Ako správne ošetrovať akné? Toto sú hlavné zásady!

aknózna pleť

Akné je kožné ochorenie mazových žliazok, ktoré produkujú kožný maz v nadmernom množstve. Ak sa do toho zamiešajú baktérie, mazový vývod sa uzavrie, nastane zápal a objavia sa jeho charakteristické prejavy – sčervenanie, opuch, vriedok, citlivosť. Aké sú príčiny vzniku akné? 

Akné či problematická pleť môžu vzniknúť buď z genetickej predispozície – hormonálnymi zmenami nielen v puberte, ale aj zanedbaním starostlivosti o pleť, a to ignorovaním pupáčikov alebo uhrov, často aj nevhodnou domácou starostlivosťou o pleť, a to tak obľúbeným rýpaním si v pleti (nech hodí kameňom, kto je bez viny, však). 

A ako správne bojovať s akné? Aká je účinná liečba akné? Aké prípravky proti akné poskytnú požadované výsledky? Ako na čistenie problematickej pleti a akých chýb sa pri starostlivosti nedopúšťať? Viac zistíte v našom článku!

Hlavné príčiny vzniku akné

Akné je bežný kožný problém, ktorý môže postihovať ľudí všetkých vekových kategórií. Hlavné príčiny vzniku akné zahŕňajú niekoľko faktorov, ktoré často pôsobia súčasne. Tu sú hlavné príčiny vzniku akné:

 • Nadmerná tvorba mazu: Mazové žľazy produkujú maz (sebum), ktorý je prirodzeným olejom pokožky. Nadmerná produkcia mazu môže viesť k upchatiu pórov, čo je jedným z hlavných faktorov vzniku akné.

 • Upchaté póry: Póry sa môžu upchať v dôsledku nadmerného množstva mazu, odumretých kožných buniek alebo iných nečistôt. Upchaté póry môžu vytvárať prostredie, ktoré je ideálne pre rast baktérií, čo môže viesť k zápalom a tvorbe akné.

 • Baktérie: Baktéria Propionibacterium acnes (P. acnes) je bežnou súčasťou pokožky, ale keď sa póry upchajú a baktérie sa množia, môže to viesť k zápalovým reakciám a tvorbe akné.

 • Hormóny: Hormónové zmeny, najmä počas puberty, menštruačného cyklu, tehotenstva alebo pri užívaní hormonálnych liekov, môžu zvýšiť produkciu mazu a prispieť k vzniku akné. Androgény sú hormóny, ktoré výrazne stimulujú mazové žľazy.

 • Genetika: Genetická predispozícia môže hrať významnú úlohu pri vzniku akné. Ak vaši rodičia trpeli akné, je pravdepodobné, že aj vy budete mať sklon k tomuto problému.

 • Strava: Hoci vplyv stravy na vznik akné nie je úplne jasný, niektoré štúdie naznačujú, že potraviny s vysokým obsahom cukru a mliečne výrobky môžu prispieť k zhoršeniu akné.

 • Stres: Stres môže zhoršiť akné tým, že spôsobuje hormonálne zmeny, ktoré môžu zvýšiť produkciu mazu a zápalovú odpoveď pokožky.

 • Nevhodná starostlivosť o pleť: Používanie kozmetiky a výrobkov na starostlivosť o pleť, ktoré sú komedogénne (upchávajú póry), môže prispieť k vzniku akné. Nedostatočné čistenie pleti alebo nadmerné čistenie môže tiež zhoršiť stav pokožky.

 • Lieky: Niektoré lieky, ako sú kortikosteroidy, anabolické steroidy a lítiové prípravky, môžu vyvolať alebo zhoršiť akné.

 • Prostredie a životný štýl: Faktory ako znečistenie, vlhkosť a kontakt s mastnými alebo špinavými povrchmi môžu prispieť k tvorbe akné.

Pozri aj: Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!

problematická pleť Shutterstock®

Základné formy akné – prejavy a príznaky: 

Od miernejšieho až po to najhoršie štádium rozoznávame:

 1. Pupáčiky – uzavreté komedony – s bielymi hlavičkami, ktoré určite pozná každý z nás. Biela hlavička je tvorená hnisom, ktorý tvoria vlastne leukocyty – biele krvinky, ktoré odumreli v boji s baktériami Propionibacterium acnes.
 2. Komedony – s čiernymi hlavičkami. Komedony na rozdiel od pupáčikov siahajú hlbšie pod povrch pokožky a aj ich odborné odstraňovanie je zložitejšie. Komedony sú na rozdiel od pupáčikov otvorené.
 3. Papuly – nepresahujú svojimi vývodmi na pokožku, ale sú pod jej povrchom, na pohľad sú jasnočervené alebo naružovelé a môžu byť bolestivé na dotyk. Ich okraje sú difúzne – nie sú presne ohraničené.
 4. Pustuly – sú vážnejším štádiom akné. Sú hlboko v pokožke a bývajú často zdrojom zápalu. Sú bolestivé na dotyk a vývod zapálenej mazovej žliazky je takisto ukrytý pod povrchom epidermis – pokožky. Sú šíriteľmi zápalu.
 5. Noduly – mnohonásobne väčšie ako obyčajné pupáčiky. Sú silno začervenané, bolestivé a hutné. Sú vriedkovité.
 6. Cysty – najvážnejšie štádium akné. Hlboké zápaly, ktorých regenerácia môže spôsobiť trvalé následky vo formách jaziev.

