„Cŕŕŕn“ – budík zvoní, prebúdza nás do nového dňa! S budíkom sa prebúdza aj náš organizmus, s ním aj naše orgány, ktoré počas spánku oddychovali. Aj orgány majú svoje hodiny, kedy začínajú naplno pracovať. Niektoré hneď ráno a iné až neskôr. Ako teda tieto orgánové hodiny fungujú?
Podľa tradičnej čínskej medicíny pracuje každý náš orgán v iný čas, niektoré ráno, iné cez noc. Rozlúštite svoje vnútorné hodiny a zistite kedy ktorý orgán pracuje viac a kedy menej.
Ako to je cez noc?
23:00 – 01:00 hod.
Najprv pracuje žlčník. Ľudia, ktorí majú problém so žlčníkom obyčajne v tomto čase nemôžu spať a budia sa.
01:00 – 03:00 hod.
Čas ako stvorený na chemickú očistu vďaka pečeni! Pre život je nevyhnutnou súčasťou, ktorá detoxikuje organizmus, neutralizuje a vylučuje z tela jedy, liečivá, nikotín a alkohol a mnohé ďalšie látky obsiahnuté v krvi. Práve počas nočných 2 hodín pracuje najintenzívnejšie a dochádza k najnižšiemu okysličovaniu mozgu. Buďte preto opatrné a neprejedajte sa, nekonzumujte ťažké a mastné jedlá a hlavne sa pokúste vyhnúť alkoholu! Pre zlepšenie činnosti pečene sa odporúčajú artičoky a čierna reďkev.
03:00 – 05:00 hod.
Dýchacie cesty! Do činnosti sa dostávajú pľúca, ktoré zvyknú budiť fajčiarov, astmatikov alebo ľudí s nádchou, či chorými prieduškami. Dýchací systém je jeden zo základných ciest pre získanie životnej energie. Preto si radšej namiesto času stráveného pri špirále posuňte budík na 5:00 hod..
05:00 – 07:00 hod.
Ráno vstanete a vaše kroky smerujú k WC? Tak je všetko v poriadku, na maximum pracuje hrubé črevo a vyprázdňuje sa organizmus.
07:00 – 09:00 hod.
Studená sprcha? Radšej nie, telo musí byť v teple. Do činnosti sa dostáva žalúdok a žiada si predovšetkým vitamíny. Tak mu ich dožičte v podobe ovocia a následne si vychutnajte raňajky. Žalúdok a pohoda sú nerozlučná dvojica. Keď je spokojný žalúdok, tak i jeho majiteľ je v pohode.
Ako to je cez deň?
09:00 – 11:00 hod.
Teraz máte poslednú šancu na sladkosť, ovocie. Telo ho tešte dokáže stráviť. Činnosť pankreasu a sleziny sa dostáva na vrchol a preto sa neodporúča konzumácia alkoholu. Taktiež dajte prednosť duševným schopnostiam pred fyzickými.
11:00 – 13:00 hod.
Dožičte si po dobrom obede krátky odpočinok a dožičte svojmu srdcu čas na aktívnu činnosť.
13:00 – 15:00 hod.
Začína na plné obrátky pracovať tenké črevo, vďaka čomu získame kopec energie a zvýši sa fyzická aktivita.
15:00 – 17:00 hod.
Aktívna činnosť močového mechúra. Nezabudnite na bylinkové čaje a doplnenie tekutín, športovanie. Dosahuje sa druhý výkonnostný vrchol dňa.
17:00 – 19:00 hod.
Celodenný zber škodlivín do nášho tela začínajú čistiť obličky. Vylučujú sa škodlivé látky, tuky, cukry, soľ chemikálie, kávu, alkohol, chlad a stres.
19:00 – 21:00 hod.
Ideálny čas na dohodnutie si dôležitých stretnutí, vychádzku do divadla. Krv sa prelieva na plné obrátky a človek veľmi dobre vníma. Vhodný čas aj na požívanie antibiotík alebo aplikáciu krémov na bolestivé miesta.
21:00 – 23:00 hod.
Príprava na odpočinok, preto sa telo nesnažte aktivovať studenou sprchou! Namiesto toho si povedzte „Dobrú noc“.
Mrkni sem: Znížená funkcia štítnej žľazy