Keď telo klame telom a chýba nám voda

Mnohí z nás nezanevreli na outdoorové aktivity ani počas chladnejších dní. Čím sú však dni chladnejšie, tým menej sa potíme a zabúdame na dôležitosť tekutín a pitného režimu. Dehydratácia tela je počas takýchto dní menej evidentná a telo tak trochu klame do tváre.

 

Horčík – kamarát svalov, kostí a nervov

 

Športovaním prichádza telo okrem množstva vody aj o veľa minerálov, napríklad aj horčíka. Hrá dôležitú úlohu v tých častiach tela, ktoré pri športe potrebujeme najviac - svaly, kosti a nervy. Pomáha pri prenose informácií medzi nervovými bunkami a tiež sa nachádza v kostných bunkách, kde riadi vstrebávanie vápnika, čím vplýva na stavbu kostí. „Odporúčaná denná dávka horčíka pre dospelého človeka je okolo 375 mg prostredníctvom stravy a nápojov,“ hovorí prof. MUDr. Zdeňek Zadák, CSc.. 

 

Bude vás zaujímať:  Šťavnatý kaktus plný vitamínov? To je opuncia figová

 

pitný režim v zime

Zdroj: Shutterstock®

Potíme sa menej, ale stále dýchame

 

Beh zostáva obľúbeným športom aj počas chladného obdobia. Tak ako aj pri iných športoch, aj pri behu je dôležité správne dýchanie a dostatočný príjem tekutín. V zime má studený vzduch oveľa menej vlhkosti ako vzduch počas teplých letných dní. Vdýchnutím a následným vydýchnutím chladného vzduchu z pľúc odchádza aj určité množstvo vlhkosti, ktorá sa naviaže na molekuly vzduchu. Týmto opúšťa telo viac vody, ktorú je treba vrátiť späť. Taktiež nižšia teplota tela počas zimných dní u človeka vyvoláva pocit, že nám stačí prijímať menej tekutín. Náš organizmus s tým však veľmi nesúhlasí a treba mu pomôcť. Dodajte mu preto tekutiny pred a po behu, ak trénujete na krátke vzdialenosti. Pri dlhších tratiach pite aj počas behu.

 

Bude vás zaujímať:  Keď pomáha príroda: Ako urýchliť rast vlasov

čo piť v zime

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na to, čo pijete

 

Studené nápoje sa absorbujú rýchlejšie. Aby ste sa udržali v teple, je preto dobrou voľnou siahnuť po tekutinách izbovej teploty. Dávajte si pozor na príliš horúce nápoje, ktoré môžu poškodiť sliznice orgánov. Vyvarujte sa kofeínu, ktorý má diuretické účinky a odvádza z tela vodu. Základ pitia by mala tvoriť najmä voda obohatená o minerály, ktoré potením strácame. Minerálne vody s nízkou a strednou mineralizáciou (t.j. do 1 500mg/l rozpustených látok) obohatené o horčík zabezpečia optimálne množstvo a ľahké vstrebávanie minerálov na celý deň. Okrem toho sú vhodné na každodenné pitie.

 

Odporúčame tiež: Pripravte si chutné recepty z tofu

magnesia go

Zdroj: Shutterstock®

Partnera počas korčuľovania v letných dňoch nám robí fľaša vody. Udržať si hladinu tekutín v tele je tak oveľa jednoduchšie, ak je po ruke. Ak v zime meníte kolieska a asfalt za čepele a ľad, zoberte so sebou aj vášho letného spoločníka - fľašu vody. Aby do ruky aj padla ako uliata, svetlo sveta uzrela aj Magnesia Go s praktickým uzáverom, ktorý ocení každý.  

 

Odporúčame tiež: Ako sa starať o pokožku v chladnom počasí?

 

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

19.11.2016 22:23

Pravda, treba veľa piť

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

02.12.2016 19:55

...teraz hlavne čajíky, Magnesium som si nasadila ako doplnok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.