K moru si chodíme predovšetkým oddýchnuť a nachytať letný bronz. Našu pokožku sa snažíme zásobiť vitamínom D a nášmu telu i mysli doprajeme oddych, ktorý neskutočne potrebuje. S pobytom pri mori sa tiež spája talasoterapia, ktorá predstavuje akýsi spôsob liečby prostredníctvom morskej vody. Tá údajne pomáha na zmiernenie prejavov ekzému a iných kožných problémov, astmy a alergických prejavov, no tiež pomáha dámam s intímnymi problémami. Avšak pobyt pri mori občas so sebou nesie aj isté rizika.
Ak sa tešíte na krásnu bronzovú pokožku, nemusíte sa jej dočkať, najmä nie v prípade, keď sa vám hneď po prvom pobyte na slnku na tele objavia červené fľaky, ktoré svrbia. Poprípade pupence, ktoré vzhľadom pripomínajú akné. Majte sa na pozore, skutočne môže ísť o akné spôsobené slnkom, tzv. Mallorca akné.
Čo je Mallorca akné?
Mallorca akné (acne aestivalis) vzniká typický počas letných mesiacov, no môže sa objaviť aj na jar, kedy si mnohí z nás doprajú útek pred zimou do teplejších krajín. Je to v podstate alergia na slnko, ktorá sa prejavuje pri intenzívnom opaľovaní, respektíve pri pobyte na slnku. V dôsledku nadmerného pôsobenia UV žiarenia, na ktoré nie je naša pokožka zvyknutá, dochádza k vzniku zápalového procesu v pokožke, čo sa navonok prejaví v podobe akné.
Odborníci uvádzajú, že voľné radikály zo slnečného žiarenia reagujú s látkami, ktoré sú obsiahnuté v opaľovacích i iných kozmetických prípravkoch, no svoju úlohu pri tomto kožnom probléme zohrávajú aj látky obsiahnuté v morskej vode. V dôsledku toho dochádza k upchávaniu vlasových vývodov, čím vznikajú rôzne aknózne prejavy – najčastejšie teda vyrážky.
Kto je pri Mallorca akné ohrozený najviac?
Tento druh slnečnej alergie sa prejavuje najmä u mladých ľudí, ktorí majú mastnú pleť alebo pleť, ktorá je náchylná na tvorbu akné. Zvlášť by si mali dávať pozor mladé ženy, ktoré tento druh kožného problému ohrozuje najviac.
Slnečná alergia v podobe acne aestivalis sa prejavuje predovšetkým na horných a dolných končatinách, na krku a na tvári, hlavne keď má niekto mastnú T-zónu. Mallorca akné sa teda vyskytuje u ľudí, ktorí nie sú zvyknutí na intenzívne pôsobenie slnečného žiarenia. Vtedy nedochádza k opáleniu pokožky, ale k jej sčervenaniu a v horších prípadoch aj k spáleniu či tvorbe žihľavky. Samozrejme, postupne si pokožka na slnečné žiarenie zvykne a pri ďalšom slnení sa už žiadne prejavy nemusia dostaviť.
Zaujme ťa: Prvá pomoc pri spálení? Vyskúšaj top domáce lieky na spálenú pokožku!
Ako predchádzať vzniku Mallorca akné?
- Opaľujte sa pomaly a nechajte pokožku, nech si na slnečné žiarenie zvykne. Platí, že pred dovolenkou by ste postupne mali pokožku vystavovať slnečnému žiareniu.
- Pred dovolenkou odborníci odporúčajú užívať betakarotén, ktorý prispieva k zníženiu reaktivity kože.
- Na ochranu pred slnečným žiarením je vhodné používať krémy s antioxidantmi, najmä s obsahom vitamínu E. Poobzerajte sa tiež po krémoch s obsahom zinku, ktorý znižuje zápalové reakcie v koži a zvyšuje jej odolnosť voči vzniku akné.
- Ak sa chcete opaľovať, tak to robte pred 11 hodinou a po 15 hodine. V danom čase sú slnečné lúče najintenzívnejšie a riziko spálenia pokožky a tvorby Mallorca akné je vyššie.
Čo robiť, ak sa u vás Mallorca akné prejaví?
- Nechajte svoju pokožku oddýchnuť a na pár dní sa vyhnite slnečnému žiareniu. Zostaňte buď na izbe alebo sa ukryte do tieňa.
- Spoľahnite sa na klobúk, ktorý vás dokáže ochrániť. Ak sa Mallorca akné u vás prejaví, tak vsaďte na tričko s dlhým rukávom, vďaka ktorému budeme môcť ísť aspoň do vody schladiť sa.
- Na zapálenú pokožku sa výborne hodia obklady zo zeleného čaju alebo z repíka lekárskeho.
- Osvedčeným trikom našich babičiek je kyslá smotana, ktorá pomáha zmierniť popáleniny od slnka.
- Ak sa u vás prejavilo Mallorca akné spolu s nepríjemným svrbením pokožky, tak lekári odporúčajú používať chladivé gély, ktoré zmiernia pocit svrbenia. Pomôže aj kalciová masť, krémy s obsahom pantenolu či v krajných prípadoch kortikoidy a antihistaminiká.
Inšpiruj sa: Kedy vyhodiť opaľovací krém s SPF do koša? Pozor na ten z minulého roka!