Narodila sa vám malá princeznička, no k úplnej dokonalosti jej ešte čosi chýba… Mnoho mamičiek sa nevie dočkať dňa, kedy svojej dcérke prepichne ušká a nasadí jej na ne krásne blyštiace sa náušničky, vďaka ktorým sa už nik na ulici nepozastaví nad tým, či v kočíku leží dievčatko alebo chlapček. Lenže prepichovanie uší u bábätiek je veľmi kontroverzná téma a mamičky musia tento čin často pred ostatnými obhajovať.
Dva tábory
Ako mnoho tém týkajúcich sa malých detí, tak aj prepichovanie uší dievčatiek v ranom veku rozdeľuje rodičov aj odborníkov na dva tábory. Zatiaľ čo jedni vidia prepichnutie ušiek dievčaťa ihneď po narodení alebo v prvých mesiacoch jej života za najlepšie riešenie, iní nesúhlasia a tvrdia, že ide o veľkú chybu.
Podľa odporcov dieťatko buď zbytočne trpí, je to preňho traumatizujúce, ba dokonca sa niektoré mamičky prikláňajú k názoru, že by sa malo dievčatko v budúcnosti samo rozhodnúť, či chce mať dierky v ušiach. Zástancovia prepichovania ušiek v ranom veku vidia výhodu v tom, že si dievčatko ešte neuvedomuje, čo sa bude diať, nekladie teda odpor a celú bolesť má za sebou skôr, ako si uvedomí.
Inšpiruj sa: Efektívne umývanie okien podľa expertov: Takto sa budú blyšťať!
Je dobré chvíľu počkať
Niektoré mamičky s prepichovaním ušiek svojho novorodeného bábätka neotáľajú vôbec a prinesú si dievčatko s náušničkami už z pôrodnice. V mnohých pôrodniciach totiž prepichujú ušká zručné sestričky, ktorým možno dôverovať. Veľa odborníkov sa však prikláňa k možnosti chvíľku počkať a prepichovať až po prvom očkovaní, ktoré sa robí v 3. mesiaci života bábätka. Argumentujú tým, že po očkovaní je imunita bábätka lepšia a ľahšie sa ubráni prípadnej infekcii.
Zverte sa do rúk pediatra
Najlepšie urobíte, ak necháte prepichovanie ušiek svojho bábätka na vášho pediatra, prípadne na iného pediatra, ktorý túto službu poskytuje. Zaručí vám dokonalú sterilitu nástrojov a profesionálny prístup. Čím menšie bábätko, tým sa viac neodporúča používať metódu nastreľovania náušničiek, používať by sa mali sterilné ihly. Po prepichnutí by ste mali ušká aj náušničky dezinfikovať minimálne 3-krát denne 60-percentným liehom na gáze, prípadne framykoinovou masťou proti zápalu a pre rýchlejšie hojenie. Nezabúdajte ani s náušničkami hýbať, aby nezarástli a pred samotným prepichovaním ich namočiť minimálne na 24 hodín do liehu.
Zaujme ťa: Montessori aktivity pre deti: Najlepšie poučné, ale aj zábavné hry