JAPANDI bývanie, ktoré kombinuje dva najobľúbenejšie štýly: Inšpiruj sa!

Tak ako v móde, tak i v oblasti interiérov sa trendy neustále menia. Každoročne dizajnéri a návrhári prichádzajú s novými myšlienkami, víziami a nápadmi. Jedným z nich je i Japandi. Ide o zmes elegantného japonského minimalizmu a rustikálnej škandinávskej jednoduchosti, ktorý nachádza dokonalosť v nedokonalosti. Jedná sa vlastne o hybridný trend kombinujúci to najlepšie z týchto dvoch štýlov. 

Celý tento koncept sa premieta do krásy remeselnej výroby a tradičného dekoru, surovín, jednoduchých a prírodných prvkov. Základom sú čisté línie, pokoj, tlmená paleta farieb a jemné orientálne dekorácie. Nekompromisné rešpektovanie starých výrobných techník prináša nový pohľad na dekorácie v interiéri. Po eklektickom a trochu chaotickom maximalizme je Japandi štýl novou, sviežou a zaujímavou alternatívou. 

Čo je hlavným cieľom Japandi? Je ním kryštalizácia hľadania rovnováhy a pokoja prostredníctvom harmonického priestoru. Nábytok a predmety starostlivo vyrobené tradičnými technikami vydržia dlhé roky a sú navrhnuté tak, aby nepôsobili agresívne alebo vtieravo, ale aby upokojovali myseľ.

Tak ako preniesť tento štýl aj do vášho interiéru?

Pozri aj: TOP izbové rastliny s okrasnými listami: Tieto kvety ani nepotrebujú!

Farby

Zdroj: pinterest.com

Paleta farieb

Teplá a neutrálna paleta farieb je zázemím každého interiéru v štýle Japandi. V porovnaní so škandinávskym štýlom, ktorého základom je biela farba, Japandi je založený na tlmených farbách a prírodných odtieňoch, ako sú hnedá a béžová. Sivá a čierna sú tiež vhodné, najmä na vytvorenie dramatickejšej nálady. Ale s nimi však opatrne.

Japandi je dokonalým prepojením medzi jasnou a studenou farebnou schémou škandinávskeho štýlu a teplou prirodzenou farbou japonského. Vsadiť môžete i na chladnejšie odtiene tlmenej ružovej, modrej a zelenej farby skombinovanými s teplejšími zemitými detailmi a drevenými prvkami. Pri výbere farby si treba dať pozor, aby nedošlo k prelomeniu minimalistickej harmónie dizajnu.

Minimalizmus

Zdroj: pinterest.com

Minimalizmus, žiadne zbytočnosti

Interiéry Japandi sú jednoduché, funkčné a pôsobivé. Každý objekt má svoj vlastný účel, neexistuje žiadny priestor na ozdôbky a zbytočné dekorácie. Kusy nábytku sú vyberané starostlivo a sú sami osebe vkusnými a odvážnymi doplnkami. Majú čisté a minimalistické línie, sú navhrnuté tak, aby boli celkom nízko nad zemou, pokiaľ ide o japonskú filozofiu, ktorá podporuje spojenie ľudí so Zemou.

Výzdoba a doplnky sú tiež minimálne, väčšinou sú to rastliny, sklenené výrobky, knihy a ručne vyrobená keramika. Nástenné umenie je tiež zredukované na niekoľko kusov, nie je tu priestor na galerijné steny. Iba jedno veľké abstraktné zarámované umenie alebo obraz s prírodou stačí na harmonické zdobenie priestoru. 

Materiály

Zdroj: pinterest.com

Materiály

Etika Wabi Sabi v Japonsku je založená na láske k prírodnej a ručnej nedokonalosti. Vyberte si nábytok z jednoduchých a prírodných materiálov, ale s vysokou kvalitou ako je exponované drevo v príjemných odtieňoch. Nábytok skombinujte s prírodnými a textúrovanými textíliami bez dekorácie a vzoru ako napríklad plátno. Môžete sa trochu vyhrať a pridať niektoré tradičné japonské doplnky – ručne vyrábané tapety urushi, látky shibori, keramické výrobky a papierové lampy s textúrou.

Zeleň

Zdroj: pinterest.com

Zeleň

Jedným zo spôsobov, ako oživiť minimalistický interiér a exteriér je priniesť zelené prvky. Avšak kvôli silným vplyvom Zenu (japonská škola budhizmu) v tomto trende prevláda kvalita, nie kvantita. To znamená, že v Japandi neexistujú žiadne zelené džungle s rohmi vyplnenými rastlinami, ale iba niekoľko rastlín, prípadne jedna. Kúpte si vysoké rastliny s elegantnými, neprehliadnuteľnými listami a jednoduchou formou. Takisto nezabudnite vybrať ten správny kvetináč.

Pozri aj: Exotický štýl bývania JUNGALOW: Nový trend moderného života!

5 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

04.09.2020 05:43

Inšpirujúce,páči sa mi to.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.09.2020 07:01

Inšpiratívne a krásne bývanie!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

04.09.2020 10:14

nádherné, jednoduché

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

04.09.2020 13:45

Veľmi pekné, páči sa mi tento štýl...

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

05.09.2020 13:48

pekne zladené, vzdušné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE