Pór je všeobecne dosť nedocenená zelenina. Je pomerne lacná, používa sa zväčša do polievok alebo omáčok a aj keď je naozaj vynikajúca, nepripisujú sa jej nijaké výnimočné schopnosti. My sme tu na to, aby sme to zmenili, pretože pór, ktorý je bratrancom jarnej cibuľky, šalotky a cibule, je naozajstný zázrak pre ľudské telo. Viete, ako pôsobí pór na krásu?
Silný a odolný
Pór pochádza doslova z rodinky úžasných. Podobne ako cibuľa aj on dokáže prežiť v naozaj ťažkých a nepriaznivých podmienkach, ktoré môžu byť pre ostatnú úrodu záhubou. Z póru konzumujeme len stonku bielej farby, zatiaľ čo dlhé listy sa využívajú skôr na okrasu alebo do silného zeleninového vývaru. Poďme sa pozrieť, ako môže táto zelenina pomôcť ľudskému zdraviu, ba dokonca aj kráse! Určite v tomto majú prsty aj jeho nutričné hodnoty - je bohatý na vápnik, kyselinu listovú, vitamín C, vlákninu a draslík, pričom je ľahko stráviteľný.
Zaujme ťa: Hormóny v tele: Vieš, že vďaka nim je možné zastaviť starnutie?
Pór a jeho účinky na krásu
Ženy každý deň investujú do svojej krásy nemalý objem peňazí. Krémy na pleť či prípravky na vlasy nás naozaj stoja veľa financií, a pritom máme prírodné zdroje, z ktorých môžeme pokojne čerpať. Zoberte si taký pór, ktorý pôsobí ako silný detoxikant pre našu pleť. Keďže je močopudný, dokáže z tela vypudiť škodlivé látky a zanechať tak pokožku a pleť úplne čistú a krásnu. Takže zbohom, drahé detoxikačné kúry!
Okrem pleti dokážu z konzumácie póru benefitovať aj vaše vlasy a to pre obsah mangánu, železa, draslíka, vitamínu C a folátov. Práve vďaka vysokému obsahu železa pór dokáže vlasy podporiť v raste, pretože stimuluje vznik nových vlasových folikúl. Ak ste anemickí, potom máte možno problém práve s vypadávaním vlasov, čo pravidelné prijímanie póru do tela môže zvrátiť.
Pór a jeho zdravotné benefity
Taký lacný a taký úžasný! Pri benefitoch na krásu rozhodne nekončíme a presúvame sa k jeho zdravotným výhodám. Pór je taktiež bohatý na vitamín A, čo znamená aj zdravie pre vaše oči, pričom dokáže aj pôsobiť preventívne proti šedému zákalu. Okrem toho ochraňuje srdce od kardiovaskulárnych ochorení, môže znižovať krvný tlak a predchádzať už spomínanej chudokrvnosti alias anémii.
V póre nájdete aj veľa vitamínu K, čo pôsobí na zrážanlivosť krvi, ale aj na zdravie kostí. Je ľahko stráviteľný, preto z neho benefituje aj tráviaci systém a močopudný alias diuretický, čo zasa ocenia obličky. Keď to zhrnieme, mali by sme skočiť do obchodu po niekoľko pórikov, nemyslíte?
Pozri aj: Veľké chyby pri používaní obyčajných sponiek: Robíš ich aj ty?