Pŕhľava dvojdomá, žihľava a v niektorých krajinách dokonca nazývaná aj diabolský list, v nás dokáže spôsobiť zaujímavé protichodné emócie. Niektorí ju nemajú v láske, pretože jej typické zelené listy uvoľňujú pri dotyku chemikálie, ktoré nás dokážu poriadne zabolieť a na tele zanechať nepríjemné stopy. Iní jej však prišli na chuť a zbožňujú ju práve pre jej liečivé účinky a pripravujú ju na množstvo spôsobov.
Nachádza sa na celom svete a najčastejšie sa pestuje a rastie pri plotoch, pozdĺž ciest a na trávnatých plochách. Všetky jej časti môžu byť použité ako bylinné prípravky - listy, kvety, stonky, korene aj semená. Bohužiaľ, žihľava je v dnešnej dobe považovaná za obťažujúceho škodcu a najmä mladšie generácie sa ju snažia odstrániť zo svojich záhrad a dvorov. My sa vás pokúsime naučiť uznávať jej historický význam, kedy slúžila ako významný zdroj potravy, vlákniny a liečivých účinkov.
Odporúčame: Babička bylinkárka radí: Tieto jarné bylinky si nazbieraj v apríli!
Ako sa pripravuje žihľavový sirup?
O liečivých účinkoch žihľavy si môžete prečítať napríklad aj v článku našej Ivky, ktorá vám o nej viac prezradila tu: Poznáš liečivé účinky žihľavy? Je najvyšší čas prísť jej na chuť
My tu spomenieme len tie najzákladnejšie zložky, ktoré v žihľave nájdete, a to sú napríklad vitamín A, C, K, B2, železo či magnézium, ktoré pôsobia ako zázrak proti anémii a zápalom alebo na detoxikáciu organizmu.
Viete však, že zo žihľavy si viete okrem čaju pripraviť napríklad aj veľmi chutný sirup? Je ako stvorený pre horúce jarné a letné dni.
Na prípravu budete potrebovať:
- 400 gramov listov z čerstvo natrhanej žihľavy
- citrónovú šťavu zo 6 väčších citrónov
- 800 gramov cukru
- 5 lyžíc lúčneho medu
- 1 liter filtrovanej vody
Postup je jednoduchý. Umyte listy žihľavy a nakrájajte ich. Pridajte vodu do hrnca, následne pridajte cukor a keď to začne vrieť, jemne vodu premiešajte a nechajte variť ešte aspoň 5 minút. Ak sa na povrchu objaví pena, vyberte ju lyžicou. Vložte žihľavu do nádoby, najlepšie keramickej a zalejte ju cukrovou vodou. Nádobu zakryte napríklad tanierom, položte naň niečo ťažké a nechajte zmes pracovať aspoň 10 minút. Potom pridajte citrónovú šťavu a med.
Všetko poriadne premiešajte a žihľavu vyberte. Nezabudnite ju však pred odstránením poriadne vyžmýkať, aby ste z nej dostali všetko potrebné pre prípravu nášho sirupu. Pripravený sirup prelejte do sterilizovaných fliaš, zatvorte ich a uložte na studené a tmavé miesto. Takto vyrobený by mal vydržať údajne až 6 mesiacov. Ak chcete, môžete precedené listy nakrájať na menšie kúsky a nechať ich zopár plávať vo fľaši.
Bude sa ti páčiť: Vyhraj boj s vypadávaním vlasov s týmito účinnými domácimi maskami