Mnohí odborníci tvrdia, že chudnutie bez pohybu jednoducho neexistuje. Aj keď nechceme popierať fakt, že pravidelný pohyb je pre zdravie človeka nesmierne dôležitý, je možné, že sa títo odborníci naozaj mýlia. Keď sa totiž telo dostáva do ketózy, čo je prirodzený metabolický stav, začína chudnúť. Ako je to možné?
Sila ketolátok
O keto diéte alebo nízkosacharidovej diéte ste už určite počuli. Práve tieto koncepty o chudnutí sa spoliehajú na stav ketózy, do ktorého sa metabolizmus dostáva približne 2 až 4 dni (záleží od človeka) po výraznom obmedzení sacharidov v potrave. A myslíme tým naozaj výraznom.
Ak sa chcete dostať do stavu ketózy, musíte denne prijať menej ako 50 gramov, v extrémnych prípadoch až menej ako 20 gramov sacharidov denne. Až vtedy sa začnú v tele tvoriť vysoké koncentrácie ketolátok, ktoré sú v konečnom dôsledku zodpovedné za spaľovanie tukov zo zásob tela.
Inšpirácia pre teba: Voskové obrúsky - mikroténové vrecká už nebudeš chcieť používať
Hnacím palivom sú tuky
Zrejme sa pýtate, čo sa v prípade, že neprijímame takmer žiadne sacharidy stáva pre telo zdrojom energie. Palivový charakter preberajú tuky, ktorých konzumáciu musíte pri keto diéte výrazne znásobiť. Minulosťou by sa tak pre vás mali stať sladené nápoje a sladkosti, pečivo či cestoviny, ba dokonca i ovocie, strukoviny aj zemiaky.
Naopak posilniť by ste mali vo významnej miere príjem zdravých tukov živočíšneho aj rastlinného pôvodu, ktoré by mali tvoriť minimálne 60 percent z vášho denného príjmu kalórií. Niektoré zdroje uvádzajú, že z potravín prispieva k stavu ketózy napríklad kokosový olej, ktorý putuje priamo do pečene kde sa mení na už spomínané ketolátky.
Má zdravotné benefity
Možno sa na prvý pohľad zdá, že ketóza je len o chudnutí. Áno, je to jedna z jej hlavných výhod. Ketóza stojí za rýchlym zhodením nadbytočných kilogramov a ak ju praktizujete dlhodobo je viac ako pravdepodobné, že sa vám zníži chuť do jedla, čo v konečnom dôsledku znamená nižší kalorický príjem ako doposiaľ.
Ketóza však nie je len o redukcii telesnej hmotnosti. Mnohé štúdie potvrdzujú, že má pozitívny efekt na mnohé problémy so zdravím. Menovite znižuje riziko vzniku chronických ochorení srdca, diabetu typu 2 a dokonca i Parkinsonovej choroby.
Ako všetko, aj ketóza ako taká má odvrátenú stránku. Ľuďom, ktorí držia keto diétu, môžu chýbať niektoré dôležité živiny, napríklad vláknina. Pre väčšinu ľudí je síce úplne bezpečná, niekoľko dní či týždňov však môžu niektorí z nich pociťovať vedľajšie účinky ako únavu, zápchu, bolesť hlavy, vysoký cholesterol a tiež zápach z úst. Niektoré výskumy zasa naznačujú, že pri ketóze hrozí vznik obličkových kameňov.
Bude sa ti páčiť: Čím osladiť koláč? Neuveríš, ale dá sa to aj bez cukru!