Že na akné pomáha droždie, ľudovo nazývané aj kvasnice, to vedeli už naše staré mamy. Niektoré „babské“ recepty majú stále čo povedať aj nám a na skúšanie by sme sa mali vrhnúť aj v tomto prípade. Droždie totiž nemusíte nutne používať len pri pečení, môžete si z neho pripraviť skvelú nátierku, jesť ho v surovom stave, v tabletkách alebo ho jednoducho mazať na tvár.
Aký ma droždie vplyv na krásu?
Vedeli ste, že droždie poznali už pred 5 000 rokmi? Starovekí Egypťania ho nielen využívali na pečenie chleba, ale tiež si uvedomovali jeho blahodarné účinky na pokožku a vlasy. Droždie je bohaté na vitamíny skupiny B, minerály ako zinok, selén a železo, a obsahuje aj dôležité aminokyseliny, ktoré podporujú zdravie pokožky, vlasov a nechtov.
Pravidelná konzumácia droždia alebo jeho vonkajšia aplikácia môže výrazne zlepšiť kvalitu pleti, pomôcť pri regenerácii buniek a znížiť výskyt akné. Vlasy rastú rýchlejšie, sú lesklejšie a menej vypadávajú, zatiaľ čo nechty sú pevnejšie a odolnejšie voči lámaniu. Droždie zároveň pomáha vyrovnávať produkciu kožného mazu, čím je vhodné aj pre mastnú pleť so sklonom k vyrážkam.
Droždie a akné: Prírodná záchrana pre problematickú pleť
Ak vás trápi akné a nezabrali vám bežné kozmetické prípravky, drožďová pleťová maska môže byť skvelým riešením. Droždie obsahuje biotín a niacín, ktoré podporujú hojenie pleti, regulujú tvorbu mazu a pomáhajú eliminovať zápalové prejavy.
Shutterstock®Pleťová maska z droždia – ako si ju pripraviť?
Jednoduchú pleťovú masku si pripravíte zmiešaním čerstvého droždia s trochou vody alebo mlieka, aby vznikla hladká pasta. Naneste ju na vyčistenú pleť a nechajte pôsobiť 10 – 15 minút, kým zaschne. Potom ju jemne opláchnite vlažnou vodou. Pri pravidelnom používaní sa pleť vyčistí, stiahnu sa póry a zlepší sa jej celkový vzhľad.
Konzumácia droždia pre krásnu pokožku
Okrem masiek môžete droždie konzumovať aj v podobe drožďového nápoja, ktorý detoxikuje organizmus zvnútra, podporuje trávenie a pomáha pri kožných problémoch. Stačí zmiešať polovicu kocky droždia s teplou vodou alebo mliekom a vypiť. Aj keď jeho chuť nemusí byť najpríjemnejšia, výsledky na pleti a vlasoch za to rozhodne stoja!
Shutterstock®Ďalšie kozmetické využitie droždia
Droždie nie je len skvelou prísadou do pečenia, ale aj účinným prírodným kozmetickým pomocníkom. Okrem pleťových masiek sa dá využiť aj na vlasy, ruky, nechty či ako jemný peeling na odstránenie odumretých buniek. Pravidelné používanie droždia v starostlivosti o krásu môže priniesť viditeľné výsledky už po niekoľkých týždňoch.
1. Drožďový zábal na vlasy – podpora rastu a lesku
Ak túžite po hustejších a zdravších vlasoch, vyskúšajte drožďový zábal, ktorý stimuluje rast vlasov, posilňuje ich štruktúru a zabraňuje vypadávaniu. Droždie obsahuje dôležité aminokyseliny, vitamíny skupiny B a minerály, ktoré vlasy vyživujú od korienkov až po končeky.
Ako na to?
- Rozmiešajte polovicu kocky droždia v troche teplej vody alebo mlieka.
- Pridajte lyžicu medu a lyžicu olivového oleja pre extra výživu.
- Zmes naneste ku korienkom vlasov a jemne vmasírujte.
- Nechajte pôsobiť 30 – 40 minút, potom dôkladne opláchnite a umyte šampónom.
Tento zábal posilňuje vlasy, dodáva im lesk a znižuje tvorbu lupín. Pri pravidelnom používaní (1x týždenne) môžete pozorovať rýchlejší rast vlasov a menšie vypadávanie.
2. Drožďová maska na ruky a nechty – proti lámavosti a suchosti
Ak máte krehké, lámavé nechty alebo suchú pokožku na rukách, vyskúšajte jednoduchú drožďovú masku. Droždie je bohaté na biotín, zinok a železo, ktoré podporujú pevnosť nechtov a hydratáciu pokožky.
Recept na výživnú masku:
- Zmiešajte 1/4 kocky droždia s lyžičkou kokosového oleja a lyžičkou medu.
- Naneste na ruky a nechty a nechajte pôsobiť 15 – 20 minút.
- Opláchnite vlažnou vodou a naneste hydratačný krém.
Táto maska spevňuje nechty, zabraňuje ich štiepeniu a dodáva rukám jemnosť a výživu.
3. Drožďový peeling na tvár – jemné čistenie pleti
Ak máte unavenú pleť bez jasu, drožďový peeling vám pomôže odstrániť odumreté bunky, vyčistiť póry a zjemniť pokožku. Vďaka obsahu enzýmov a vitamínov skupiny B droždie pomáha pleť detoxikovať a vyhladiť.
Ako si peeling pripraviť?
- Rozmiešajte 1 lyžicu droždia s lyžicou jemne pomletých ovsených vločiek.
- Pridajte trochu vlažnej vody a vytvorte pastu.
- Jemne vmasírujte do pokožky krúživými pohybmi po dobu 1 – 2 minút.
- Opláchnite vlažnou vodou a naneste hydratačný krém.
Peeling je vhodný najmä pre mastnú a zmiešanú pleť, pomáha regulovať produkciu kožného mazu a zanecháva pokožku sviežu a hebkú.
Zdroj úvodnej fotky: Shutterstock®
Aktualizovaný článok: 16.02.2025