Začnite deň s Pozdravom slnka

Pozdrav slnku je sekvencia konkrétnych, po sebe idúcich pozícií. Väčšina systémov jogy považuje práve pozdrav slnku za základ a najmä za prípravu každého fyzického cvičenia jogy, kedy sa naše telo dostatočne zahreje. Ak by ste aj ďalej necvičili ďalšie jogové pozície, pozdravy slnku môžete považovať za dostačujúce denné minimum

 

Postupne sa naučíme dva základné pozdravy slnku, A a B. V prípade, že poznáte iba Pozdrav slnku A, ideálne je denne si ho zacvičiť približne 10 krát. Ak poznáme aj B, tak 5 krát si zacvičíme A a 3 krát B.

Pozdrav slnku

Zdroj: Shutterstock®

Tento pozdrav slnku (Pozdrav slnku A), ktorému sa budem dnes venovať zaraďujem do cvičenia pre začiatočníkov, presnejšie povedané, je určený pre cvičiacich, ktorí práve začínajú s cvičením a je potrebné im zalternovať niektoré náročné pozície, v tomto prípade, ak majú slabšie ruky. Nabudúce si povieme o ťažšej variante Pozdravu slnku A a o Pozdrave slnku B.

 

V predchádzajúcom článku som sa venovala práve jednej časti tohto pozdravu slnku, kde sa posilnia oslabené ruky pomocou viacerých po sebe idúcich cyklov zložených práve z týchto cvikov vyňatých z pozdravu slnku. Cviky na posilňovanie rúk si nájdete TU.

 

Zo začiatku môže byť pre začínajúcich náročné plynule zvládnuť samotné pozície a nehovoriac o dychu. Pri cvičení pozdravov slnku, ako aj všeobecne v joge, je dôležitý najmä dych. Preto, ak máme pocit, že nám nejdú pozície excelentne (o čo vlastne ani nejde, ak hovoríme o estetike), nezaťažujme sa tým. Oveľa dôležitejší je dych. Ak nestíhame robiť pozíciu po pozícii plynule, to znamená jedna pozícia je s nádychom a hneď druha s výdychom, stačí, ak budeme iba zhlboka dýchať a nezadržiavať dych. Prípadne, ak sme doma a nie na vedenej hodine, cviky robíme tempom, ktoré nám vyhovuje. Časom sa naučíme napasovať jednu pozíciu do nádychu, alebo výdychu, prípadne plynulo prechádzať medzi nádychom a výdychom. Pri každej pozícii popisujem, či sa do nej ide s nádychom, alebo výdychom, čo samozrejme nie je náhodné. Pozície, ktoré sú predklonové sú zväčša robené s výdychom a záklonové s nádychom v rámci dynamického cvičenia, ktorý pozdrav slnku je.

 

 

 

Odporúčame prečítať:  Všetko o tom, ako začať s cvičením jogy

 

Hora/ Tadasana/ Samastitihi

Zdroj: Shutterstock®

V pozícii Tadasana/Samastitihi máme chodidlá pri sebe. Kolená sú vystreté, pri sebe. Napriek tomu, že sú vystreté, nie sú extrémne zatlačené dozadu. Panvu podsadíme. V oblasti panvy vtiahneme svaly panvového dna, ktoré aktivujeme vtiahnutím oboch zvieračov, akoby sme chceli zastaviť potrebu ísť na toaletu. Chrbát držíme vzpriamený, chrbtica má prirodzené zakrivenie. Lopatky ťaháme k sebe, ramená smerom dole a dozadu. Stred hrudnej kosti jemne ťaháme vpred. Bradu mierne zatiahneme k hrudnej kosti a temeno hlavy ťaháme hore, čiže nie čelo. Keď však zatiahneme bradu k hrudníku, nepredkláňame hlavu vpred, ale jemne ju zatiahneme vzad. Ruky sú vedľa tela, vystreté a pevné. Prsty na rukách sú taktiež vystreté a pri sebe, nedotýkajú sa tela. Pohľad smeruje mierne pred seba do zeme. 

 

 

Odporúčame prečítať: Prezradíme všetko potrebné o cvičení jogy

Pozdrav slnku

Zdroj: Shutterstock®

nádychom dvíhame ruky nad hlavu, spojíme celé dlane. Lakte vystierame a pohľad smeruje za dlaňami. Ak je náročné spojiť dlane a zároveň vystrieť lakte, môžeme dlane nechať od seba prirodzene vzdialené.

Hlboký predklon

Zdroj: Shutterstock®

výdychom ideme do hlbokého predklonu/Uttanasana a dotkneme sa celými dlaňami podložky. Do predklonu je zdravšie ísť s oblým chrbtom, niektoré systémy jogy však používajú vystretý chrbát prípadne až prehnuté kríže. Ja osobne sa prikláňam k oblému chrbtu, pretože mi príde šetrnejší na chrbticu. Tento systém využíva Ashtanga joga. V samotnom predklone môže nastať situácia, že príliš ťahajú zadné stehná. Vtedy sa nebudeme príliš trápiť, ale prikrčíme kolená, aby sme dlaňami na zem dočiahli. Ak to nebudú celé dlane, nevadí, budú to iba končeky prstov, ale nenecháme visieť ruky vo vzduchu. Čelo ťaháme smerom ku kolenám a pohľad smeruje k bruchu. Chrbát je oblý aj v samotnom predklone, neprehýbame driekovú časť chrbta.  

