Rozmarínový olej na vlasy: Ako ho používať, aby boli pevnejšie a rástli rýchlejšie?

Niet nad prírodné oleje a ich účinky. Aj keď sa častejšie hovorí o pleťových olejoch, ako o tých vlasových, pravdou je, že aj vlasové oleje je vhodné zaradiť do starostlivosti o vlasy. Medzi prospešný olej na vlasy môžeme zaradiť aj rozmarínový olej, o ktorom ste už možno aj vy počuli samé chváli. Máte aj vy radi vôňu rozmarínu?

Hovorí sa totižto o ňom, že má niekoľko výhod pri obnove poškodenia vlasov a tiež, že stimuluje rast vlasov. No kde je pravda? Je rozmarínový olej vhodný na vlasovú starostlivosť? Objavte účinky rozmarínového oleja. 

rozmarínový olej

Zdroj: Shutterstock®

Ako rozmarínový olej prospieva vlasom?

Rozmarínový olej je svetlý tekutý olej, ktorý sa získava z bylinky zvanej rozmarín. Má typickú bylinkovú arómu, ktorá má terapeutické vlastnosti a zároveň sa využíva aj v parfumerskom priemysle či kozmetickom priemysle. Rozmarín je známy svojimi antioxidačnými, protizápalovými a antimikrobiálnymi účinkami, ktoré si ponecháva aj samotný rozmarínový olej.

Rozmarín lekársky, resp. jeho prírodný výťažok, obsahuje kyselinu karnosovú, o ktorej je známe, že lieči poškodenie nervov, poškodenie tkaniva a zlepšuje činnosť buniek. Pri hlbšom skúmaní teda môžeme naraziť na informácie, podľa ktorých rozmarínový olej zlepšuje krvný obeh, čo je dôležité pre rast vlasov a vlasové korienky.

Totižto bez správneho prísunu krvi folikuly nedostávajú živiny, ktoré potrebujú na svoj správny rast. Ak teda hľadáte niečo, čo pomáha proti vypadávaniu vlasov, skvelou voľbou je práve spomínaný rozmarínový olej.

Rozmarínový olej nielen pre rast vlasov

Rozmarínový olej nepodporuje len samotný rast vlasov. V skutočnosti tiež pomáha aj v boji proti lupinám, a to vďaka tomu, že má antimikrobiálne účinky a rovnako aj protizápalové účinky.

Samozrejme, aj v tomto prípade platí, že je potrebné olej používať pravidelne a dlhodobo, aby ste mohli postrehnúť akékoľvek výsledky. Nepostačí pár týždňová vlasová kúra. Účinky sa totižto nedostavia hneď po prvom použití. Štúdie tvrdia, že konkrétne výsledky sa v niektorých prípadoch môžu dostaviť až po 6 mesiacoch.

Zaujme ťa aj: Domáca maska na vlasy z 3 ingrediencií, vďaka ktorým budú silnejšie a hustejšie

rozmarínový esenciálny olej

Zdroj: Shutterstock®

Ako rozmarínový olej na vlasy používať?

  • Zmiešajte ho s nosným olejom – rozmarínový esenciálny olej môžete nanášať priamo na vlasovú pokožku. Je však potrebné zmiešať ho s nosným olejom, ako je napríklad kokosový alebo jojobový olej. Olej vmasírujte do pokožky hlavy, nechajte pôsobiť 5 až 10 minút a následne vlasy opláchnite.
  • Vmiešajte do šampónu alebo kondicionéru – ak sa chcete vyhnúť mastnému pocitu na hlave, tak pridajte zopár kvapiek rozmarínového oleja do šampónu alebo kondicionéru.
  • Voľte produkty s obsahom rozmarínového oleja – ak sa nechcete hrať na alchymistov, tak voľte priamo prípravky, ktoré rozmarínový olej obsahujú.

Pre koho je rozmarínový olej vhodný?

Rozmarínový olej je možné používať na akýkoľvek typ vlasov, pretože sa zameriava skôr na posilnenie vlasových folikulov a na vlasovú pokožku, na ktorú sa má aplikovať primárne. Je bezpečné používať ho aj na farbené vlasy a rovnako aj na citlivú vlasovú pokožku. Pri citlivej vlasovej pokožke sa však odporúča vykonať test znášanlivosti.

Na menšiu plochu naneste olej a nechajte pôsobiť. Ak sa do 24 hodín nedostaví žiadna negatívna reakcia, olej môžete bezpečne použiť. Je vhodný, ak vás trápi nadmerné vypadávanie vlasov, no rovnako ho možno používať v rámci prevencie vypadávania. V prípade vypadávania môže rozmarínový olej pomôcť zahustiť vlasy. Oceníte jeho regeneračný účinok na vlasy.

Keďže neexistujú žiadne údaje o používaní rozmarínového oleja v tehotenstve alebo počas dojčenia, neodporúča sa olej v tomto období používať.

Tipy na ďalšie využitie rozmarínového oleja

  • Aromaterapeutické využitie rozmarínového oleja môže pomôcť zlepšiť pamäť, koncentráciu a celkovú mentálnu bdelosť. Môže byť rozptýlený v difuzéri alebo nanášaný na zápästia alebo spánky po zriedení s nosným olejom.
  • Rozmarínový olej má protizápalové a analgetické vlastnosti, čo ho robí užitočným pri masáži na úľavu od bolesti svalov, kĺbov alebo pri artritických a reumatických bolestiach. Môže byť aplikovaný lokálne na postihnuté oblasti po zriedení s nosným olejom, ako je mandľovým alebo jojobovým olejom na zmiernenie bolesti a zlepšenie cirkulácie.
  • Rozmarínový olej môže pomôcť pri problémoch s dýchaním, ako je upchatý nos alebo alergie. Jeho inhalácia prostredníctvom difuzéra alebo priame vdychovanie po aplikácii na hrudník môže uľaviť od príznakov.
  • Aromaterapia s rozmarínovým olejom môže pomôcť znížiť stres a úzkosť. Jeho povzbudzujúca a upokojujúca vôňa môže mať pozitívny vplyv na náladu a emocionálnu pohodu.

Článok aktualizovaný 29.1.2024

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.01.2022 07:24

Výborný olej, pripravujem domáci a tiež tinktúru a vodu.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

08.01.2022 20:27

Hmmm, zaujímavé, rozmarín doma mám...

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

10.01.2022 18:10

Netušila som, že rozmarínový olej má takéto super účinky....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE