Jogová pozícia - TADASANA

Vo svojich článkoch sa budem venovať aj samotným jogovým pozíciám. Ako prvú pozíciu som si vybrala pozíciu hory-tadasana alebo samasthiti, pretože ide o jednu zo základných pozícií v joge. Toto slovo je v jazyku sanskrit (starý indický jazyk) a je zložené z dvoch slov, tada (hora) a asana (pozícia).

 

 

Slovo asana sa nachádza vo väčšine sanskritských názvoch pozícii.
 

Na prvý pohľad by sa zdalo, že o tejto pozícii a jej prevedení ani veľmi nie je čo písať. Samozrejme, opak je pravdou:). V pozícii hory je veľa malých, ale podstatných detailov, ktoré by sme si mali uvedomiť, najmä ak máme chvíľku času v nej zotrvať. Počas hodiny jogy v nej zvykneme ostať iba chvíľku, keďže je to jedna z pozícií dynamickej sekvencie, t.j. pozdravu slnku alebo iných. Kludne sa jej však môžeme venovať aj samostatne, napríklad doma, kde ju môžeme viac precítiť.

 

 

Odporúčame prečítať: Všetko o tom, ako začať s cvičením jogy


jogova poloha tadasana

Zdroj: Shutterstock®

V hore máme chodidlá pri sebe, t.j. palce a päty sú pri sebe. Aby sme stáli v pozícii pevne, sústredíme sa na tri oporné body v chodidlách, stred piet, palce a malíčky. Všetky tieto body pevne zatláčame do podložky, čím sa nám jemne nadvihne klenba chodidla. V prípade, že máte ploché nohy, alebo nohy mierne do “x”, je práve táto časť pozície pre vás významná.  Môžete si dvíhanie klenby vizualizovať predstavou, že dvíhate prstami na nohách servítku zo zeme. V pozícii teda nemáme chodidlá iba tak voľne položené, ale aktívne tlačíme na spomenuté body a jemne dvíhame klenbu chodidla hore.  V prípade, že neviete udržať v pozícii stabilitu, chodidlá dáte od seba na potrebnú vzdialenosť, avšak chodidlá sú v približne rovnobežne, najmä nesmerujú do strán.


 

Odporúčame prečítať: Ako si zľahčiť hodinu jogy pri obmedzeniach

 

 

Kolená sú vystreté, pri sebe.

 

Napriek tomu, že sú vystreté, nie sú extrémne zatlačené dozadu. Na to by si mali dávať pozor najmä tí, ktorí majú hypermobilné kolená (zväčšený rozsah kĺbovej pohyblivosti nad bežnú fyziologickú normu). Ak si nevieme ustriehnuť, aby sme kolená nasilu nezatláčali vzad, stačí aktívne zapájať do pozície svaly na stehnách a prípadne jemne prikrčiť kolená.


 

Panvu podsadíme.

 

Tento pohyb nám zabezpečí, aby sme nemali nezdravo prehnuté kríže, čo je prospešné najmä pre tých, čo majú driekovú hyperlordózu, t.j. neprimerané prehnutie v driekovej časti chrbta. V oblasti panvy vtiahneme svaly panvového dna, ktoré tvoria súčasť hlbokého stabilizačného systému, ktorý podporuje stabilitu všeobecne a držanie tela. Svaly panvového dna aktivujeme vtiahnutím oboch zvieračov, akoby sme chceli zastaviť potrebu ísť na toaletu. Tento pohyb si nemýlime s tým, že stiahneme sedacie svaly alebo že napíname stehná.


 

Chrbát držíme vzpriamený, chrbtica má prirodzené zakrivenie. Lopatky ťaháme k sebe, ramená smerom dole a dozadu, čo je dôležité najmä pre tých, čo sa hrbia a prípadne majú stuhnuté ramená zo sedavej práce a práce pri PC, kedy majú tendenciu ťahať ramená hore. Stred hrudnej kosti jemne ťaháme vpred.

 

Bradu mierne zatiahneme k hrudnej kosti a temeno hlavy ťaháme hore, čiže nie čelo. Keď však zatiahneme bradu k hrudníku, nepredkláňame hlavu vpred, ale jemne ju zatiahneme vzad.


 

Ruky sú vedľa tela, vystreté a pevné. Prsty na rukách sú taktiež vystreté a pri sebe, nedotýkajú sa tela. Pohľad smeruje mierne pred seba do zeme.


 

Pozícia má veľký význam pre správne držanie tela, jeho stabilitu, fyzickú a duševnú rovnováhu, posilňuje svalstvo celého tela, zmierňuje ploché chodidlá, aktivuje cievny a lymfatický systém a dokonca podporuje sebavedomie človeka, ktoré je často krát prepojené s celkovým držaním nášho tela.

 

 

Odporúčame prečítať: Hypermobilita a joga

stabilita

Zdroj: Shutterstock®

Pozícia sa vo väčšej miere neodporúča pri akútnych problémoch s bedrami a kolenami, artróze kolenného kĺbu, nízkom krvnom tlaku.

 

„To nie je hora, nad čím sme zvíťazili, ale my sami.“

Edmund Percival Hillary

 

 

Ďalšie pozície nájdete vysvetlené tu:


 

Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk

 

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE