Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal. Po prečítaní tohto článku možno aj vy prehodnotíte svoj postoj k cibuli a začnete ju kupovať vo veľkom. Prečo? Pretože má neuveriteľné schopnosti, ktoré ocení vaša krása a rovnako aj zdravie.
Či sa jedná o cibuľu surovú či varenú – má množstvo vlastností, ktoré musíte poznať. Dokonca aj pečená cibuľa má množstvo skvelých benefitov pre naše telo. Preto ju môžete konzumovať cez deň alebo v noci, je to len na vás! Čo teda cibuľa obsahuje a ako nám prospieva?
Čo ste o cibuli možno nevedeli?
Cibuľa je jednou z najstarších pestovaných plodín, ktorej história siaha až do starovekého Egypta, kde bola považovaná za posvätnú. V Egypte verili, že kruhový tvar cibule a jej vrstvy symbolizujú večný život. Cibuľa bola dokonca tak cenená, že ju umiestňovali do hrobov faraónov ako súčasť ich pohrebnej výbavy, aby ich chránila v posmrtnom živote. V staroveku sa používala nielen v kuchyni, ale aj ako platidlo či dar pre bohov.
Zaujímavosťou je, že aj keď nás pri krájaní cibule často rozplače, na kvalitu a chuť tejto zeleniny to nemá žiadny vplyv. Slzy vyvoláva látka zvaná syn-propanetial-S-oxid, ktorá sa uvoľňuje pri narušení buniek cibule. Mnohé kultúry však prišli s rôznymi trikmi, ako tento efekt zmierniť – od chladenia cibule pred krájaním až po krájanie pod vodou.
Pozri aj: Vieš, čo prezradia vlasy o tvojom zdraví? Budeš sa diviť!
Shutterstock®Cibuľa obsahuje množstvo cenných látok
Cibuľa je vynikajúcim zdrojom vitamínu C a B6, železa a draslíka. Je tiež bohatá na mangán, ktorý ponúka telu komplexnú ochranu pred prechladnutím a chrípkou. Obsahuje tiež alicín, ktorý má priaznivé účinky na boj proti rakovine a rovnako aj cukrovke, či dokonca pomáha znížiť krvný tlak.
Okrem toho sa v cibuli nachádza antioxidant, ktorý bojuje proti zápalu v tele. A zaujímavé na tom je, že tento antioxidant sa varením nevyparuje, ale prenáša sa z cibule do vývaru, preto aj keď nemáte radi cibuľu, tak aspoň takto môžete čerpať z jej vlastností.
Cibuľa ako zázračný liek:
- podporuje imunitný systém,
- pôsobí protizápalovo,
- znižuje riziko srdcových ochorení,
- pomáha regulovať hladinu cukru v krvi,
- podporuje zdravé trávenie,
- má antibakteriálne vlastnosti,
- podporuje zdravie kostí.
Neprehliadni: Toto sa stane, keď sa obaríš! Aká je prvá pomoc pre popálený jazyk?
Shutterstock®Cibuľa na pokožku?! Vyskúšajte cibuľovú pleťovú masku
Neznie to veľmi príjemne, hlavne ak nemáte radi cibuľovú vôňu. Skôr, než ju zamietnete, čítajte ďalej, pretože táto maska za vám určite zapáči. Stačí, ak cibuľu postrúhate na jemnom strúhadle, primiešate k nej med a trochu olivového oleja. Maska sa tak stane oveľa príjemnejšou.
Poriadne si umyte tvár a naneste na ňu prvú vrstvu masky – tú nechajte poriadne zaschnúť. Následne na ňu takto aplikujte druhú vrstvu a nakoniec aj tretiu. Po poriadnom zaschnutí môžete masku zmyť z tváre. A výsledok? Vaša pleť bude maximálne vyživená, príjemná na dotyk a krajšia na pohľad.