Domáca liečba akné – ako sa starať o problematickú pleť krok za krokom?

Chcete sa zbaviť akné? Starostlivosť o problematickú pleť doma môže byť efektívna, ak dodržiavate správne kroky a používate vhodné produkty. Základom je čistenie. Použite jemný čistiaci prostriedok, ktorý je určený pre aknóznu pleťVyhnite sa príliš agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré môžu vysušovať pokožku a spôsobiť jej podráždenie. Opláchnite tvár vlažnou vodou a jemne osušte čistým uterákom.

Používajte tonikum bez alkoholu, ktoré pomôže odstrániť zvyšky čistiaceho prostriedku a pripraviť pokožku na ďalšie kroky starostlivosti. Tonikum môže tiež pomôcť zúžiť póry a obnoviť pH rovnováhu pleti.

Aplikujte liečivé prípravky obsahujúce zložky ako benzoylperoxid, kyselina salicylová alebo niacínamid, ktoré pomáhajú znižovať zápal a bojovať proti baktériám spôsobujúcim akné. Aplikujte sérum s obsahom kyseliny hyalurónovej na hydratáciu pleti bez upchávania pórov.

Používajte ľahký, nekomedogénny hydratačný krém, ktorý poskytne pleti dostatočnú hydratáciu bez toho, aby upchával póry.

Tipy na ošetrenie akné:

 • Masky s ílovým základom, ktoré majú protizápalový účinok a pohlcujú nadmerný maz v pleti (pri aknóznej pleti používať pokojne aj každý druhý deň na celú tvár).
 • Zinok: priaznivé účinky zinku sa klinicky nikdy nepreukázali, ale seboregulačný (mazotlmiaci) účinok tohto stopového prvku je preukázateľný, takže trojmesačnou kúrou s užívaním zinku nič nepokazíme. Nanajvýš si posilníme štruktúru vlasov a nechtov.
 • Gáfrová masť s ichtamolom/kamforichtiol je skvelý pomocník na lokálne použitie, pôsobí protizápalovo. Nielenže pôsobí vďaka zloženiu svojho masťového základu do hĺbky, ale efektívne zbavuje začervenania spôsobeného zápalom, proti ktorému aktívne pôsobí. Masť aplikujeme hneď pri prvých pocitoch rozvoja vyrážky, vtedy sa môže stať, že nedôjde ani k zápalovému procesu a ak áno, zmierni a urýchli jeho priebeh, alebo už aplikujeme na samotný zápal. Používame vždy len lokálne, nikdy nie na celú tvár!
 • Ajovníkový alebo eukalyptový olej
 • Veľmi dôležitá je ale aj zdravá a harmonická strava, ktorá nám vie ovplyvniť nielen aknózny stav našej pleti.

Pozri aj: Domáce briošky – sladké pečivo, ktoré chutí všetkým maškrtníkom

liečba akné Shutterstock®

Na čo si dať pri starostlivosti o pleť s akné pozor?

Vyhýbajte sa produktom s agresívnymi chemikáliami a dráždivými zložkami, ako sú alkohol, sulfáty a umelé vône. Príliš častá alebo agresívna exfoliácia môže pokožku podráždiť a zhoršiť stav akné. Vyhýbajte sa častému dotýkaniu tváre, aby ste predišli prenosu baktérií a nečistôt.

Používajte širokospektrálny opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším, ktorý je určený pre aknóznu pleť. Chráňte pleť pred slnečným žiarením, ktoré môže zhoršiť akné a spôsobiť pigmentové škvrny. Ak máte pretrvávajúce alebo závažné problémy s akné, konzultujte dermatológa, ktorý vám môže odporučiť vhodné produkty alebo liečbu na mieru vašej pleti.

Liečba ťažších foriem akné

Liečba ťažších foriem akné patrí rozhodne do rúk lekára. Pri liečení pleti s akné je ale aj veľmi dôležitá odborná starostlivosť v kozmetickom salóne, a to hĺbkovým čistením pleti. Odborník môže odporučiť čistenie pleti ultrazvukom alebo AHA kyselinami, prípadne kombináciou týchto dvoch ošetrení, čo podľa mojich skúseností a praxe zaručujú najlepšie a najrýchlejšie pozitívne výsledky. 

Je vhodné sa vyhýbať manuálnemu vytláčaniu a mechanickým peelingom, ktoré spôsobujú, že sa prenesú hlboko ukryté baktérie na iné časti pleti, a tým sa akné rozširuje. Tiež neplatí dobre známa fáma, že slniečko/solárko pomáha akné, opak je pravda, po slnení často dochádza k zhoršeniu stavu pleti.

Pozri aj: Plavková sezóna 2021: Aké plavky budú kúpaliskovým či dovolenkovým trendom?

aknózna pleť Shutterstock®

Ako vzniku akné predchádzať?

 • Čistite si tvár dvakrát denne: Používajte jemný čistiaci prostriedok ráno a večer, aby ste odstránili nečistoty, prebytočný maz a baktérie, ktoré môžu upchávať póry.

 • Po cvičení: Po fyzickej aktivite si vždy umyte tvár, aby ste odstránili pot a nečistoty.

 • Vyberajte produkty označené ako nekomedogénne (neupchávajú póry). To platí pre krémy, make-up, opaľovacie krémy a ďalšie kozmetické výrobky.

 • Zdravá strava: Jedzte vyváženú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné potraviny a zdravé tuky. Vyhýbajte sa nadmernému príjmu cukrov a mliečnych výrobkov, ak máte podozrenie, že môžu prispievať k akné.

 • Dostatok vody: Pite dostatok vody, aby ste udržali pokožku hydratovanú a podporili správnu funkciu organizmu.

 • Relaxácia: Naučte sa techniky na zníženie stresu, ako je meditácia, joga alebo hlboké dýchanie. Stres môže ovplyvniť hormóny a zhoršiť akné.

 • Spánok: Dbajte na dostatok kvalitného spánku, aby sa vaša pokožka mohla regenerovať.

 • Nedotýkajte sa tváre často: Znížte kontakt s tvárou, aby ste predišli prenosu baktérií a nečistôt.

 • Nevytláčajte vyrážky: Vytláčanie akné môže spôsobiť zápal a zanechať jazvy.

 • Obliečky na vankúše a uteráky: Meníte obliečky na vankúše a uteráky aspoň raz týždenne, aby ste minimalizovali kontakt s baktériami a nečistotami.

 • Čistenie nástrojov na make-up: Pravidelne čistite štetce a hubky na make-up, aby ste predišli hromadeniu baktérií.

 • Opaľovací krém: Používajte širokospektrálny opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším, ktorý je určený pre aknóznu pleť. Slnečné žiarenie môže zhoršiť akné a spôsobiť pigmentové škvrny.

 • Jemná exfoliácia: Používajte jemné exfoliačné prostriedky, ktoré pomáhajú odstraňovať odumreté kožné bunky a zabraňujú upchávaniu pórov. Vyhnite sa príliš častému alebo agresívnemu peelingu, ktorý môže podráždiť pokožku.

Článok aktualizovaný 19.6.2024

12 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

16.01.2014 11:23

netreba ich podcenovať syn skončil v nemocnici na kožnom bral aj lieky to mal 17 rokov trvalo to asi rok a pól teraz má 24 a všetko je v poriadku

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

25.01.2014 11:11

ďakujem za rady

Vaše meno:

Kristína Rusinková

Kristína Rusinková

27.01.2014 18:18

Mám 19 a stále problém s akné. Prípravky musím často striedať pretože zo začiatku mi pomáhajú no potom už vôbec. Pleť si pravidelne čistím. Bola som aj u kožnej no tá mi dá vždy len inú mastičku alebo roztok. No určite vyskúšam tú Gáfrovú masť s ichtamolom. :)

Vaše meno:

Tatiana Ondrašinová

Tatiana Ondrašinová

28.01.2014 13:15

Na akne su velmi ucinne obycajne kvasnice :-)

Vaše meno:

Stanislava

Stanislava

29.01.2014 20:59

je treba niekedy veľa trpezlivosti

Vaše meno:

beata egriová

beata egriová

06.02.2014 19:32

dakujem za cenné rady :)) veľmi mi pomohol čajovníkový olejček ..

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.02.2014 06:26

Akné vie byť poriadnym strašiakom - super článok!

Vaše meno:

Dana Josefiova

Dana Josefiova

20.02.2014 13:07

Souhlasim s clankem. Pouzivam zinkovou mast Sudocrem na jakekoliv kozni problemy, mast plet velmi dobre zhoji. Maska s jilovym zakladem (pouzivam Cattier Paris na mastnou plet) je vyborna, kdyz je plet v zanetu. Na zmirneni zacervenani je skvely Skinoren (na predpis od kozniho) nebo AKN krem od Biodermy. Osobne pouzivam kosmetiku Bioderma Sebium - ma rozsahle portfolium kremu s ruznym ucinkem, ma i emulzi s nizsi koncentraci AHA kyselin (kyselinou glykolovou) pro domaci pouziti: Bioderma Sebium Serum... Pokud se mi plet zhorsi, vyzkousim jeste tu kafrovou mast s ichtamolem, jak doporucujete. Dekuji za rady.

Vaše meno:

Natália Jeleneková

Natália Jeleneková

18.04.2014 14:55

Akné je veľmi nepríjemná vec ale každý si tým musí prejsť...

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

23.10.2014 18:17

wau veľmi hodnotný článok, chválim :)

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

28.10.2014 08:49

na ultrazvuk rada chodievam,pleť je po ňom krásne čistá a rozjasnená

Vaše meno:

Lucia Stupková

Lucia Stupková

24.09.2017 21:20

Treba to prenechat kozmeticke

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE