Rozhodli ste sa vniesť do svojho príbytku harmóniu, lásku a množstvo pozitívnej energie? V tom prípade je pre vás starodávna filozofia feng shui priam stvorená. Jej učenie sa dá bez väčších problémov aplikovať aj do dnešných moderných domácností. Poradí vám ako si vhodne usporiadať nábytok, aké doplnky vybrať, či akou farbou namaľovať steny.
Obývačka je po kuchyni druhou najvyťaženejšou miestnosťou. Stretávajú sa v nej všetci členovia rodiny a obvykle nie je zakázaným miestom ani pre domácich miláčikov. Každý z rodiny by mal mať preto v obývacej izbe svoj vlastný kútik. Obývačka je totiž miestom, kde to žije a aby to v nej žilo šťastne a harmonicky, mali by sme dodržať určité pravidlá.
Odporúčame prečítať: Dokonalá feng shui spálňa
V prvom rade by ste mali nájsť BOD/CENTRUM ŠŤASTIA. Má ho každá naša domácnosť, pričom väčšinou ju nájdeme práve v tej spoločenskej miestnosti, kdesi v jej strede. Nájdete ho jednoducho aj tak, že si vystrihnete z papiera pôdorys vášho bytu, vezmete ihlu a pokúsite sa ho vycentrovať. Kde pocítite najväčšiu rovnováhu tam sa nachádza centrum šťastia. Okolo tohto bodu sa potom budú sústreďovať vaše feng shui aktivity. Toto miesto musíte udržiavať v čistote, nesmie byť ničím blokované a musí dýchať. Cezeň totiž prúdi všetka energia.
Odporúčame prečítať: Z čoho vám hrozí otrava?
Ako vyfarbiť obývaciu miestnosť?
Feng shui odporúča prírodné harmonické farby. Zemité tóny (ako napríklad hnedá, zelená, piesková, či béžová) sú najideálnejšie v prípade, že vaša obývačka sa nachádza približne uprostred celého vášho bytu, či domu. V prípade obývačky môžete tak trošku popustiť aj uzdu svojej fantázie a zvoliť trebárs ohnivé farby. Hodí sa bordová, červená, ale tiež oranžová, fialová, či dokonca ružová. Pamätajte ale, že všetkého veľa škodí, a pokiaľ to s farebnosťou vo vašej obývačke preženiete, privodíte si namiesto pozitívnych emócii skôr tie negatívne.
Prírodne ladené by mali byť nielen farebné tóny, ale tiež materiál vášho nábytku. Najlepšou voľbou je drevený masív. Vyvarujte sa plastom, aj chemicky ošetrovaným drevotrieskam. Do obývačky sa hodí aj kameň, no neprežeňte to s ním, prináša totiž chlad.
Ako by mal byť rozmiestnený nábytok?
Hlavnú rolu hrá v obývačke gauč. Ochrannú funkciu majú kožené sedačky, no ani látkovou nič nepokazíte. Hlavne ju umiestnite vhodne. Na pohovku by ste mali vidieť tak vy, ako aj vaši hostia – gauč je totiž uvítacím prvkom a podobne by ste aj z neho mali vidieť na dvere. Už len jeho poloha má hostí vyzývať k tomu, aby si u vás sadli. Za gaučom by mala byť stena, žiaden voľný priestor. Vyvarujte sa tiež zrkadlám nad gaučom. Ostatný nábytok by mal byť jednoduchý a vzdušný. Žiadne skrine až po strop, ktoré budú prepchaté množstvom vecí.
Odporúčame prečítať: Ako si naplánovať dokonalú kuchyňu?
Nezabudnite ani na detaily. Základom je čistota a poriadok. A samozrejme vôňa, ktorú skvele vyčarujú vonné tyčinky. Na konferenčnom stolíku by napríklad nemali ostať pohodené staré časopisy a noviny, ktoré pôsobia ako akási brzda vo vašom živote. Radšej naň položte misku s drobným pohostením, také oriešky sú napríklad znakom bohatstva a prosperity. Podobne pôsobia aj misky s ovocím, čí čínske mince. Vyvarujte sa tiež kovových doplnkov aj ostrých predmetov, ktoré do domácnosti vnášajú zbytočnú agresivitu. Do obývacej miestnosti patria aj kvety, tie s plodmi sú taktiež znakom blahobytu.
www.thinkstockphotos.com