Špongia na riad – nedáš na ňu dopustiť? Po tomto zistení sa jej viac nedotkneš!

Umývanie riadov je rutina, s ktorou sa stretávame takmer každodenne. Ak ich neumývame priamo my, umýva ich za nás umývačka riadu. Drobnejšie kúsky riadu, ako napríklad šálky a tanieriky, však často umyjeme v dreze ručne špongiou.

Vedeli ste však, že práve špongie sú zdrojom množstva baktérií? Tie sa v nej začnú množiť už po krátkej dobe používania, a preto by ste mali byť v jej používaní obozretní.

Odporúčame: Super úložné tipy do kuchyne: Takto sa do nej zmestí oveľa viac!

použité špongie

Zdroj: Shutterstock®

Kedy špongiu vymeniť za novú?

V mnohých domácnostiach sa špongia vymieňa až v dobe, kedy začína meniť svoj tvar alebo zapácha. Je to však neskoro. Špongie už v tom čase môžu obsahovať niekoľkonásobne viac baktérií ako napríklad taká toaleta.

Viacerí odborníci sa zhodujú, že špongie by sa mali meniť už po týždni ich používania. V opačnom prípade by ste im aspoň mali predĺžiť životnosť a vydezinfikovať ich.

Môžete tak urobiť hneď viacerými spôsobmi:

  • Mikrovlnka – špongiu namočíte do octu a mikrovlnku nastavíte na dve minúty na nižší výkon (dávajte však pozor, aby bola špongia vždy namočená).
  • Vyvarením vo vriacej vode – špongiu zalejete v nádobke vriacou vodou a necháte odstáť, kým voda nevychladne.
  • Ocot – stačí, ak špongiu namočíte do octu a necháte pôsobiť 5 – 10 minút.
  • Umývačka riadu – jednoduchý a účinný spôsob. Špongiu jednoducho vložíte do umývačky riadu a nastavíte program s najvyšším ohrevom vody alebo program so zvýšenou hygienou.

Pozri aj: Ako vyčistiť liatinový riad? Nie je to vôbec nemožné, ako sa zdá

špongia na riad

Zdroj: Shutterstock®

Alternatívy klasickej špongie

Silikónové špongie

Silikónové špongie sú praktickým variantom klasickej špongie z peny. Špongia je vybavená hustými mäkkými silikónovými štetinkami, ktoré sa dostanú všade tam, kde je to potrebné. Vďaka silikónovému materiálu sa v špongii neusádzajú baktérie a môžete ju tak používať omnoho dlhšie. Je tepelne odolná a je možné ju umývať aj v umývačke riadu. Jej nevýhodou môže byť iba jej tvar (najčastejšie býva plochá) a treba si na ňu zvyknúť.

Odporúčame: Ako využiť ocot v domácnosti? Geniálne triky, o ktorých si netušila

silikónová hubka

Zdroj: Shutterstock®

Lufa

Klasická špongia vám už ,,nevonia“ a radi by ste siahli po niečo trvácnejšom alebo ekologickom?
Vedeli ste o tom, že riady sa dajú umývať aj prírodnou hubkou, takzvanou ,,lufou“? Ide o druh tekvice, ktorá sa najviac podobá našej cukete. Po vysušení jej vnútra z nej vznikne účinná prírodná špongia. Pri kontakte s vodou lufa rýchlo zmäkne. Po umývaní riadu ju stačí len opláchnuť čistou vodou, poriadne vyžmýkať a nechať voľne uschnúť. Jedna takáto prírodná špongia vám môže poslúžiť aj mesiac. Potom ju môžete napríklad hodiť do kompostu.

lufa

Zdroj: Shutterstock®

Rozložiteľné handričky a drevené kefy

Ekologickým variantom špongií sú aj handričky, ktoré sú kompostovateľné a využiteľné na upratovanie celej domácnosti. Sú vyrábané z prírodných materiálov a môžete ich prať aj v práčke. Opäť si treba zvyknúť iba na to, že riady neumývate klasickou špongiou, ale kusom látky. Na odolnejšiu špinu môžu poslúžiť aj drevené kefy s prírodnými štetinami (z rastlín).

Pozri aj: Ovládaš správne umývanie riadu? Tieto rady ti ušetria čas a peniaze!

6 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

26.02.2021 22:00

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

26.02.2021 23:19

Používam klasickú špongiu na riad, hoci viem, že je to nesprávne. Mám aj silikonovú, ale neviem s ňou umývať, je neforemná a neviem s ňou umyť ani hrniec.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.02.2021 07:53

Žiaľ, špongie sú skutočne zdrojom množstva baktérií; výborný článok!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

27.02.2021 12:30

Dobré rady nad zlato

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

27.02.2021 15:24

snažím sa často meniť špongie.

Vaše meno:

Miška Hazuchová

Miška Hazuchová

28.02.2021 16:03

Výborný článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE