Retinol a jeho 6 zázračných účinkov na pleť

Bez ohľadu na to, k akej vekovej kategórii patríte, určite ste o ňom už počuli. Retinol je forma vitamínu A, ktorá sa dá synteticky vyrobiť. Vďaka svojej štruktúre sa dokáže vstrebať naozaj rýchlo a účinky sa prejavia už o pár týždňov.

 

Spočiatku bol retinol využívaný najmä v kozmetike určenej na boj proti akné, vedci čoskoro prišli na to, že má mnoho ďalších pozitívnych účinkov. Dnes ho poznáme najmä ako súčasť anti-ageingových prípravkov, ale možno neviete, s čím všetkým vám retinol ešte môže pomôcť. Aké sú teda jeho hlavné benefity pre našu krásu?

 

 

1. Redukcia vrások

 

Vitamín A je silný antioxidant, ktorý účinne pomáha v boji proti vráskam. Keďže však podporuje aj produkciu kolagénu, účinne nás chráni aj pred vznikom nových.

 

Odporúčame tiež: Mandľové mlieko – prečo ho zaradiť do jedálnička?

zväčšené póry

Zdroj: Shutterstock®

 

2. Zmenšenie pórov

 

Aj keď je ich veľkosť daná genetikou, čistením pórov a spevňovním pleti môže retinol dopomôcť k tomu, aby vyzerali menšie a jemnejšie.

 

 

3. Proti akné

 

Retinol v boji proti akné funguje na princípe exfoliácie pleti a čistenia upchatých pórov.  Okrem toho likviduje baktérie spôsobujúce akné a vďaka tomu, že pomáha regenerovať pleť, hojí jazvičky, ktoré pri tomto ochorení často vznikajú.

 

Odporúčame tiež: Domáca pleťová maska z tekvice

krásne ruky

Zdroj: Shutterstock®

 

4. Zdravé ruky a nechty

 

Retinol môžeme nájsť aj ako jednu zo zložiek krémov na ruky. Ak ich máte suché, prípadne popraskané, retinol ich dokáže krásne zjemniť a dostať do kondície. Okrem toho dokáže posilniť aj nechty.

 

 

5. V balzamoch na pery

 

Retinol nám pomôže nielen so suchými perami, ale aj s ich „napumpovaním“. Vekom sa totiž zvyknú oslabiť a stenčiť a práve tu môže retinol pomôcť.

 

Odporúčame tiež: Čo by ste mali vedieť o pleťových krémoch

vitamín A vzorec

Zdroj: Shutterstock®

6. Dobrá rada na záver

Krémy alebo séra s retinolom používajte vždy zásadne len na noc. Retinol totiž robí pleť citlivejšou na slnečné žiarenie a tým pádom náchylnejšou na prípadné poškodenie pokožky slniečkom. Preto nezabúdajte počas dňa používať krémy s primeraným ochranným faktorom.

Tiež zvážte používanie kozmetických prípravkov s retinolom, ak ste tehotná alebo dojčíte, odborníci to neodporúčajú.

Odporúčame tiež: Zdravá a žiariaca pokožka: 13 potravín, ktoré treba jesť

2 komentárov
Lenka Lapuniková

Lenka Lapuniková

06.10.2016 07:32

Počula som už o ňom ale nevedela som, že má také všestranné využitie.

Vaše meno:

Gabriela Vrabľová

Gabriela Vrabľová

06.10.2016 09:45

o retinole som teda este nepocula, zaujimalo by ma, ktore kremy napr. ho obsahuju

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE