Bez ohľadu na to, k akej vekovej kategórii patríte, určite ste o ňom už počuli. Retinol je forma vitamínu A, ktorá sa dá synteticky vyrobiť. Vďaka svojej štruktúre sa dokáže vstrebať naozaj rýchlo a účinky sa prejavia už o pár týždňov.
Spočiatku bol retinol využívaný najmä v kozmetike určenej na boj proti akné, vedci čoskoro prišli na to, že má mnoho ďalších pozitívnych účinkov. Dnes ho poznáme najmä ako súčasť anti-ageingových prípravkov, ale možno neviete, s čím všetkým vám retinol ešte môže pomôcť. Aké sú teda jeho hlavné benefity pre našu krásu?
1. Redukcia vrások
Vitamín A je silný antioxidant, ktorý účinne pomáha v boji proti vráskam. Keďže však podporuje aj produkciu kolagénu, účinne nás chráni aj pred vznikom nových.
Odporúčame tiež: Mandľové mlieko – prečo ho zaradiť do jedálnička?
2. Zmenšenie pórov
Aj keď je ich veľkosť daná genetikou, čistením pórov a spevňovním pleti môže retinol dopomôcť k tomu, aby vyzerali menšie a jemnejšie.
3. Proti akné
Retinol v boji proti akné funguje na princípe exfoliácie pleti a čistenia upchatých pórov. Okrem toho likviduje baktérie spôsobujúce akné a vďaka tomu, že pomáha regenerovať pleť, hojí jazvičky, ktoré pri tomto ochorení často vznikajú.
Odporúčame tiež: Domáca pleťová maska z tekvice
4. Zdravé ruky a nechty
Retinol môžeme nájsť aj ako jednu zo zložiek krémov na ruky. Ak ich máte suché, prípadne popraskané, retinol ich dokáže krásne zjemniť a dostať do kondície. Okrem toho dokáže posilniť aj nechty.
5. V balzamoch na pery
Retinol nám pomôže nielen so suchými perami, ale aj s ich „napumpovaním“. Vekom sa totiž zvyknú oslabiť a stenčiť a práve tu môže retinol pomôcť.
Odporúčame tiež: Čo by ste mali vedieť o pleťových krémoch
6. Dobrá rada na záver
Krémy alebo séra s retinolom používajte vždy zásadne len na noc. Retinol totiž robí pleť citlivejšou na slnečné žiarenie a tým pádom náchylnejšou na prípadné poškodenie pokožky slniečkom. Preto nezabúdajte počas dňa používať krémy s primeraným ochranným faktorom.
Tiež zvážte používanie kozmetických prípravkov s retinolom, ak ste tehotná alebo dojčíte, odborníci to neodporúčajú.
Odporúčame tiež: Zdravá a žiariaca pokožka: 13 potravín, ktoré treba jesť