V oblastiach Stredozemného mora sa olivový olej považuje za elixír života. Nezaobíde sa bez neho takmer žiaden pokrm mediteránskej kuchyne, či už talianskej, španielskej alebo gréckej.
Na trhu sa to však len tak hemží produktami, ktoré s olivovým olejom nemajú vonkoncom nič spoločné a teda nášmu zdraviu neprospievajú tak, akoby mali. Vieme, ako ich odhaliť. Pozorne študujte etiketu, obal a obsah. Vo všeobecnosti sa za najkvalitnejšie olivové oleje považujú tie pôvodom z Talianska, potom zo Španielska a z Grécka.
Menej (odrôd) znamená viac
Napodobeniny olivového oleja sú zväčša vyrobené zo zvyškov olív, z ich šupiek a ostatného odpadu. Alebo sú zmesou rôznych odrôd, niekedy pokojne aj desiatich rozličných druhov. Kvalitné, drahé olivové oleje sa pritom vyrábajú len z jednej odrody olív. Každá odroda má svoje špecifické postavenie v rámci olivového háju, spôsob pestovania, zberu a dobu zrenia.
Niektoré odrody sa pestujú iba na úbočí, ďalšie na iných miestach a to im dodáva špecifickú veľkosť, sfarbenie, vôňu a chuť. Každý druh olív má svoj unikátny čas zrenia a zberu, v závislosti od toho, na aký druh oleja sa má použiť.
Odporúčame prečítať: Menu s morským nádychom
Niektoré olivové oleje sú totiž hutnejšie, aromatickejšie a chuťovo bohatšie, iné sú napríklad ľahšie a majú redšiu konzistenciu. Zistite, či sa na etikete píše, že olej je vyrobený len z jedného druhu olív alebo z viacerých a podľa toho si ho vložte do nákupného košíka.
Siahnite po takom, ktorý je označený ako extra panenský (extra virgin), lisovaný za studena. Povšimnite si aj to, ako olej vyzerá. Je číry, bez zakalenia a prítomnosti zvyškov alebo sa na jeho dne nachádzajú usadeniny? Kvalitný olivový olej by mal byť absolútne čistý a číry.
Odporúčame prečítať: Zelenina ako hlavné jedlo
Obal predáva
Kvalitné olivové oleje sa predávajú v sklenených fľašiach s tmavým zafarbením. Čím je sklo tmavšie, tým lepšie, pretože olej tak chráni pred slnečným a iným žiarením a zachováva jeho kvalitu. Naproti tomu nekvalitné olivové oleje sú balené v priesvitných plastových obaloch a sú oveľa lacnejšie.
Odporúčame prečítať: Recepty na fajnovú grilovačku
Za kvalitu si priplatíte
V neposlednom rade je dôležitým faktorom pri výbere cena. Keďže pestovanie olív a výroba kvalitného olivového oleja je hotová veda a olivy sa zbierajú ručne, čistia sa mechanicky, výsledný produkt nestojí málo. Siahnite teda radšej po drahších výrobkoch, nesnažte sa na olivovom oleji šetriť, ak skutočne chcete, aby jeho používanie malo efekt či už pre vaše zdravie alebo chuťové poháriky.
Odporúčame prečítať: Pripravte si zdravé jednohubky
Čerstvosť je kritická
Odborníci tvrdia, že čerstvý olej, hoci aj tej najhoršej kvality, je lepší než ten najkvalitnejší olej z minulého roka. Čo to v praxi znamená? Treba dodržiavať dátum spotreby. Nemal by byť dlhší ako 18 mesiacov od dátumu výroby. Pozorne si preto prečítajte etiketu. Na kvalitných olivových olejoch je uvedený rok zberu.
Správne zaobchádzanie
Odborníci hovoria, že po otvorení by ste mali fľašu olivového oleja spotrebovať do 15 dní. Olej by sa mal uchovávať pri teplotách 14 – 18 stupňoch Celzia a v tme.