Silikónové formy na pečenie – sú bezpečné na použitie? Ako s nimi správne zaobchádzať?

Pri pečení rôznorodých sladkých dobrôt nám uľahčujú prácu rôznorodé pomôcky. Obrovským pomocníkom sú napríklad multifunkčné kuchynské roboty, ktoré nám vymiešajú tekuté cesto, ale tiež vypracujú tuhé cesto či vyšľahajú sneh z bielkov. Avšak, ani drobnejšie pomôcky nie sú na zahodenie. 

Veď ako by sme sa pri pečení zaobišli napríklad bez valčeka a podložky na cesto, kuchynskej stierky či metličky, prípadne pri niektorých receptoch aj bez cukrárskeho vrecúška? A rozhodne by v kuchyni fanúšika pečenia nemali chýbať ani formy na pečenie. Tie sú dnes dostupné v rôznych verziách, resp. sú vyrobené z rôznych materiálov. Môžu byť napríklad z nehrdzavejúcej ocele, s teflónovým nepriľnavým povrchov, pocínované, smaltované. 

Veľmi obľúbené sú však i silikónové formičky, pretože majú množstvo výhod a sú veľmi pohodlné na používanie. Avšak, sú aj bezpečné na použitie? U mnohých formičky z takého materiálu vzbudzujú obavy, či sú skutočne vhodné na opakované používanie pri vysokých teplotách. Ako to teda je?

Používate pri pečení silikónové plechy a formičky?

Silikónové doplnky do kuchyne sú v súčasnosti obrovským pomocníkom. Silikón je ekologický a netoxický materiál, ktorý zvláda rôzne teploty bez poškodenia, a to ako vysoké, tak aj veľmi nízke. Dnes v kamenných predajniach, ako aj na internete, nájdeme obrovské množstvo rôznorodých silikónových formičiek na pečenie, a to v rôznych farebných prevedeniach, rôznych tvaroch aj veľkostiach.

Bežne dostupné silikonové formy na pečenie:

  • silikónová forma na chlieb,

  • silikónová forma na bábovku,
  • silikónová forma na rožteky,
  • silikónová forma na venčeky,
  • silikónová forma na barančeka,
  • silikónová forma na košíčky,
  • silikónová forma na muffiny,
  • silikónová forma na donuty,
  • silikónová forma na makrónky,
  • silikónová forma na mini pečivo (napr. medvedie labky).

Formy na pečenie zo silikónu sú obľúbené vďaka mnohým benefitom, ktoré ponúkajú. Mnohí si ich zamilovali najmä kvôli tomu, že ich nie je potrebné pred pečením vymastiť a vysypať múkou a pečivo sa v nich nepripečie. Aké ďalšie výhody ponúkajú?

Najväčšie výhody silikónových foriem na pečenie:

  • silikónová forma je nepriľnavá – v podstate nič sa v nej nepripečie,
  • sú odolné pri vysokých teplotách, a to až do 230 až 250 °C,
  • sú určené na opakované používanie, pričom sa nezmršťujú, nemenia svoj tvar, nepukajú,
  • dajú sa veľmi ľahko čistiť teplou vodou, dokonca je ich možné umývať v umývačke riadu,
  • sú odolné voči chemickým čistiacim prostriedkom,
  • sú lacné – dnes ich možno zohnať za naozaj skvelé ceny,
  • sú ľahké a jednoducho sa skladujú – obvykle sa dajú aj zložiť a po rozložení sa vrátia do pôvodného stavu.

Pozri aj: ​Miluješ talianske tiramisu? Tieto tiramisu guličky plnené nutellou musíš vyskúšať!

Je pečenie v silikónovej forme bezpečné?

Používanie silikónových foriem na pečenie v rúre je vo všeobecnosti považované za bezpečné. Kvalitný potravinársky silikón predstavuje za normálnych okolností netoxický materiál, ktorý je spravidla dobre odolný pri teplotách od -60/-40 °C do 230/250 °C. Teda je vhodný na používanie v rúre na pečenie, ako aj v mrazničke.

