Trápi vás dvojitá brada alebo menší predkus? Tak s tým si údajne poradí technika zvaná mewing. Ešte ste o nej nepočuli? Nič sa nedeje, o mewingu si niečo viac prezradíme v nasledujúcom článku. Prezradiť môžeme, že ide o alternatívnu metódu, venujúcu sa postaveniu a umiestneniu jazyka v ústach, ktoré ak je správne, tak podľa nej dokáže značne ovplyvniť vzhľad tváre. Hoci v súčasnosti ešte nie je veľa výskumov a štúdií, zaberajúcich sa účinkami tejto techniky, o výsledkoch hovoria predovšetkým nadšení fanúšikovia. Čo to teda mewing je?
Čo je mewing?
Pod pojmom mewing rozumieme ortodontickú zdravotnú praktiku, zaoberajúcu sa správnym držaním čeľuste a vhodným umiestnením jazyka v ústnej dutine. Táto metóda bola primárne vytvorená s cieľom riešiť problémy s predkusom alebo inými deformitami zubov u malých detí, a to bez použitia bežných strojčekov. Najmä v posledných rokoch si mewing pre svoje rôznorodé účinky získal mnoho fanúšikov aj medzi bežnou verejnosťou. Vedomé držanie jazyka v určitej pozícii, čo je podstatou mewingu, má totiž vplyv na tvar čeľuste a celkový vzhľad. Preto sa táto metóda stala aj, takpovediac, nástrojom pre zlepšenie estetiky tváre.
Okrem toho prináša i niektoré ďalšie benefity, o ktorých však predovšetkým hovoria jedinci, ktorí túto metódu praktizujú. Mewing je totiž i v súčasnosti považovaný za alternatívnu praktiku, ktorou sa veda doposiaľ príliš nezaoberala. Je len málo výskumov a štúdií, ktoré sa zamerali na súvislosti medzi polohou jazyka a rôznymi účinkami, ktoré mewing sľubuje. Hoci mewing u mnohých prináša viditeľné výsledky, validných a vedou potvrdených dôkazov o účinkoch je zatiaľ nedostatok. Dokonca mnohí odborníci metódu skôr odmietajú.
Odporúčame: TOP cviky s gumou na precvičenie celého tela – náročné, no účinné!
Ako sa táto praktika zrodila?
Za mewingom stojí britský ortodontista profesor John Mew, po ktorom je táto metóda i nazvaná. História mewingu siaha do 50. rokov 20. storočia, kedy sa zakladateľ tejto alternatívnej praktiky venoval a skúmal rôzne zubné a tvárové vady. Ako sme spomenuli vyššie, išlo najskôr o nástroj pomáhajúci deťom, ktorých čeľusť je ešte vo vývoji. Spolu so svojím synom, doktorom Michaelom Mewom, sa stali propagátormi formy ortodoncie (čo je odbor medicíny zaoberajúci sa nepravidelnosťami chrupu a ich liečením), tzv. ortotropie, ktorá sa zameriava na držanie čeľuste a zmeny polohy jazyka.
Aké má mať mewing účinky?
Mnoho jedincov má jazyk umiestnený v ústnej dutine správne, no niektorí nie. Ak človek ukladá jazyk na spodok ústnej dutiny (čiže mu leží na dolných zuboch), alebo ho má len voľne v strede úst, ide o abnormalitu, ktorá môže mať negatívny vplyv na dýchanie (človek zvykne dýchať ústami, čo je nevhodné), dokonca aj držanie tela a celkový vzhľad tváre. Práve preto je potrebné udržiavať jazyk v správnej a prirodzenej pozícii, čo je v súčasnosti nazývané i novým pojmom mewing.
Mewingu sú i na základe skúseností jedincov praktizujúcich túto techniku pripisované nasledujúce účinky:
- úprava jemného predkusu,
- zlepšenie vzhľadu tváre – zdvihnutie lícnych kostí a sánky, čiže zvýraznenie kontúr, tiež odstránenie dvojitej brady a minimalizovanie asymetrií tváre,
- zmiernenie problémov s prehĺtaním a dýchaním (zbavenie sa zlozvyku s dýchaním ústami),
- zmiernenie problémov s rečou, lepšia artikulácia,
- menej stuhnutý krk a zmiernenie bolestí v krčnej chrbtici či ramenách,
- zlepšenie spánkového apnoe a kvalitnejší spánok.
Odporúčame: Chudnutie bez námahy pri domácich prácach: Koľko kalórií spáliš?
Ako mewing praktizovať?
Praktizovanie techniky mewing je úplne jednoduché. Dá sa prevádzať všade a nie sú na to potrebné žiadne špeciálne pomôcky. Celá technika pozostáva len zo správneho umiestnenia jazyka v ústnej dutine počas toho, ako je v pokoji, teda mimo času, kedy človek pije, konzumuje jedlo alebo rozpráva. Jazyk je správne umiestnený v momente, keď je, takpovediac, celý nalepený na horné podnebie. Mal by sa perfektne zmestiť medzi stoličky.
Základný postup mewingu:
- Ako prvé si zavrieme ústa.
- Čeľusť umiestnime tak, aby spodné zuby boli tesne za vrchnými. Mala by byť medzi nimi len maličká medzierka.
- Následne celý jazyk natlačíme na vrchné podnebie. Špička jazyka by v tomto momente mala byť tesne za prednými zubami, ale nemala by sa ich dotýkať.
Ak je jazyk umiestnený správne, človek by mal cítiť jemný tlak v strednej časti tváre, na brade, čeľusti i podnebí. Túto techniku je následne potrebné pravidelne prevádzať niekoľkokrát denne, v podstate vždy, keď si človek spomenie. Pre jedinca, ktorý mal jazyk dlhodobo umiestnený nesprávne, to spočiatku môže byť únavné, a to z dôvodu oslabených svalov. Vďaka dlhodobému praktizovaniu mewingu sa správna poloha jazyka stane pre človeka prirodzenou a automatickou. Výsledky je podľa vyznávačov mewingu možné pozorovať približne za šesť mesiacov.
Pozri aj: Ako sa udržiava vo forme Kate Middleton? Pomáhajú jej tieto veci