Liečba hyperbarickým kyslíkom: Zázraky aj v najvážnejších prípadoch

O nevyhnutnosti kyslíka pre náš život niet žiadnych pochýb. Ale počuli ste už o takzvanom hyperbarickom kyslíku? Medicína už v dnešnej dobe využíva neskutočné množstvo najrôznejších liečebných postupov, ktoré nás, častokrát doslova, vrátia späť do života. Liečba hyperbarickým kyslíkom je jedným z nich. A keď prezradíme, že dokáže zázraky, tak vôbec nepreháňame. Čítajte preto ďalej a zistite o zázračnej liečbe kyslíkom viac!

Pre koho je určená?

Liečba hyperbarickým kyslíkom sa už v obrovskej škále prípadov naozaj osvedčila a vrátila späť do hry pacientov po ťažkých úrazoch mozgu, ale aj pri hlbokých a rozsiahlych povrchových ranách. Tým sa však výpočet diagnóz, s ktorými si táto terapia dokáže poradiť, ani zďaleka nekončí. Takýmto spôsobom sa už totiž bežne a s výbornými výsledkami lieči vzduchová aj plynová embólia, diabetická gangréna, rôzne typy otráv, ale aj popáleniny a pomliaždeniny. Dokáže dokonca vyliečiť aj hluchotu, no napríklad aj vážne následky autohavárií.

 

Pozri aj: Zázrak pre mozog i cievy: Zisti, čo všetko dokáže ginko dvojlaločné! 

hyperbarická komora

Zdroj: Shutterstock®

Okrem toho liečba kyslíkom priaznivo účinkuje na ischemické choroby dolných končatín, dekompresnú chorobu, kŕčové žily s vredom predkolenia alebo na liečbu sklerózy multiplex. Liečia sa takto tiež astmatici či ľudia s atopickým ekzémom a alergiami. S touto liečbou sa tiež môžete stretnúť pod pojmom hyperbarická kyslíková terapia, hyperbaroxia alebo hyperbarická oxygenoterapia. Jej skratka je HBO terapia. Už aj na Slovensku existujú centrá, špecializované výlučne na hyperbarickú liečbu.

Ako funguje samotná liečba?

Pointou liečby je vdychovanie stopercentne čistého medicínskeho kyslíka. Pričom už po niekoľkých takýchto, ako hovoria lekári, simulovaných ponoroch, sa pacientov stav výrazne zlepšuje. Hyperbarická komora, v ktorej samotná liečba prebieha, vyzerá ako priesvitný valec, v ktorej pacient leží, no existujú aj komory, vhodné pre viacerých pacientov naraz, kde sa cítite ako v lietadle či v ponorke. Po natlakovaní komory si pacienti nasadia kyslíkové masky. Neznie to možno dvakrát lákavo, ale pacienti sa zhodujú na tom, že táto terapia im žiadne nepríjemné pocity neprináša. Mozog človeka, navštevujúceho takúto hyperbarickú komoru, sa naopak vracia veľmi rýchlo do vynikajúcej kondície. A nielen mozog.

liečba kyslíkom

Zdroj: Shutterstock®

Nie je dýchanie ako dýchanie

Poviete si – no dobre, ale aký je rozdiel medzi klasickým dýchaním a dýchaním v kyslíkovej komore? Neverili by ste, ale obrovský. Nie každý si totiž uvedomuje, že vzduch, ktorý bežne dýchame, obsahuje len približne dvadsať percent kyslíka. Ako sme už spomenuli, hyperbarická liečba je postavená na vdychovaní stopercentného kyslíka a tam už rozdiel vidíte, máme pravdu? Účinok samotnej terapie dopĺňa aj zvýšený tlak, pri ktorom dýchanie prebieha. Takýmto spôsobom sa kyslík dostáva aj do častí tela, orgánov, tkanív a buniek, kam sa pri normálnom a bežnom dýchaní nemá šancu dostať.

 

Prečítaj si: Hrozia aj tebe? Zisti, ako predísť kŕčovým žilám, kým je čas!

vdychovanie kyslíka

Zdroj: Shutterstock®

Odpoveď na množstvo problémov

Z medicínskeho hľadiska môžeme povedať, že vďaka HBO terapii dochádza k plnému nasýteniu hemoglobínu kyslíkom. Kyslík sa následne rozpustí v krvnej plazme a obnovujú sa funkcie buniek a tkanív. Kyslík je schopný dostať sa do tela aj cez pokožku, čo efektívne lieči vyššie spomínané hlboké a rozsiahle rany. Do komory sa umiestňujú aj ľudia v bezvedomí, v kóme a rôzne urgentné prípady. Komora pomáha tiež ľuďom bezprostredne po cievnej mozgovej príhode, no rovnako tak aj deťom s poruchami mozgu a mozgovej činnosti. Ako vidíte, HBO terapia je liečbou pre obrovskú škálu rôznych problémov, ochorení, chorôb až vážnych diagnóz.

HBO terapia

Zdroj: Shutterstock®

Hyperbarická liečba je vhodná pre každého pacienta, bez rozdielu veku, vrátane novorodencov. Do hyperbarickej komory sa, na vlastnú žiadosť, chodia často doslova nadýchať aj úplne zdraví ľudia, ktorí sa cítia „len“ unavení či prepracovaní. Samotný pobyt v komore trvá dve hodiny a aby priniesol želaný výsledok, musí sa absolvovať opakovane. Hoci je komora vzduchotesne uzavretá, pacient je pod neustálym dohľadom odborníka.

 

Zaujme ťa: Magnézium v tehotenstve: Prečo je nutné nepodceňovať jeho príjem?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.11.2018 06:46

Zaujímavé, rada by som vyskúšala, no ako zdravý jedinec!

Vaše meno:

Ladislav Slota

Ladislav Slota

30.11.2018 14:47

Liečba hyperbarickym kyslíkom je pre mňa novinkou.Zaujimavý článok

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

01.12.2018 20:54

znie to zaujímavo,rada by som vyskúšala

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

06.12.2018 13:26

znie to veľmi zaujímavo,ale predpokladám,že VšZP túto terapiu neprepláca ani svojim pacientom neordinuje.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

06.12.2018 21:56

nepoznala som tento sposob liecby

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.