O kurkume ste už dozaista niečo počuli a možno ju i doma využívate ako koreninu. Reč je o sušenom mletom podzemku rastliny zvanej kurkumovník dlhý. Toto korenie našlo pre svoju pikantnú a mierne horkastú chuť uplatnenie nielen v gastronómii, ale je taktiež súčasťou ajurvédskej medicíny, a to vďaka jeho jedinečným účinkom na ľudský organizmus. Kurkuma pôsobí protizápalovo a antioxidačne, podporuje trávenie, pozitívne ovplyvňuje stav kardiovaskulárneho systému a dokáže ešte omnoho viac. Dnes to však nebude len o kurkume, ale hlavne o jednom produkte, ktorý sa z nej vyrába. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo nám môže ponúknuť kurkumový olej, aké má účinky a ako ho správne používať.
Poznáte kurkumový olej?
Sýtožltý až oranžový prášok známy ako kurkuma, typický svojou zemitou a ostrejšou chuťou, sa tradične využíva v indickej, thajskej či pakistanskej kuchyni, no postupne sa udomácňuje aj u nás. Pripravuje sa z podzemnej časti kurkumovníka dlhého, ktorý radíme do čeľade ďumbierovité. Ide o trvalú rastlinu, ktorá dorastá do výšky okolo jedného metra. Je pestovaná v tropických a subtropických oblastiach, a to najmä na viacerých územiach Ázie. Kurkumovník je charakteristický najmä zdužinateným podzemkom, ktorý vyzerá ako zázvor. Líšia sa však farbou i chuťou.
Podzemná časť rastliny je známa najmä obsahom kurkumínu, čo je prírodné oranžové farbivo. Táto látka má protizápalové vlastnosti, pričom môže pomôcť pri liečbe mnohých zápalových ochorení, napríklad aj artritídy. Pozitívne ovplyvňuje aj srdcovo-cievny a nervový systém. Okrem toho, že je kurkumovník pestovaný pre svoje korene, z ktorých sa pripravuje kurkuma, často je využívaný aj ako okrasná kvetina. Medzi listami rastliny totiž vyrastá i hustý klas veľmi pekných žltkastých kvetov.
Pozri aj: Ako sa zbaviť molí v domácnosti? Tieto 100 % účinné triky ocení každý
Veľký pomocník pri starostlivosti o pleť
Kurkumový olej sa pripravuje zvyčajne ako macerát koreňa kurkumovníka dlhého v kvalitnom rastlinnom oleji. Niektoré z týchto olejov sú určené aj na vnútorné použitie, pričom sa využívajú ako doplnok stravy pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Kurkumový olej je však primárne určený na kozmetické účely, čiže sa bežne využíva skôr zvonka. Predstavuje totiž skvelého pomocníka pri starostlivosti o pleť, a to i vďaka mnohým antioxidantom, ktoré obsahuje. V prvom rade predstavuje riešenie pre suchú a poškodenú pleť a pokožku tela. Taktiež sa skvelo postará o starnúcu pleť. Podporuje jej pružnosť a zlepšuje vzhľad jemných vrások.
Kedže napomáha regulovať činnosť mazových žliaz, siahnuť po ňom môžu i ženy s mastnejším typom pleti. Kurkumový olej si však zamilujú i vaše vlasy. Podporuje totiž ich rast a bojuje proti lupinám. Tento olej však nie je iba pomocníkom pri starostlivosti o krásu, ale rovnako pomáha riešiť niektoré zdravotné problémy. Veľmi účinný totižto môže byť napríklad pri rôznych kožných ochoreniach, akými sú akné, psoriáza či ekzém. Kurkumový olej pôsobí protizápalovo a pomáha zmierňovať i bolesť. Rieši problém s bolestivými kĺbmi, výronmi či opuchmi. Taktiež je nápomocný pri rozličných infekciách a zápaloch vlasovej pokožky.
Ako ho využiť?
Po kurkumovom oleji sa môžete poobzerať na internete alebo v predajniach so zdravými potravinami, respektíve prírodnou kozmetikou. Cena sa pohybuje v priemere okolo 5 až 6 eur za 100 ml balenie. Olej z kurkumy je možné používať samostatne, no rovnako je ho vhodné primiešať do domácej, prírodnej či akejkoľvek obľúbenej kozmetiky. Môžete ním obohatiť pleťové či telové krémy aj sprchové gély. Vhodná je aj kombinácia s ďalšími prírodnými olejmi. Kurkumový olej je ideálne v malom množstve naniesť na vlhkú vyčistenú pleť a nechať pôsobiť.
Ošetriť ním môžete suché miesta na tele. Skvelý je na popraskané päty. Ak vás trápia rozličné kožné problémy, pokojne si pripravte kúpeľ, do ktorého primiešate spomínaný olej. Tento prírodný produkt je vhodný aj na prípravu vlasového zábalu a rovnako je skvelým masážnym olejom. Ak vás trápi bolesť kĺbov, poriadne si ním postihnuté miesta premasírujte.
Odporúčame: Recept na vegetariánsky kuskus: Zdravá večera bez polotovarov