Levanduľa predstavuje asi 30 až 60 centimetrov vysoký poloker, ktorý radíme do čeľade hluchavkovité. Charakteristická je protistojnými úzko kopijovitými listami, ktoré sú zvyčajne belavo plstnaté.
Prezradia ju však hlavne jej klasy drobných pyskovitých kvietkov, ktoré majú typicky fialkovú až modrofialovú farbu. Práve túto farbu mnohé ženy priam milujú, a to napríklad aj na oblečení či dekoráciách a doplnkoch v domácnosti. Celá rastlina je navyše príjemne aromatická. Jej upokojujúca vôňa má rovnako množstvo fanúšičiek.
Tento krásny voňavý kvet zo Stredomoria je hojne pestovaný aj v našich záhradkách či priamo v domácnostiach. Viete však, ako túto okrasnú a zároveň liečivú rastlinu využiť? Alternatívna medicína pozná jej účinky a spôsoby využitia!
Levanduľa lekárska a jej využitie
Levanduľa má naozaj široké uplatnenie. Pripraviť si z nej môžete čaj, domácu soľ do kúpeľa či rôzne voňavé vrecúška do skríň na odpudenie molí. Skvelý je aj levanduľový olej. Čo tak si z nej vyrobiť aj liečivú tinktúru?
Jej príprava nie je náročná, stačia vám zásoby voňavej levandule. V nasledujúcom článku vám prinášame tip na využitie spomínanej bylinky a rovnako vám prezradíme, aké má takáto levanduľová tinktúra účinky.
Odporúčame: Yerba maté – kofeín v inom podaní: Na zvýšenie koncentrácie aj spaľovanie tukov?
Pestovanie levandule
Pestovanie levandule nie je nijako zvlášť náročné, no musíte myslieť na zopár základných zásad. Tento prímorský kvet potrebuje dostatok slnka a skôr suchšie prostredie. Vo veľmi vlhkej až premokrenej pôde môže začať hniť. Inak si ju poľahky vypestujete aj v črepníku na okne.
Čo sa týka zberu, tak platí, že je vhodné odstrihávať vrchné časti stoniek s kvetmi. Vysušiť ich môžete v tieni vo zväzočkoch alebo aj pri umelých podmienkach, a to pri teplote do 35 až 40 °C.
Levanduľa bylinná tinktúra – ako si ju pripraviť?
Na prípravu levanduľovej tinktúry budeme potrebovať len levanduľu a kvalitný alkohol, aspoň 50 až 60-percentný. Sušené kvety (prípadne možno pripraviť aj macerát z čerstvých rastlín) v menšej nádobke úplne zalejeme alkoholom a necháme ich uzavreté macerovať. Lúhovanie púčikov a kvetov by malo trvať aspoň 2 až 4 týždne.
Následne zmes scedíme a hotovú tinktúru prelejeme do tmavej nádobky. Skladujeme skôr na chladnejšom a tmavšom mieste.
Dávkovanie tinktúry z levandule
Zvyčajne sa užíva 15 až 20 kvapiek tinktúry trikrát denne. Môžete ju nechať rozpustiť vo vode a vypiť. Ak máte levanduľovú tinktúru z obchodu či lekárne, ktorá sa bežne užíva ako výživový doplnok, držte sa odporúčaného dávkovania uvedeného na obale.
Zvonka sa aplikuje bylinná tinktúra z púčikov a kvetov levandule podľa potreby. Otázkou zostáva, ako je možné takto pripravenú tinktúru z voňavej levandule používať.
Pozri aj: 5 dôvodov, prečo jesť maliny: O týchto ich účinkoch si možno ani netušila!
Možnosti použitia levanduľovej tinktúry:
1. Levanduľová tinktúra na problémy s vlasmi
V prvom rade ju môžete používať zvonka. Predstavuje ideálneho pomocníka v boji proti rozličným problémom s vlasmi. Ak vás trápi nadmerné vypadávanie vlasov, použite ju na masírovanie vlasovej pokožky. Pri pravidelnom používaní podporuje dobrý rast vlasov. Okrem toho vám môže pomôcť aj s lupinami.
2. Levanduľa tinktúra na pleť
Po zriedení levanduľovej tinktúry s destilovanou vodou si pripravíte úžasnú pleťovú vodu, ktorú môžete použiť na prečistenie aknóznej pleti aj ošetrenie pokožky po holení.
3. Levanduľová tinktúra na herpes
Levanduľová tinktúra môže byť užitočným domácim liekom na herpes, pretože levanduľový extrakt má protizápalové a antiseptické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky a urýchliť hojenie oparov.
Aplikujte niekoľko kvapiek tinktúry priamo na postihnuté miesto pomocou vatového tampónu. Používajte opatrne, aby ste predišli ďalšiemu podráždeniu kože.
4. Levanduľová tinktúra proti hmyzu
Rovnako ide o výborný domáci prírodný repelent proti otravnému hmyzu. Silica má určité zlúčeniny a množstvo účinných látok, ktoré majú prirodzené odpudzujúce vlastnosti proti komárom, muchám, blchám a inému hmyzu. Tieto vône sú pre ľudí príjemné, ale pre mnohé druhy hmyzu sú nepríjemné a odpudzujúce.
Aplikujte niekoľko kvapiek na pokožku alebo oblečenie, aby ste odpudili hmyz. Pre zvýšenú ochranu môžete pridať levanduľovú tinktúru do domáceho spreja proti hmyzu, zmiešajúc ju s inými esenciálnymi olejmi, ako eukalyptus a citronela a rozriediť vodou alebo vínom.
Odporúčame: Delfín v sen - spoznaj význam a výklad snov o delfínoch
Zdroj: Depositphotos
5. Levanduľová tinktúra proti bolesti
Tinktúra z voňavej a liečivej levandule pomôže aj pri dne, reume či zápale nervov. Stačí ju vtierať priamo do postihnutých miest. Pri bolestiach hlavy si ju môžete votrieť do oblasti spánkov.
6. Levanduľová tinktúra na nadúvanie a žalúdočné problémy
Pri vnútornom užívaní má blahodarný vplyv na trávenie. Vyskúšajte ju, ak vás trápia zažívacie ťažkosti. Levanduľa pomáha uvoľniť svaly v gastrointestinálnom trakte, čo môže zmierňovať kŕče a bolesti spojené s nadúvaním a inými žalúdočnými nepríjemnosťami.
Zápal je často súčasťou gastrointestinálnych problémov, ako sú syndróm dráždivého čreva a gastritída. Levanduľa pomáha znižovať zápal a podporuje zdravie tráviaceho traktu. Levanduľa môže byť tiež účinná pri zmiernení pocitov nevoľnosti a vracania, čo sú bežné príznaky žalúdočných problémov.
7. Levanduľová tinktúra na psychické problémy
Levanduľová tinktúra je dobrá, ak vás trápi zlý spánok alebo aj v stresovom období. Levanduľa obsahuje zlúčeniny, ktoré pôsobia na nervový systém upokojujúco. Jej upokojujúci efekt môže pomôcť znižovať pocity stresu a úzkosti, čo umožňuje telu a mysli lepšie relaxovať.
Aplikujte niekoľko kvapiek levanduľovej tinktúry na vankúš alebo do difuzéra pred spaním, čo môže pomôcť upokojiť myseľ a zlepšiť spánok. Ak cítite zvýšený stres alebo úzkosť, môžete aplikovať levanduľovú tinktúru na zápästia alebo za uši, kde ju môžete ľahko vdychovať a zažiť jej upokojujúce účinky.
Článok aktualizovaný 27.4.2024