Bytosti narodené na prelome septembra a októbra sú najnáchylnejšie na problémy s urogenitálnym traktom. Najčastejšie ich dokážu potrápiť problémy s obličkami, ale aj zápaly pohlavných orgánov, cysty či problémy s močovými cestami. Netreba zanedbávať ani prítomnosť cukru v krvi a je lepšie sa cukru radšej vyhýbať, než ho vyhľadávať. Čo sa týka bolestí, tak znamenie horoskopu VÁHY dokážu najčastejšie potrápiť bolesti chrbtice, predovšetkým krížov. Čo je pre toto znamenie to pravé orechové? Jednoznačne rakytníkové bobuľky, respektíve rakytník rešetliakový, zlatobyľ obyčajná či medvedica lekárska.
Medvedica lekárska – prečo jej listy Indiáni fajčili?
Medvedica lekárska je horskou rastlinou, respektíve vždyzeleným kerom, ktorý má mnoho liečivých účinkov. Jej prvopočiatky sa datujú do 13. storočia, kedy nachádzame o nej prvé zmienky ako o liečivej bylinke. Najčastejšie sa využívala pri liečbe močového ústrojenstva, no takí Indiáni ju fajčili. Totižto verili, že dym pri fajčení tejto liečivej bylinky ponesie ich priania k Veľkému duchovi.
Medvedica je menší ker, ktorý dorastá do výšky maximálne 60 cm, menej často do jedného metra. Rastie najmä v miernom a studenom pásme na horských lúkach či vresoviskách. Nájsť ju môžeme v Severnej Amerike, na Sibíri, ale aj v Európe. Z rastliny sa zberajú a na liečebné účely využívajú najmä listy, ktoré je ideálne zberať od júna do augusta. Musíme však podotknúť, že medvedica lekárska je na mnohých územiach, a teda aj na Slovensku zákonom chránená. Nie je možné zbierať ju voľne v prírode! Liečivá droga sa preto získava buď z pestovaných rastlín alebo je dovážaná zo zahraničia, kde zákonom chránená nie je.
Čo medvedica lekárska obsahuje a aké sú jej účinky?
Medvedica lekárska je častokrát prirovnávaná k brusnici, s ktorou má toho veľa spoločného. V prvom rade treba podotknúť, že obsahuje:
- triesloviny a flavonoidy,
- silice a kyseliny,
- minerály a vitamíny,
- vlákninu i bielkoviny.
Svojim obsahom antioxidantov je medvedica považovaná za bylinu určenú na podporu zdravia močových ciest, imunity obličiek i obranyschopnosti močového mechúra. Najčastejšie sa odporúča jej užívanie pri zápaloch močových ciest, pri močových a obličkových kameňoch alebo pri infekciách obličiek. Bylinka pôsobí diureticky, čím pomáha prečistiť močový trakt a rovnako pomáha z tela vyplavovať škodlivé látky. Medzi ďalšie účinky medvedice lekárskej môžeme zaradiť:
- podpora obranyschopnosti organizmu,
- eliminácia obličkových i žlčníkových kameňov,
- uvoľnenie kyseliny močovej z tela a eliminácia prejavov dny a reumy,
- prečistenie obličiek a močových ciest,
- pomoc pri odkyslení organizmu,
- prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Zaujme ťa: TOP bylinky pre znamenie horoskopu LEV: To pravé pre srdce
Príprava a použitie medvedice lekárskej
Ak si medvedicu sami pestujete, tak jej listy by sa po správnosti mali sušiť v tieni, bez pôsobenia priameho slnečného žiarenia. To by totižto mohlo zničiť všetky účinné látky v nej obsiahnuté alebo znížiť ich účinnosť. Čo sa týka využitia tejto bylinky, tak ju môžete zaliať vodou a spraviť si lahodný liečivý čaj alebo alkoholom a pripraviť si tak tinktúru.
- Čaj z medvedice lekárskej – 2 lyžičky sušených listov zalejte 500 ml vody s teplotou maximálne 80 °C. Voda s vyššou teplotou by mohla zničiť účinné látky. Čaj necháme lúhovať aspoň 30 minút, precedíme a užívame po dúškoch.
- Tinktúra z medvedice lekárskej – v pomere 1:5 zmiešame listy rastliny a aspoň 60 %-ný alkohol. Tinktúru premiešame, nádobu uzavrieme a skladujeme na tmavom mieste pri izbovej teplote približne 3 týždne. Následne tinktúru precedíme cez gázu a skladujeme v sklenenej nádobe.
Tinktúru z medvedice je vhodné užívať 2 až 3-krát denne, a to 15 až 30 kvapiek. Tinktúru môžete pridať aj do iného vychladeného čaju alebo do vody. Neodporúča sa však prekračovať povolené dávkovanie. Tiež treba podotknúť, že čaj a ani tinktúra nie je vhodná pre tehotné či dojčiace ženy. Rovnako ich nepodávajte ani deťom do 3 rokov.
Neprehliadni: TOP bylinky pre znamenie horoskopu RAK: Uľavia tvojmu žalúdku