Je niečo, čo nedokáže jablčný ocot? A dokonca čo by nedokázal horúci kúpeľ, ktorý určite padne vhod po každom dlhom dni? Jablčný ocot je, rovnako ako sóda bikarbóna, stálicou v kuchyni, ktorá má neskutočné množstvo výhod. Dá sa využiť pri varení, ale aj pri upratovaní v domácnosti. Napríklad umývanie okien nebolo nikdy jednoduchšie. Stačí do vody pridať trošku octu a okná sa budú krásne lesknúť. Dokonca mnohí z nás používajú jablčný ocot na oplachovanie vlasov (samozrejme zriedený s vodou).
A ako vplýva na telo? V jednoduchosti povedané, jablčný ocot robí s telom zázraky! Stačí ho pridať do kúpeľa a okúsiť, aké sú jeho benefity na pokožku, vlasy a rovnako aj na kĺby. Jablčný ocot obsahuje vitamíny, minerály i probiotiká, ktoré sú pre naše telo prospešné. Siahnuť však treba po nefiltrovanom a nepasterizovanom jablčnom octe, v ktorom sú uchované všetky jeho zložky.
Odporúčame: TOP potraviny na zlepšenie imunity: Buď vďaka nim fit počas jesene!
Zmierňuje kožné problémy
Jablčný ocot zabíja baktérie a kvasinky, ktoré sa nachádzajú na povrchu pokožky. Tieto účinky ocenia predovšetkým tí, ktorí už dlhú dobu bojujú s ekzémom, lupinami a inými kožnými ochoreniami. Za spomenutie stoji aj fakt, že jablčný ocot je tiež skvelým liekom na akné na krku a dekolte, tvári alebo na chrbte. Obsiahnutá kyselina jablčná pôsobí ako taký peeling, ktorý odstraňuje odumreté kožné bunky a pokožku necháva sviežu i žiarivú.
Upokojuje zápal
Mnohí odporúčajú jablčný ocot aj na zmiernenie bolesti spôsobenej zápalom. Ocot totižto obsahuje kyselinu octovú, ktorá je rovnako zložkou liekov, akým je napríklad aj aspirín. Jablčný ocot však nepomáha zmierniť len bolesť spôsobenú zápalom, ale aj svrbenie či zápal po spálení pokožky.
Obnovuje pH pokožky
Naša pokožka je prirodzene kyslá, no niektoré používané produkty spôsobujú, že je pokožka príliš alkalická, čo môže viesť k jej vysúšaniu či tvorbe rôznych kožných problémov. Jablčný ocot je prirodzene kyslý, preto pomáha obnovovať pH pokožky a zároveň podporovať jej jemnosť či vlahu.
Pri používaní jablčného octu si však dávajte pozor. Najlepšie je používať ho v zriedenej forme. To znamená, že je ideálne pridať približne jednu šálku jablčného octu do vane. Príliš vysoká koncentrácia jablčného octu v nezriedenej forme môže spôsobiť rozleptanie pokožky alebo spôsobiť „popáleniny“. S jablčným octom to teda nepreháňajte. Aj keď má priaznivé účinky a pozitívny vplyv na náš organizmus, netreba si kúpeľ s nim dopriať každý jeden deň!
Neprehliadni: Čo spôsobuje rosenie okien a ako mu predchádzať? Toto ťa zachráni!