Bežíte náročný maratón, ktorý je nad vaše sily a jediné, čo vás láka do cieľa je vychladené pivo? Alebo si po náročnom dni a posilňovaní doprajete pohár vína? Veď prečo by nie, pokiaľ ste rekreačný športovec. Je to aj napriek tomu vhodné - po cvičení si dopriať alkohol?
O tom, koľko alkoholu by sme mali vypiť za deň či týždeň, nájdeme nespočetné množstvo štúdií. Niektoré hovoria, že 2 deci vína denne nám prospieva, iné, že by sme nemali prekročiť 2 deci vína alebo pohár piva za týždeň. Je už asi na každom z nás, ktorú verziu „odporúčanej“ dávky alkoholu budeme dodržiavať. Čo v prípade, že pravidelne športujete? Koľko alkoholu na deň či týždeň sa môže vypiť?
Alkohol má „prázdne kalórie“
Ak ste začali aktívne cvičiť, určite máte zoznam vecí, ktoré treba vynechať a ktoré naopak jesť vo väčšom množstve. Alkohol máte na zozname určite v políčku NESMIEŠ! Je to z jednoduchého dôvodu, a to, že alkohol predstavuje tzv. prázdne kalórie a spomaľuje spaľovanie tuku. Navyše, bráni rastu svalov, čo je pre väčšinu mužskej populácie neakceptovateľné.
Napriek tomu existuje pár rád, ako si aj popri cvičení dopriať nejakú tu kvapku alkoholu. V prípade, že máte na koniec týždňa naplánovanú oslavu a viete, že sa tomu alkoholu nijako nevyhnete, skúste nasledovné! Ako sme spomínali, alkohol spomaľuje, respektíve bráni spaľovaniu tukov. Snažte sa preto v ten deň vynechať tuky, aby sa vám neukladali rovno do brucha. Okrem toho nezabudnite na dostatočný prísun bielkovín a sacharidy si doprajte hlavne vo forme zeleniny, inak sa im tiež vyhnite. A čo sa týka alkoholu, pite radšej destiláty alebo červené víno, ideálne v kombinácii s vodou alebo minerálkou.
Pozri aj: Fitnes maniačky, pozor! Čo sa deje s telom pri nadmernom cvičení?
Je pivo nežiadúce?
Ak ste naozaj profi športovec, je zvýšené množstvo alkoholu tolerovateľné. Pravidelné športovanie totiž dokáže do určitej miery znížiť nežiadúce následky alkoholu. Ale, netreba zabúdať na to, že ak by ste vynechali alkohol úplne, váš výkon by sa určite zvýšil. Je teda v poriadku dopriať si chladenú dvanástku po namáhavom behu?
Pitie piva po behu, dokonca namiesto vody, začala propagovať skupina vedcov zo Španielska. Tvrdia, že kombinácia bubliniek, cukrov a solí vraj dodá bunkám oveľa rýchlejšie potrebnú tekutinu, než obyčajná voda. Navyše oxid uhličitý z piva dostatočne uhasí smäd a cukry zas doplnia tie stratené pri cvičení. Táto štúdia podporuje tú teóriu, že vrcholoví športovci majú alkohol, v primeranom množstve, povolený!
Beh ako náhrada alkoholu
Ako sme si už prezradili, kombinácia alkoholu a cvičenia je dočasne tolerovaná pri vrcholových športovcoch. Inak by sme sa jej mali vyhnúť. Ale obzvlášť pri behu. Prečo? Beh je pozitívny pre organizmus z mnohých dôvod. Jedným z nich je aj ten, že beh sa odporúča pri liečení závislostí! Či už máte problém s fajčením, pitím, prejedaním sa alebo máte vážnejšie závislosti.
Mnohí uznávaní športovci, hlavne bežci, sú známi tým, že práve alkohol ich doviedol na prvý maratón. Vo všeobecnosti sa odporúča závislým ľuďom, aby euforické stavy, ktoré v nich ich závislosť vyvolávala, zmenili na pozitívne vďaka dopamínu, ktorý sa uvoľňuje pri cvičení. A práve pravidelný šport pôsobí ako príjemná terapia pre týchto ľudí.
Milé dámy, pokiaľ ste práve začali so športom, snažte sa alkoholu vyhýbať, a to aj v podobe piva. Pokiaľ už pravidelne cvičíte alebo ste profi bežec, môžete si, na základe vyššie spomenutých rád, túto neresť občas dopriať. Avšak piť po behaní či inom športe je skôr kontraproduktívne, nie však rizikové. Jediný problém, ktorý môže nastať, je, že si môžete vytvoriť závislosť, tak, ako pri náhodnom piatkovom popíjaní v meste.
Je preto na vás, či si pivko po behaní doprajete alebo nie. Neexistujú zatiaľ žiadne konkrétne štúdie, ktoré by potvrdzovali opak. Všetkého s mierou!
Neprehliadni: Je naozaj ranná prechádzka zdravá? Toto urobí s tvojím telom!