Vedeli ste, že existujú aj takzvané kamčatské čučoriedky? Svoj pôvod majú, ako inak, na Kamčatke a známe sú tiež pod názvom zemolez kamčatský. Hoci ide ešte stále o pomerne neznáme a v našich končinách aj netradičné plody, s čistým svedomím môžeme povedať, že ich popularita stúpa aj na Slovensku, predovšetkým v posledných rokoch. Ak vás zaujíma, v čom spočíva čaro týchto čučoriedok, čítajte ďalej!
Čučoriedky a predsa iné...
Kamčatské čučoriedky (Lonicera kamtschatica) majú špecifickú, ale naozaj výbornú chuť, ktorej je ťažké odolať. Farebne pripomínajú čučoriedky, ktoré poznáme, avšak ich tvar je odlišný. Je dôležité spomenúť, že nepatria do tej istej skupiny ako obyčajné čučoriedky, preto by sme ich takmer totožný názov mohli považovať za jav čisto náhodný. :-) Kamčatskú čučoriedku niektorí poznajú pod pojmom čukotská alebo tiež jarná čučoriedka, ale my sme si už predsa zvykli na viacero pomenovaní jednej plodiny, čo vy na to?
Bude sa ti páčiť: Si ničiteľ kvetov? Toto sú 4 najodolnejšie kvety, ktoré vydržia dlho
Nenáročné na pestovanie, bohaté na úrodu
Ak bolo vždy vaším snom pestovať si čučoriedky vo vlastnej záhrade, ale báli ste sa náročnosti týchto plodov, máme pre vás dobrú správu – kamčatské čučoriedky sú mimoriadne nenáročné a jednoduché na vypestovanie, takže im rozhodne dajte šancu! Sú odolné aj voči ťažším podmienkam, pokiaľ ide o kvalitu pôdy (uspokoja sa aj s bežnou záhradnou zeminou) či poveternostné podmienky (sú dokonca mrazuodolné). Dobre sa im darí v polotieni, ideálne však na slnku. Skvelé je, že si ich môžete vypestovať aj na balkóne či terase.
Zemolez kamčatský kvitne skoro na jar, plody dozrievajú okolo mája až júna a tie väčšie z nich môžu mať aj tri centimetre. Plody vám daruje už na druhý rok od zasadenia. Za zmienku stojí, že ak sa rozhodnete vypestovať si kamčatské čučoriedky samy, zaobstarajte si minimálne dva kríky, nakoľko potrebujú takzvaného opeľovača, aby vôbec rodili a aby zemolez nezostal len okrasným kríkom. Pričom každý krík by mal byť inej odrody, nie dva rovnaké (odporúča sa, nie je to ale nutnosť).
A čo by to bolo za plody, keby neobsahovali aj vzácne zložky so schopnosťou blahodarne vplývať na naše zdravie?! Ako konkrétne? Čítajte ďalej!
Neprehliadni: Ako na pestovanie muškátov? Toto tajomstvo musíš rozhodne poznať!
Hravo si poradia so žalúdočnou nevoľnosťou
Kamčatské čučoriedky toho dokážu pomerne dosť, napríklad vedia účinne zabojovať proti žalúdočným problémom, najmä nevoľnosti. Osvedčili sa aj ako doplnková liečba pri poruchách pečene. To všetko vďaka vysokému obsahu vitamínu B a C, ako aj pektínom. Ak budete mať to šťastie, že vás krík kamčatskej čučoriedky obdarí bohatou úrodou plodov, navarte si z nich džem alebo sirup!
Čerešničkou na torte je, že kamčatskú čučoriedku takmer vôbec nenapádajú škodcovia a nepostihujú nijaké choroby, preto nie je potrebné tento krík postrekovať, a tým pádom si viete vypestovať nielen chutné a zdravé plody, ale ešte k tomu aj bio! Tak čo, vyskúšate?