Cibuľová šťava na vlasy
Cibuľová šťava je známa svojimi pozitívnymi účinkami na rast vlasov a zdravie pokožky hlavy. Vďaka vysokému obsahu síry pomáha stimulovať vlasové folikuly, čím podporuje rast nových vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu. Stačí, ak cibuľu nastrúhate, vytlačíte z nej šťavu a jemne ju vmasírujete do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť 30 až 60 minút a potom dôkladne umyte šampónom. Tento proces opakujte niekoľkokrát do týždňa, aby ste dosiahli viditeľné výsledky. Cibuľová šťava nielenže podporuje rast vlasov, ale tiež zlepšuje ich hustotu a zdravý vzhľad.
Odporúčame: Šípkový čaj a jeho benefity (nielen) pre posilnenie imunity
Shutterstock®Konzumácia cibule nielen pre silný imunitný systém
Zahryznite sa s chuťou do cibule a užívajte si jej regeneračné schopnosti. Poprípade si ju skúste odšťaviť, pretože cibuľa obsahuje kyselinu askorbovú, flavonoidy a jód, ktoré aktivujú v tele proces omladzovania a regenerácie. Takto prispejete k svojej kráse zvnútra, avšak navyše aj podporíte svoj imunitný systém.
Cibuľový sirup na prechladnutie
Cibuľový sirup je jednoduchý a účinný domáci liek proti prechladnutiu a kašľu, ktorý využívali už naše babičky. Na jeho prípravu potrebujete len pár ingrediencií: cibuľu a med (alebo cukor). Cibuľu nakrájajte na malé kúsky, vložte do sklenenej nádoby a zalejte medom alebo zasypte cukrom. Nádobu prikryte a nechajte stáť niekoľko hodín, kým cibuľa nepustí šťavu. Tento sirup si môžete dať lyžičku niekoľkokrát denne na zmiernenie kašľa a podporu vykašliavania.
Cibuľový čaj či inhalácia cibule pri migréne
Často trpíte bolesťou hlavy alebo migrénou? Tak v tom prípade musíte poznať cibuľový čaj. Jednoducho zalejte cibuľu horúcou vodou a nechajte lúhovať. Pridajte si med, aby to malo aspoň trochu príjemnejšiu chuť. Poprípade môžete skúsiť inhaláciu vône. Stačí, ak prerežete cibuľu na polovicu a začnete jej vôňu vdychovať – dýchajte pomaly, a hlavne zhlboka. Po chvíľke vás bolesť hlavy prejde vďaka látke, ktorá síce spôsobuje slzenie očí, no má aj takéto jedinečné účinky.
Odporúčame: Urob si sama: Tieto ľahké dekorácie z lana zvládneš ľavou zadnou!
Shutterstock®Cibuľa na krehké a lámajúce sa nechty
V tomto prípade si natrite čerstvo rozkrojenou cibuľou končeky nechtov alebo celé nechty. Nechajte cibuľovú šťavu pôsobiť aspoň 10 minút. Ak sa následne chcete zbaviť cibuľovej vône, tak si nechty umyte v zmesi z citrónovej šťavy a olivového oleja. Zbavíte sa zápachu a navyše budú vaše nechty vďaka olivovému oleju hydratované.
Tip: Skvelo vám poslúžia aj cibuľové šupky, ktoré môžete naložiť do olivového oleja. Olej môžete použiť na vonkajšie ošetrenie pokožky alebo užívať vnútorne. Pomôže vám napríklad pri problémoch s vysokým cholesterolom, unavených a opuchnutých nohách či problémoch s kŕčovými žilami.
Cibuľa na ošetrenie bodnutí hmyzom
Cibuľa je účinným prírodným prostriedkom na ošetrenie bodnutí hmyzom. Obsahuje protizápalové a antiseptické látky, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť, svrbenie a opuch. Stačí prerezať cibuľu na polovicu a priložiť ju priamo na miesto bodnutia. Nechajte pôsobiť niekoľko minút, aby šťava prenikla do postihnutej oblasti. Cibuľa pomôže zmierniť nepríjemné príznaky a podporí rýchlejšie hojenie pokožky.
Aktualizovaný článok: 28.10.2024