Článkov o tom, ako využiť ocot v domácnosti nájdete mnoho, a to aj na našej stránke. V tomto článku sa však budeme venovať pravému opaku a síce ako a na čo ocot v domácnosti nikdy nevyužívať. Aj keď sa totiž ocot považuje za akýsi univerzálny čistič a prostriedok vhodný úplne na všetko, v skutočnosti ním nie je. Viete, v ktorých prípadoch radšej ocot nechať v kuchyni?
Ekologický aj lacný
Využívanie rôznych druhov octu na domáce práce je čoraz populárnejšie. Zatiaľ čo voľakedy by sme ocot inam než do šalátu či omáčky nedali, dnes ním v podstate bežne nahrádzame agresívne chemikálie a zaraďujeme ho medzi najlepšie prírodné čistiace prostriedky. Mať doma ocot vždy po ruke je v podstate výhrou v lotérii, pretože je ekologický, lacný aj efektívny. Napriek tomu existujú povrchy, na ktoré ocot jednoducho nepatrí, pretože ich môže poškodiť. O týchto výnimkách je preto dobré vedieť vopred, kým nedôjde k najhoršiemu a nenávratne si nepoškodíte drahý nábytok.
Inšpiruj sa: Vajíčko na mäkko alebo na tvrdo? Zisti, ako dlho variť vajíčka aby boli podľa tvojich predstáv!
Na elektroniku nepatrí
Mnohí ľudia roztok pripravený z octu a vody používajú naozaj na všetko, dokonca aj na čistenie elektroniky. Keďže v prípade počítačov, televízií či smartfónov často nejde o lacný špás, neodporúča sa to. Môže sa totiž poškodiť vrchná vrstva obrazovky, a to nikto z nás nechce. V prípade obrazoviek sa odporúča používať suchá handra z mikrovlákna alebo vlhčené obrúsky na to určené. Keď sme už pri domácich spotrebičoch, octové prípravky by sa nemali používať ani na čistenie umývačky riadu, aj keď sa tento fígeľ často radí medzi najlepšie tipy a triky do domácnosti. Pri niektorých typoch umývačiek môže ocot pomaly rozpúšťať gumené tesnenie, čo by znamenalo, že umývačka môže začať tiecť. Ak sa čistiaceho triku nechcete vzdať, používajte ocot riedený s vodou, nie čistý ocot.
Poškodí žulu, mramor aj drevo
Čo sa povrchov týka, ocot a prostriedky z neho nie sú vhodné na žulové a mramorové povrchy, z ktorých sa často vyrábajú pracovné dosky v kuchyni. Keďže nejde o lacné materiály, chceme aby vydržali pekné čo najdlhšie. Ocot však môže časom spôsobiť, že žula či mramor začnú postupne blednúť. Žulové a mramorové povrchy by sa mali čistiť len teplou vodou s pár kvapkami saponátu. Na čo ešte ocot nepoužívať? Určite ním nečistite navoskované drevené povrchy ako sú nábytky či podlahy. Podobne ako v prípade žuly či mramoru, aj drevené povrchy môžu vplyvom octu časom vyblednúť.
Zaujme ťa: Čo ničí pečeň rovnako ako alkohol? Toto sú najväčší nepriatelia zdravej pečene!