Mnohými ľuďmi obľúbené arašidy nie sú orechy, aj keď ich väčšina z nás za ne považuje. Hoci ako orechy vyzerajú, v skutočnosti sa jedná o strukovinu, ktorá dokáže znížiť hladinu cholesterolu, posilniť pamäť či pomôcť pri trávení. Zároveň sa však považujú za jeden z najrozšírenejších alergénov, ktoré môžu spôsobiť vážne alergické reakcie. Oplatí sa ich zaradiť do svojho jedálnička?
Oriešky či strukovina?
Arašidy alebo inak nazývané burské oriešky sú plody podzemnice olejnej, ktorá sa pestuje v tropických a subtropických krajinách. Hoci pomenovanie burské oriešky môže byť pre mnohých ľudí mätúce, arašidy nie sú orechy, ale strukovina. Pri raste sa struky arašidov zavŕtavajú do pôdy, kde následne dozrievajú.
Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma
Obsahujú zdravé tuky
Arašidy obsahujú väčšie množstvo horčíka, zinku, vitamínov B1, B3 a E. Sú významným zdrojom kyseliny linolovej, nazývanej aj ako omega-6 mastná kyselina, ktorá pomáha chrániť cievy pred ukladaním cholesterolu. Sú cenné pre svoj obsah esenciálnych mastných kyselín a zdravých tukov.
Hoci obsahujú väčšie množstvo tuku, pomáhajú telu pri trávení a ich výhodou je, že zasýtia na dlhšiu dobu. Konzumovať ich môžete na desiatu alebo olovrant, ideálne jednu hrsť denne. Solené arašidy by ste však mali vynechať.
Odporúčame prečítať: Tiramisu podľa šéfkuchára Žídeka
Pozor na alergickú reakciu
Ich konzumácia znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi, podporuje rast svalovej hmoty, slúžia ako prevencia pri kardiovaskulárnych ochoreniach a cukrovky. Hoci majú arašidy mnoho pozitívnych účinkov na ľudské zdravie, patria aj medzi silné alergény.
Pražením arašidov sa znižuje ich výživová hodnota a zároveň zvyšuje množstvo alergénov. Silná alergická reakcia môže v niektorých prípadoch spôsobiť smrť, a preto ak konzumujete arašidy po prvýkrát, odporúča sa zjesť len jeden kúsok.
Odporúčame prečítať: Pestujte chren v záhrade a využite ho v kuchyni
www.shutterstock.com