V zimnom období, no v podstate už od začiatku vykurovacej sezóny, sa najmä na dedinách možno stretnúť s nepríjemne štipľavým dymom, ktorý dráždi dýchacie cesty a je v konečnom dôsledku nebezpečný. Kto je jeho pôvodcom? Najčastejšie ide o nezodpovedné gazdiné a gazdov, ktorí do krbu, krbových kachlí či sporákov na drevo hodia to, čo majú akurát pod rukou, mnohokrát aj s cieľom zbaviť sa danej nepotrebnej veci.
Poďme si teda zopakovať, čo rozhodne do krbu či pece nepatrí. A mali by sme sa tým aj riadiť, aby sme nestrpčovali život a neohrozovali zdravie splodinami nielen sebe, ale aj susedom a okoliu. Dym totiž nepozná hranice plota.
Pozri aj: Ako sušiť bielizeň v zime? Nechaj ju vymraziť ako naše babičky!
Divný dym z komína
Odpad z domácností síce v kachliach či krbe zhorí, no je to za vysokú cenu. Veď čo má vyššiu hodnotu ako zdravie? Jasným signálom, že sa neprikuruje správnym palivom, je dym. Čím je dym tmavší, tým je aj spaľovanie zhoršené, nedostatočné a o podozrivom smrade z tohto dymu sa asi ani netreba rozpisovať. Asi je teda každému, kto má sedliacky rozum, jasné, kedy sused či susedka nenašla to správne „polienko“.
Treba podotknúť, že tmavý a nepríjemne zapáchajúci dym z komína nemusí byť len dôsledkom zlého paliva. Problém vzniká aj pri nedostatočnom množstve privádzaného vzduchu, kedy sa vytvárajú podmienky pre nedokonalé spaľovanie. Okrem produkcie nebezpečných látok je prítomný proces usádzania spalín (popolček, sadze) v komíne, čo môže vyústiť do nového vzbĺknutia – požiaru.
Letáky a časopisy
Náš prehľad nevhodného paliva začneme „zľahka“. Možno sa zdajú byť nevinné, ale celofarebné letáky a časopisy sú plné ťažkých kovov, čo je spôsobené tlačiarenskými farbami. Čo môžu tieto pálením uvoľnené toxické ťažké kovy spôsobiť? Príznaky sa nemusia objaviť hneď, ale časom, možno aj rokmi sa ohlásia ako: rakovina pľúc, mäknutie kostí, anémia, chvenie, mozgová dysfunkcia, problémy s obličkami, pľúcna fibróza (zjazvenie pľúc). Ak pálite stohy novín a časopisov, tak nielenže dýchate vy a vaše okolie splodiny, ale zároveň ničíte cennú surovinu, ktorá mohla byť ekologicky recyklovaná. Zapamätajte si aj to, že do piecky nepatrí ani lepenka a kartón. Okrem zdravotných rizík je prítomné aj vysoké riziko požiaru.
Pozri aj: Vieš, čo škodí obličkám? Týchto chýb sa možno dopúšťaš aj ty!
Chemicky ošetrené drevo
Drevo, ako napríklad staré palety, dosky, kusy nábytku bývajú lakované a morené. Pri spaľovaní môžu do ovzdušia uvoľňovať dioxíny. Vedci považujú dioxíny za najjedovatejšie chemikálie, ktoré kedy človek vyprodukoval. Ide o karcinogém 1. triedy, ktorý okrem rakoviny spôsobuje zníženú plodnosť, zníženie imunity, zvýšenú potratovosť, ale aj poruchy vývoja centrálnej nervovej sústavy.
Nebezpečnou je v podstate akákoľvek drevotrieska hodená do ohňa. Obsahuje lepidlá a glej, ktoré môžu zapríčiniť aj uvoľňovanie formaldehydu a iných zlúčenín obsahujúcich organický uhlík. Ich hlavným negatívom je, že v atmosfére podliehajú procesu, prostredníctvom ktorého sa stávajú zdrojom voľných radikálov v ovzduší.
Plasty
Nielenže je pálenie plastov spojené s mimoriadne nepríjemným zápachom, ale zároveň je to jeden z najnebezpečnejších materiálov, ktorý môžete hodiť do ohňa. Do ovzdušia sa tak dostávajú toxické polyaromatické uhlovodíky a ďalšie jedovaté látky (dioxíny, ftaláty, styrén, zlúčeniny chlóru...). Tento mix nebezpečných látok môže mať mutagénne a rakovinotvorné vlastnosti a spôsobiť okrem iného aj: vrodené vady, dráždenie aj poškodenie očí a pľúc, bolesti hlavy, depresie. Plastové obaly a materiál patria bez diskusie do špeciálnych kontajnerov na plasty.
V krbe a peci nepálime ani nasledovné:
- odpad zo záhrady (napr. lístie, tráva),
- kartóny z nápojov (napr. obaly z mlieka, džúsov),
- potraviny,
- lieky,
- polystyrén (patrí do plastov).
Nemorálne aj nelegálne
V súčasnosti je v platnosti viacero zákonov a vyhlášok, ktoré spaľovanie odpadov v domácnostiach a na voľných priestranstvách zakazujú. Do pozornosti by sme mohli dať Zákon č. 49/2015 o odpadoch, § 13 písm. písm h), podľa ktorého je zakázané spaľovať komunálny odpad na voľnom priestranstve a vo vykurovacích zariadeniach domácností. V prípade dokázania tejto činnosti hrozí vysoká pokuta.
Bude ťa zaujímať: Cez sviatky maj na mysli: Ako zistíš, koľko alkoholu je priveľa?
Dúfame, že po prečítaní článku už viete, aké riziká so sebou prinášajú gumáky, koberce či staré okná v ohni. A pokiaľ ste o nich aj vedeli, skúste šíriť osvetu ďalej. Nájde sa totiž veľa ľudí, ktorí to považujú za neškodné.