Jedzte zeleninu a ovocie, vravievali staré mamy. Úprimne, čo sa zeleniny týka, buchli klinec po hlavičke. Zelenina totiž obsahuje kopec vitamínov, antioxidantov, minerálov a k nim ako veľký bonus aj vlákninu. Aspoň poväčšine.
Na druhej strane však ovocie obsahuje popri spomínaných prospešných látkach menej vlákniny a oveľa viac cukru. Fruktóza nachádzajúca sa v týchto „prírodných sladkostiach" totiž častokrát môže predčiť ich dobré vlastnosti a vytvoriť z ovocia skôr škodlivú potravinu ako prospešnú. Veď nie nadarmo je označovaná ako ovocný cukor alebo dokonca pečeňový toxín.
Neprehliadni: Škrabance a ryhy na okuliaroch? Zaručené triky ako sa ich zbaviť!
Cesta fruktózy telom a jej pôsobenie
Po skonzumovaní fruktóza putuje priamo do pečene, kde je premieňaná buď na glukózu alebo na triglyceridy, ktoré sa následne ukladajú vo forme tuku. Okrem toho, zvýšené množstvo triglyceridov zvyšuje pravdepodobnosť vzniku chorôb srdca. Zaujímavým faktom je tiež, že fruktóza neovplyvňuje hormón leptín, ktorý nám hovorí, že sme už sýti, a preto je možné, že jej zjeme častokrát viac, ako by bolo vhodné.
Taktiež sa fruktóza podieľa na procese zvanom glykácia. Počas glykácie sa dokáže naviazať na kolagén, z čoho vznikajú konečné produkty pokročilej glykácie – AGEs (advanced glycation end products). Tieto následne v tele spôsobujú starnutie kože a ciev, čo môže vyústiť až k ateroskleróze.
Popri spomínaných pôsobeniach na telo, dokáže fruktóza spôsobiť ďaleko viac:
- Zvyšuje rezistenciu na leptín, čo spôsobuje následné priberanie.
- Zvyšuje rezistenciu na inzulín, čo môže vyústiť až do cukrovky.
- Je výživou pre zlé baktérie = zvýšenie množstva kyseliny močovej.
- Zvyšuje krvný tlak.
- Zvyšuje LDL (zlú) zložku a znižuje HDL (dobrú) zložku cholesterolu.
- Glukóza zlepšuje vstrebateľnosť fruktózy, čím sa dôsledky jej konzumácie ešte znásobujú.
Odporúčame tiež: Údeniny: Sú naozaj škodlivé pre naše zdravie?
Rada na záver
Veľký pozor si treba dávať na výrobky, ktoré obsahujú cukor alebo jeho náhradu. Ide o to, že 50 % klasického cukru (sacharózy) tvorí fruktóza a zvyšok glukóza. Taktiež, čím ďalej tým viac obľúbený a zároveň veľmi škodlivý glukózovo-fruktózový sirup obsahuje cca 40 – 60 % fruktózy. Celkovo sú najväčšími zdrojmi fruktózy džúsy, sušené ovocie, limonády, a samozrejme, surové ovocie.
Keďže fruktóza sama osebe nie je nebezpečná ale nebezpečnou ju robia vysoké prijaté dávky, je vhodné konzumovať ovocie, ale s mierou. Tiež je potrebné vylúčiť ostatné zdroje tohto pečeňového toxínu, ktoré neprinášajú žiadne benefity. Odporúčajú sa množstvá do 25 g fruktózy denne, čo sú zhruba dve veľké jablká. Obsah fruktózy v ovocí je možné vyhľadať na internete.