Mewing – čo to je? Zisti, ako vzhľad tváre ovplyvní pozícia jazyka!

Trápi vás dvojitá brada alebo menší predkus? Tak s tým si údajne poradí technika zvaná mewing. Ešte ste o nej nepočuli? Nič sa nedeje, o mewingu si niečo viac prezradíme v nasledujúcom článku. Prezradiť môžeme, že ide o alternatívnu metódu, venujúcu sa postaveniu a umiestneniu jazyka v ústach, ktoré ak je správne, tak podľa nej dokáže značne ovplyvniť vzhľad tváre. Hoci v súčasnosti ešte nie je veľa výskumov a štúdií, zaberajúcich sa účinkami tejto techniky, o výsledkoch hovoria predovšetkým nadšení fanúšikovia. Čo to teda mewing je?

Čo je mewing?

Pod pojmom mewing rozumieme ortodontickú zdravotnú praktiku, zaoberajúcu sa správnym držaním čeľuste a vhodným umiestnením jazyka v ústnej dutine. Táto metóda bola primárne vytvorená s cieľom riešiť problémy s predkusom alebo inými deformitami zubov u malých detí, a to bez použitia bežných strojčekov. Najmä v posledných rokoch si mewing pre svoje rôznorodé účinky získal mnoho fanúšikov aj medzi bežnou verejnosťou. Vedomé držanie jazyka v určitej pozícii, čo je podstatou mewingu, má totiž vplyv na tvar čeľuste a celkový vzhľad. Preto sa táto metóda stala aj, takpovediac, nástrojom pre zlepšenie estetiky tváre. 

Okrem toho prináša i niektoré ďalšie benefity, o ktorých však predovšetkým hovoria jedinci, ktorí túto metódu praktizujú. Mewing je totiž i v súčasnosti považovaný za alternatívnu praktiku, ktorou sa veda doposiaľ príliš nezaoberala. Je len málo výskumov a štúdií, ktoré sa zamerali na súvislosti medzi polohou jazyka a rôznymi účinkami, ktoré mewing sľubuje. Hoci mewing u mnohých prináša viditeľné výsledky, validných a vedou potvrdených dôkazov o účinkoch je zatiaľ nedostatok. Dokonca mnohí odborníci metódu skôr odmietajú. 

Odporúčame: TOP cviky s gumou na precvičenie celého tela – náročné, no účinné!

účinky mewingu

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa táto praktika zrodila?

Za mewingom stojí britský ortodontista profesor John Mew, po ktorom je táto metóda i nazvaná. História mewingu siaha do 50. rokov 20. storočia, kedy sa zakladateľ tejto alternatívnej praktiky venoval a skúmal rôzne zubné a tvárové vady. Ako sme spomenuli vyššie, išlo najskôr o nástroj pomáhajúci deťom, ktorých čeľusť je ešte vo vývoji. Spolu so svojím synom, doktorom Michaelom Mewom, sa stali propagátormi formy ortodoncie (čo je odbor medicíny zaoberajúci sa nepravidelnosťami chrupu a ich liečením), tzv. ortotropie, ktorá sa zameriava na držanie čeľuste a zmeny polohy jazyka. 

Aké má mať mewing účinky?

Mnoho jedincov má jazyk umiestnený v ústnej dutine správne, no niektorí nie. Ak človek ukladá jazyk na spodok ústnej dutiny (čiže mu leží na dolných zuboch), alebo ho má len voľne v strede úst, ide o abnormalitu, ktorá môže mať negatívny vplyv na dýchanie (človek zvykne dýchať ústami, čo je nevhodné), dokonca aj držanie tela a celkový vzhľad tváre. Práve preto je potrebné udržiavať jazyk v správnej a prirodzenej pozícii, čo je v súčasnosti nazývané i novým pojmom mewing. 

Mewingu sú i na základe skúseností jedincov praktizujúcich túto techniku pripisované nasledujúce účinky:

  • úprava jemného predkusu,
  • zlepšenie vzhľadu tváre – zdvihnutie lícnych kostí a sánky, čiže zvýraznenie kontúr, tiež odstránenie dvojitej brady a minimalizovanie asymetrií tváre,
  • zmiernenie problémov s prehĺtaním a dýchaním (zbavenie sa zlozvyku s dýchaním ústami),
  • zmiernenie problémov s rečou, lepšia artikulácia,
  • menej stuhnutý krk a zmiernenie bolestí v krčnej chrbtici či ramenách,
  • zlepšenie spánkového apnoe a kvalitnejší spánok.

Odporúčame: Chudnutie bez námahy pri domácich prácach: Koľko kalórií spáliš?

Ako mewing praktizovať?

Praktizovanie techniky mewing je úplne jednoduché. Dá sa prevádzať všade a nie sú na to potrebné žiadne špeciálne pomôcky. Celá technika pozostáva len zo správneho umiestnenia jazyka v ústnej dutine počas toho, ako je v pokoji, teda mimo času, kedy človek pije, konzumuje jedlo alebo rozpráva. Jazyk je správne umiestnený v momente, keď je, takpovediac, celý nalepený na horné podnebie. Mal by sa perfektne zmestiť medzi stoličky. 

Základný postup mewingu:

  1. Ako prvé si zavrieme ústa.
  2. Čeľusť umiestnime tak, aby spodné zuby boli tesne za vrchnými. Mala by byť medzi nimi len maličká medzierka. 
  3. Následne celý jazyk natlačíme na vrchné podnebie. Špička jazyka by v tomto momente mala byť tesne za prednými zubami, ale nemala by sa ich dotýkať. 

Ak je jazyk umiestnený správne, človek by mal cítiť jemný tlak v strednej časti tváre, na brade, čeľusti i podnebí. Túto techniku je následne potrebné pravidelne prevádzať niekoľkokrát denne, v podstate vždy, keď si človek spomenie. Pre jedinca, ktorý mal jazyk dlhodobo umiestnený nesprávne, to spočiatku môže byť únavné, a to z dôvodu oslabených svalov. Vďaka dlhodobému praktizovaniu mewingu sa správna poloha jazyka stane pre človeka prirodzenou a automatickou. Výsledky je podľa vyznávačov mewingu možné pozorovať približne za šesť mesiacov. 

Pozri aj: Ako sa udržiava vo forme Kate Middleton? Pomáhajú jej tieto veci

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Jana Komadová

Jana Komadová

15.11.2021 20:18

Zas som sa dozvedela veľa zaujímavého

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

16.11.2021 06:22

Zaujímavá technika, ešte som o nej nepočula.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

16.11.2021 12:35

No toto. Nepočula som ešte o tejto metóde. Obe deti nosili strojčeky.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

16.11.2021 17:11

už som čítala som niekde, žej by sme jazyk mali "ukladať" dávať po zatvorení úst hore na podnebie

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

08.06.2022 21:06

Ešte som nepočula o tejto metóde

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.