Toto exotické ovocie patrí nepochybne do skupiny potravín, ktoré buď milujeme alebo nemôžeme ani cítiť. No áno, uznávame, figy nepôsobia napohľad dvakrát lákavo, navyše sa lepia na zuby a ich drobné jadierka sa radi udomácňujú pod zubnou protézou, ale na druhej strane figy výborne chutia a prospievajú nášmu zdraviu. Čo tak vypestovať si ich? Figy na balkóne či v záhrade budú zároveň plniť aj dekoratívnu funkciu. Ukážeme vám, ako na to.
Vypestujte si figovník pokojne aj na balkóne!
Na pestovanie fíg nemusíte byť žiadny pestovateľ – profesionál a dokonca si to nevyžaduje ani záhradu. Pokojne si vystačíte s balkónom, orientovaným na juh alebo juhovýchod. A hoci pestovanie fíg považujeme za prudkú exotiku a možno by nám ani nenapadlo, že si ich môžeme dopestovať aj samy, pokojne aj na severnom Slovensku, je to skutočne tak – dá sa to. Prvoradé však bude minimálne trojlitrovú nádobu (črepník, kontajner) s figovníkom správne umiestniť. Potrebuje totiž slnečné a vyhriate miesto bez dosahu vetra, prievanu či mrazu (keď už je figovník dospelý, mráz by mu už ublížiť nemal). Takisto si vyžaduje výživnú pôdu, či už budete figovník pestovať na záhrade alebo na balkóne. Ide o zmes pôdy, rašeliny a kompostu.
Pozri aj: Sušené ovocie ako ho nepoznáš! Pomôže s trávením aj rakovinou
Starostlivé zazimovanie ako základ úspechu
Pred zimou je dobré figovník prikryť čečinou, slamou alebo vrecovinou, zvlášť keď je rastlina ešte mladá, prípadne ho môžete zazimovať v pivnici a opäť vyniesť von v apríli. V prvých rokoch je potrebné figovník presádzať každý rok, ak ste sa teda rozhodli pestovať ho v nádobe či kvetináči, veľmi rýchlo totiž bujnie. Figy už odteraz nebudú len to drahé sušené ovocie z obchodu, dostupné prevažne okolo Vianoc, ale môže to byť taká súčasť vášho jedálnička ako čokoľvek iné. Obzvlášť, ak nedokážete odolať ani čerstvým figám.
Botanické okienko
Figovník obyčajný (Ficus carica) je strom, dorastajúci bežne do troch metrov, výnimočne až do päťmetrovej výšky (hoci existujú aj desaťmetrové figovníky). Má výrazné listy tmavozelenej farby. Plody dozrievajú v čase medzi augustom a októbrom. Figovník má však obrovské množstvo rôznych odrôd.
Pár zaujímavostí o figách:
- Teraz si možno poviete: Ale figu! Lenže figovník bol podľa všetkého naozaj pestovaný už neskutočných 9000 rokov pred naším letopočtom.
- Keď sa list figovníka poraní, vyteká z neho dráždivý latex - dráždivý v zmysle spôsobujúci nepríjemný pocit na pokožke či na sliznici, nie v takom, ako vám možno napadlo v súvislosti s latexom. :-)
- Vedeli ste, že existuje aj takzvaná voľne rastúca horská figa?
- Figy znižujú únavu a dokonca zmäkčujú stolicu. V minulosti sa vo veľkom využívali ako prevencia rakoviny.