Avšak, za určitých okolností sa môžu s ich používaním spájať určité riziká, medzi ktoré môžeme zaradiť hlavne kontamináciu pečiva nežiaducimi chemickými nečistotami, ktoré sa zo silikónovej formy uvoľnia. Vyššie riziko vzniku tohto problému nastáva najmä:

  • v prípade nekvalitných silikónových foriem z neoverených materiálov (môžu obsahovať nečistoty aj toxické látky),
  • v prípade nesprávneho používania formičky,
  • z dôvodu vystavovania materiálu extrémne vysokým teplotám,
  • pri používaní poškodenej formy.

Ako sa uistiť, že sú silikónové formičky bezpečné na pečenie?

  • Nakupujte silikónové formy aj iné potreby do kuchyne v overených obchodoch, resp. od overených značiek.
  • Voľte certifikované výrobky, ktoré prešli kontrolou zdravotnej nezávadnosti.
  • Produkt z potravinárskeho silikónu by mal mať certifikácie tretích strán, ako je napríklad CE, čo znamená, že použitý materiál zodpovedá európskym normám na kvalitu a bezpečnosť.
  • Formy musia byť vyrobené zo 100 % silikónu, nesmú obsahovať žiadne pridané plnivá.
  • Uistite sa, že používate formu presne podľa návodu výrobcu, teda dodržujete napríklad maximálnu teplotu, pri ktorej je použitie formy vhodné.
  • Nepoužívajte viditeľne poškodené a zničené silikónové formičky.

Ako správne používať silikónové formy na pečenie?

Hoci sú silikónové formy odolné, môžu sa používať opakovane a dlho vydržia, je potrebné ich používať správne, aby dlho skutočne vydržali a boli bezpečné na použitie. Silikónové formičky používajte vždy podľa odporúčaní výrobcu a len pri stanovených teplotách. Formy nie je potrebné pred pečením mazať, stačí ich opláchnuť vodou.

Pri pečení je vhodné silikónovú formičku položiť na plochý plech. Po dopečení môžete pečivo z foriem ihneď vybrať a použiť opakovane. Silikónové formičky nevarte vo vode a nepoužívajte ich nad priamym ohňom, ten materiál poškodí.

Okrem toho by silikónové formičky nikdy nemali prísť do kontaktu s ostrými kovovými nástrojmi, ktoré môžu povrch silikónu ľahko poškodiť. Silikónové formičky udržiavajte v čistote a skladujte na suchom a čistom mieste. Vždy pred použitím skontrolujte stav formičiek. 

Pozri aj: ​Pomelo a jeho úžasné benefity pre pokožku a zdravie

Čistenie silikónových foriem na pečenie

Formy na pečenie zo silikónu, či už silikónové formy na pečenie chleba, na bábovku alebo muffiny, je potrebné po upečení čo najskôr umyť. Avšak, namáčanie horúcej formy do studenej vody sa neodporúča. Najskôr počkajte, kým forma vychladne a následne sa vrhnite na jej očistenie. Čistenie je ľahké, keďže povrch je nepriľnavý.

Silikónovú formičku stačí umyť teplou vodou a bežným saponátom. Nepoužívajte drôtenky na drhnutie alebo veľmi drsné hubky na čistenie. Avšak, nie je problém formu umiestniť aj do umývačky riadu. Pred uskladnením sa uistite, že je dostatočne vysušená.

Kedy je čas silikónové formičky na pečenie vymeniť?

Silikónové formy na pečenie sú určené na opakované používanie. Ak je ich stav 100 %, malo by byť ich použitie bezpečné. Ak však máte veľmi starú silikónovú formu, na ktorej sú vidieť jasné známky výrazného opotrebenia, je pravdepodobne čas poobzerať sa po novej.

Formu je rozhodne potrebné vymeniť v prípade, ak ju poškodíte napríklad pri krájaní nožom alebo drhnutí drôtenkou. Taktiež ju ďalej nepoužívajte, ak viditeľne zmenila svoj tvar alebo jej farba je výrazne odlišná, tiež ak začala zvláštne páchnuť alebo sa zmenil jej povrch, napríklad je pri dotyku lepivý, drobí sa a podobne. 

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.