Teploty vonku klesajú a my si môžeme vychutnávať mrazivé prechádzky. O niečo menej sa však už tešia naše suché pery. Sú podráždené a popraskané, čo nie je príjemné a ani estetické. Bežne dostupné balzamy majú často iba chvíľkový efekt a pery v konečnom dôsledku ešte viac vysušia. Nehovoriac o potrebe natierať si ich čoraz častejšie.
Po čom teda siahnuť, aby sme ich skutočne vyživili a dodali im potrebnú vzpruhu? Zabudnite na kupované balzamy a využite to, čo ponúka vaša kuchyňa a domácnosť. Prírodní pomocníci si s podráždenou pokožkou pier hravo poradia aj bez zbytočnej chémie.
Pozri aj: Čo prezrádza tvar pier o človeku? Odhaľ tajomstvo na prvý pohľad
Med
Včelí produkt má úžasnú hojivú silu a taktiež aj silné antibakteriálne vlastnosti. Doprajte perám regeneráciu v podobe medovej masky. Med nanesiete na pery v tenkej vrstve a necháte pôsobiť čo najdlhšie. Vhodné je naniesť med na pery v malom množstve aj pred spánkom. Po zobudení ich budete mať znovuzrodené.
Náš tip: Medovo-cukrový scrub
Pripraviť si môžete aj jednoduchý scrub. Stačí, ak zmiešate dve lyžičky medu s lyžičkou bieleho alebo hnedého cukru. Takto pripravený med nanesiete na pery, necháte pôsobiť zopár minút a prstom si potom pery jemne pomasírujete. Cukor ich nielen prekrví, ale zabezpečí aj odstránenie odumretých buniek a drobných šupiniek.
Kokosový olej
Všestranný pomocník, ktorého využijete pri varení, v domácnosti, ale aj v kozmetike. Obsahuje množstvo dôležitých minerálov a telu prospešných vitamínov. Pre svoje skvelé hydratačné vlastnosti ho využijete nielen ako náhradu za telové mlieko, olej na vlasy, ale pokojne aj ako balzam na pery. Olej sa ľahko vstrebáva a na pokožke nezanecháva nepríjemne mastnú vrstvu. Môžete ho nanášať na pery opakovane a vychutnávať si chuť exotiky na jazyku.
Náš tip: Domáci kokosový balzam na pery
Jeho výroba je viac než jednoduchá. Potrebujete iba včelí vosk (cca 10 gramov), kokosový olej (cca 5 gramov) a prázdnu čistú nádobku na uskladnenie (ideálne 15 ml). Vo vodnom kúpeli si vosk a olej rozpustíme, poriadne premiešame, prelejeme do nádobky a necháme stuhnúť. Domáci balzam by ste ideálne mali spotrebovať maximálne do 12 mesiacov, potom je vhodné pripraviť nový.
Bude ťa zaujímať: Kokos ako exotický pomocník pre zdravie a krásu
Bambucké maslo
Bambucké maslo pochádza z orechov stromu karité. Spracováva sa ručne, čím vzniká maslo vysokej kvality. Rovnako ako kokosový olej má bambucké maslo široké využitie – pôsobí protizápalovo, chráni pokožku pred UV žiarením, má omladzujúce účinky na pleť, zvlhčuje, zjemňuje a iné. Maslo sa topí pri teplote tela, a preto je vhodným základným balzamom na pery.
Náš tip: Balzam na pery s vôňou vanilky
Včelí vosk (cca 10 gramov) rozpustíme spolu s bambuckým maslom (cca 5 gramov) vo vodnom kúpeli. Po roztopení pridáme 2 – 3 kvapky esenciálneho vanilkového oleja a zmes prelejeme do čistej malej nádobky alebo tuby na balzam.
Aloe vera
Tento sukulent zdobí nejednu domácnosť, možno aj tú vašu. Aj aloe vera ponúka priam nekonečné možnosti použitia – obsiahnutý gél ničí plesne, baktérie, vírusy, je protizápalový, upokojuje podráždenie, lieči modriny. Stačí odrezať list, rozrezať ho, počkať, kým sa gél z aloe uvoľní a naniesť ho na podráždené pery.
Náš tip: Píling s gélom aloe vera
Lyžičku tuhšieho medu a hnedého cukru zmiešame s lyžičkou kvalitného olivového oleja. Na záver pridáme čerstvý gél z aloe vera (asi z jedného listu). Zmes premiešame a nanášame na pery jemnými krúživými pohybmi niekoľko minút. Potom pery opláchneme vodou. Zostatkovú zmes skladujeme v chladničke a minieme do niekoľkých dní.
Odporúčame: Pery v štýle Kylie Jenner: Ako mať plné pery bez injekcií?
Či už vyskúšate použiť na pery iba samotné suroviny, alebo si pripravíte niektorý z našich kozmetických receptov, pery treba neustále hydratovať. Okrem pravidelného natierania však myslite aj na dostatočný pitný režim. Iba tak dosiahnete, aby boli hladké, vyživené a mali vždy dôvod na úsmev.
Zaujme ťa: Nestačí ti ani len balzam na suché pery? Vyskúšaj naše tipy!