 

 

Odporúčame prečítať: Začíname s Ashtanga jogou

Rovný predklon

Zdroj: Shutterstock®

 

nádychom prejdeme do rovného predklonu/Urdha Uttanasana. Pre začiatočníkov sa odporúča predklon zobrazený v ľavej časti obrázka, pre pokročilých v pravej časti. Na obrázku naľavo vidíme, že lakte sú pevne pritiahnuté k hrudníku, dlane sú na stehnách až niekde pri trieslach, chrbát je prirodzene vystretý a pohľad smeruje do podložky. Ak ťahajú zadné stehná, kludne pokrčíme kolená, či už v jednej variante, alebo v druhej.

 

Mačka

Zdroj: Shutterstock®

Práve v tejto pozícii začína značné zľahčenie pozdravu slnka pre tých, ktorí majú oslabené svalstvo na rukách. S výdychom vchádzame do pozície mačky/marjariasana, kedy máme dlane a kolená na podložke. Dlane sú od seba vzdialené na šírku ramien, kolená na šírku bokov, priehlavky sú celú dobu cvičenia na zemi. Je dôležité, aby boli dlane opticky presne (kolmo) pod vašimi ramenami, nie viac vpredu, pretože vtedy sa cvik míňa účinku, keďže pri klesaní sa nám položia lakte na zem, čo nechceme. Prsty na dlaniach sú od seba roztiahnuté čo najďalej, pevne ich zatláčame každým článkom do podložky, ako aj samotné dlane.   

 

 

Odporúčame prečítať: Tipy na vytvarovanie a posilnenie rúk jogou

Ashtangasana/ Osem konárikov

Zdroj: Shutterstock®

V rámci toho istého výdychu sa navážime trupom mierne vpred smerom k rukám. Cieľ pozície je dostať oblasť pŕs medzi dlane a teda ramená niekde nad dlane, ako vidíte na obrázku. Zadok je dvihnutý zatiaľ hore. Chrbát je prirodzene vystretý. Hrudník plynule položíme na zem a až potom položíme na zem aj zvyšnú časť tela (brucho, panvu, stehná, priehlavky).

 

Článok, kde sú podrobne popísané posledné dve pozície a zároveň vložené do posilňovacej sekvencie, nájdete TU.

Hore pozerajúci pes/ Kobra/Urdhva Mukha Svanasana

Zdroj: Shutterstock®

nádychom sa vytiahneme do pozície hore pozerajúceho psa/Urdhva Mukha Svanasana. Na obrázku vidíme, že kolená, stehná, boky sú dvihnuté nad zemou, priehlavky sa dotýkajú zeme, prsty na dlaniach sú naširoko od seba. Ide o záklonovú pozíciu, preto sa snažíme ťahať hrudnú kosť v pred. Zo začiatku môže byť ťažké udržať sa v tejto pozícii, preto zvolíme ľahšiu variantu, kedy sú kolená, stehná a aj boky na zemi. Dôležité je však vtedy pokrčiť lakte a pevne ich pritiahnuť k vonkajším rebrám.

 

 

Odporúčame prečítať: Jogová pozícia - Urdhva Mukha Svanasana

 

Dole pozerajúci pes/ Adho Mukha Svanasana/ Strecha

Zdroj: Shutterstock®

S výdychom prejdeme do pozície dole pozerajúceho psa/Adho Mukha Svanasana. V pozícii sú chodidlá od seba vzdialené približne na šírku bokov, smerujú dopredu. Päty nemusia byť za každú cenu na podložke, najmä v začiatkoch cvičenia. Kolená môžu by taktiež spočiatku pokrčené. Dôležitá partia pri prevedení pozície je chrbát. Chrbát sa snažíme mať prirodzene vystretý, čiže nie prehnutý, dokonca môže byť mierne oblý. Dlane sú zatlačené celou plochou do podložky, vrátane všetkých článkov prstov na rukách. Prsty sú roztiahnuté od seba a prostredníky smerujú dopredu. Lakte sú vystreté, ale uvoľnené. Ramená ťaháme smerom od uší, čiže smerom ku kostrči.

 

Článok o detailoch tejto pozície nájdete TU

 

Rovný predklon

Zdroj: Shutterstock®

nádychom vykročíme medzi dlane a sme opäť v rovnom predklone.

 

 

Odporúčame prečítať: Hypermobilita a joga

Hlboký predklon

Zdroj: Shutterstock®

výdychom prejdeme do hlbokého predklonu.

Pozdrav slnku

Zdroj: Shutterstock®

nádychom sa dvíhame hore. Ideálne je už v hlbokom predklone pritiahnuť bradu k hrudníku a takto sa dvíhať stavec po stavci guľatým chrbtom hore, bradu vzpriamime až potom, keď bude chrbát prirodzene vzpriamený. Plynule dvíhame hore ruky a aj hlavu, pohľad v smere rúk.

 

Hora/Tadasana/Samastitihi

Zdroj: Shutterstock®

výdychom končíme pozdrav slnku v Samastitihi/Tadasana, ktorou sme pozdrav slnku aj začali.

 

Ďalšie pozície nájdete vysvetlené tu:


Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk

 

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Soňa Krátka

Soňa Krátka

24.05.2016 21:38

dobre jogove cviky

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.