Liečivá šalvia lekárska - aké zdravotné komplikácie rieši?

Domovom šalvie lekárskej je oblasť Stredomoria, kde rastie voľne v prírode. U nás sa pestuje v záhradkách. Vyšľachtený kultivar sa pre liečivé účinky pestuje vo veľkom, poprípade je k nám dovážaná.

Je to trvácny poloker. Tvorí jednoduché alebo slabo rozkonárené, až 70 centimetrov vysoké štvorhranné, priame, v dolnej časti drevnaté plstnaté stonky. Listy rastliny sú stopkaté, protistojné s vajcovitou až kopijovitou, nepravidelne vrúbkovanou čepeľou, ktorá má zreteľnú žilnatinu a sivozelenú až zelenkastú farbu. Kvety sú päťpočetné, obojpohlavné, dvojpyskovité a tvoria riedke koncové paprsleny. Päťzubý kalich je rúrkovo zvonkovitý, hnedočervený a chlpatý a koruna je naopak hnedo-fialová. Kvet má dve tyčinky a semenník s nerovnako rozoklanou bliznou, pričom v hrdle samotnej koruny je malý venček chlpov. Mladá stonka, listy a rovnako aj kvety majú viditeľné, lesklé žlté žliazky.

Odporúčame prečítať:  Ako nášmu zdraviu porospieva Lipa malolistá a veľkolistá

salvia

Zdroj: Shutterstock®

Plod dozrieva na vajcovité hladké tvrdky a celá rastlina má špecifickú aromatickú, príjemnú vôňu. Kvitne od júna do júla a zbiera sa z nej hlavne list a vňať. Na zber listov je potrebný kosák alebo nôž. Krátko pred rozkvitnutím alebo už v čase kvitnutia sa zbierajú listy a olistené vrcholky za suchého počasia, poprípade sa okosí celá vňať a listy sa dodatočne pozbierajú a vytriedia. Potom sa sušia na tienistom mieste pri umelej teplote do 35 stupňov Celzia, pričom treba dávať pozor na zaparenie, keďže listy sú na to veľmi náchylné. Vňať šalvie sa zbiera podobne ako list a po skosení sa rastlina znovu rozrastie. Z tohto dôvodu je možné zber opakovať niekoľkokrát a vždy získať potrebný počet častí rastlín.

 

Odporúčame prečítať:  Mäta pieporná a jej liečivé účinky

salvia

Zdroj: Shutterstock®

Šalvia lekárska obsahuje silicu so zmesou D-tujónu, L-tujónu, cineolu, borneolu a podobne. Prítomné sú tiež triesloviny, horčina, živica, saponín, amid kyseliny nikotínovej, vitamín C, estrogénne látky, laktónsalvín s antibiotickým účinkom a podobne. Môže sa využívať v medicíne pri poruche tráviacich orgánov, chorobe žlčníka, kašli, nadmernom potení, pri tuberkulóze či v puberte.

 

Odporúčame prečítať:  Repík lekársky a jeho liečivé účinky

 

Zvonka sa môže aplikovať ako antiseptikum na urýchlenie hojenia rán, pri zápaloch ústnej dutiny ako kloktadlo, pri zápale dýchacích ciest, paradentóze alebo na odstránenie ťažkého dychu z úst. Ľudovo sa používa pri zápale obličiek a žlčníka a na znižovanie tvorby mlieka. V uvedených dávkach je neškodná, vo väčších dávkach však môže vyvolať kŕče, ktoré sú podobné tým pri epilepsii. Taktiež obsahuje jedovatý tujón. Pri zbere je dôležité si ju nezamieňať s inými druhmi šalvií.

 

Recepty:

 

Zápar zvonka – 2,5 g drogy na šálku vody na oplachy a omývanie.

 

Odvar – 200 g drogy na liter vody, krátko povariť, 20 minút lúhovať, vliať do kúpeľa pri nervových poruchách.

 

Prášok – na hrot noža práškovaného listu – užiť pri jedle, vhodné pri potení, preháňaní, žalúdočných ťažkostiach.

 

 

Odporúčame prečítať: Zázračná kapsička pastierska

 

 

Autor: G. Švec, www.hab.sk

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

9 komentárov

Monika Šomšáková

Monika Šomšáková

04.05.2015 21:09

šalviový čaj je môj obľúbený

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

21.05.2015 12:49

Stáročia oblúbená v kuchyni

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

07.03.2016 07:14

mame ho doma stale medzi cajmi, vcera som ho robila, manzel je nejaky prechladnuty

Vaše meno:

Katarína

Katarína

07.03.2016 08:53

Keďže ešte kojím, na šalviu môžem zabudnúť.

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

07.03.2016 10:35

mám rada jej vôňu :)

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

07.03.2016 12:52

Šalviu používame pri bolestiach hrdla,výplach.

Vaše meno:

Júlia

Júlia

07.03.2016 21:08

šalviový čaj mám rada, aj keď väčšinou ľudom veľmi nechutí :)

Vaše meno:

Anna K

Anna K

08.03.2016 01:30

Túto liečivku pestujem vo svojej záhradke a tiež ju využívam na spomínané problémy, účinne pomáha. Mne hlavne na žalúdočné problémy.

Vaše meno:

Lenka Lapuníková

Lenka Lapuníková

11.03.2016 18:05

Milujem vôňu šalvie. Spravila som si levanduľovo-šalviové vrecúška.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.