Kŕčové žily predstavujú estetický problém, ktorý tvorí každej žene vrásky na tvári. Avšak mali by ste vedieť, že nejde len o estetický problém. Aj keď spočiatku nemusia spôsobovať žiadne problémy, časom môžu prispieť k rozvoju vážnejších ochorení.
Ak ich neliečite, tak okrem pocitu ťažkých nôh a občasných kŕčov v nich, môžu spôsobiť zápal žíl, trombózu a môžu prispieť k vzniku chronickej žilovej nedostatočnosti. Čo je nespravodlivé, tak štatistiky tvrdia, že kŕčové žily postihujú 3-krát častejšie ženy než mužov. Tvoria sa predovšetkým na nohách a spôsobujú opuch, bolesť a časom sú viac viditeľné.
Na druhej stane sa hovorí, že kŕčové žily sú dedičné a vrodené. Vrodené býva zväčša oslabenie steny žíl či nesprávne fungovanie chlopní. Na každý problém však existuje riešenie. V tomto prípade ide o babský recept, ktorý je rokmi overený a osvedčil sa už u nejednej z nás.
Prečo vznikajú kŕčové žily?
Najskôr sa pozrime na to, čo je vlastne príčinou kŕčových žíl. Kŕčové žily vznikajú v dôsledku slabých alebo poškodených chlopní v žilách. Normálne žily majú jednosmerné chlopne, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi a pomáhajú jej vracať sa späť k srdcu. Keď tieto chlopne zlyhajú alebo sú oslabené, krv sa môže začať hromadiť v žilách, čo spôsobuje ich rozšírenie.
Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k vzniku kŕčových žíl, vrátane:
-
genetickej predispozície,
- vyššieho veku,
- ženského pohlavia,
- tehotenstva,
- sedavého zamestnania,
- dlhého státia,
- nadváhy a obezity,
- nedostatku pohybu,
- fajčenia.
Odporúčame: Trápi ťa časté točenie hlavy? Zisti, čo všetko môže byť príčinou!
Čo pomáha na kŕče v nohách a kŕčové žily?
Lekári odporúčajú rôzne mastičky, ktoré zmierňujú pocit unavených nôh, bolesť a prispievajú k lepšiemu pocitu. Vďaka mastičkám môžu byť vaše nohy „ľahšie“ a v noci vás nemusia trápiť kŕče v nohách.
Na kŕče v nohách je skvelá aj žihľava, ktorú naše babičky využívajú na viacero rôznych spôsobov. Zo žihľavy je skvelý čaj, ktorý je fantastický pre zdravie. Využíva sa aj na liečbu rôznych kožných problémov a, samozrejme, aj na liečbu kŕčových žíl, kde je ideálne siahnuť predovšetkým po žihľavovej mastičke.
TOP prírodná pomoc – bylinná masť proti kŕčovým žilám
Ako sme teda písali, proti kŕčovým žilám sú účinné mastičky, ktoré si dokonca môžete aj doma vyrobiť. Na žihľavovú mastičku proti kŕčovým žilám tak budete potrebovať 5 kopcovitých lyžíc najemno nakrájaných listov žihľavy a 100 gramov bravčového tuku.
Do roztopenej bravčovej masti primiešame nakrájanú žihľavu a dáme variť nad paru. Keď sa vám vytvorí kašovitá konzistencia, tak môžete masť preliať do téglika, nechať vychladnúť a používať na očistenú pokožku.
Druhou variantou je použitie kokosového oleja namiesto bravčovej masti. Na 250 gramov kokosového oleja budete potrebovať približne 3 hrste listov žihľavy. Kokosový olej dajte roztopiť, pridajte žihľavu a ponechajte bublať 3 hodiny. Nechajte aspoň deň vychladnúť a môžete žihľavovú masť používať. Poprípade ju môžete opäť roztopiť a precediť cez gázu.
Neprehliadni: Domáci roztok na umývanie ovocia a zeleniny: Už žiadne pesticídy!
Na čo je ešte dobrá žihľava?
Aké sú ďalšie zdravotné výhody žihľavy? Zberať žihľavu sa naozaj oplatí. Využíva sa žihľavový čaj, žihľavový olej či žihľavový kúpeľ, tinktúry a iné. Táto rastlina sa už dlho používa v tradičnej medicíne a dokonca rôzne výskumy potvrdili niekoľko jej potenciálnych terapeutických účinkov.
Žihľava má silné protizápalové vlastnosti, vďaka čomu je užitočná pri liečbe artritídy a iných zápalových ochorení. Extrakt zo žihľavy môže pomôcť zmierniť príznaky alergie, ako sú kýchanie, upchatý nos a svrbenie očí, vďaka jej schopnosti inhibovať uvoľňovanie histamínu.
Ďalšie účinky žihľavy:
- Žihľava sa často používa na liečbu symptómov zväčšenej prostaty (benígna hyperplázia prostaty). Môže pomôcť pri problémoch s močením spôsobených zväčšenou prostatou.
- Žihľava môže pomôcť pri zlepšovaní krvného obehu a môže mať aj mierny účinok na zníženie krvného tlaku.
- Diuretické vlastnosti žihľavy pomáhajú podporovať detoxikáciu a môžu prispieť k odstraňovaniu toxínov z tela cez moč.
- Lokálna aplikácia žihľavy sa používa na stimuláciu rastu vlasov a môže pomáhať pri liečbe lupín a mastnej pokožky.
- Vďaka svojmu obsahu vitamínov, minerálov a fytonutrientov môže žihľava posilniť imunitný systém a podporiť celkové zdravie.
- Niektoré štúdie naznačujú, že žihľava môže pomôcť pri regulácii hladiny cukru v krvi, čo je užitočné pre ľudí s diabetom typu 2.
Článok aktualizovaný 29.2.2024