Rozpálené izby od celodenného slnka a tepla nie sú najlepším miestom na kvalitný dobrý spánok. V spálni by optimálne nemalo byť viac ako 20 stupňov, no povedzme si, kedy ich tam naozaj toľko máme...
Cez deň sa teploty šplhajú k tým, ktoré si radi doprajeme na dovolenke, ale u nás veru nie. Mnohí považujú za šťastie, keď v horúcich dňoch ako tieto udržia teplotu v byte pod 25 stupňov. Ako si pomôcť k dobrému spánku aj v tých najväčších horúčavách? Aké zásady sa oplatí dodržať, aby bol váš spánok naozaj kvalitný?
Kvalitný dobrý spánok - optimálna teplota
Ak chcete udržať v byte aspoň ako-taký chládok, určite nechajte celý deň zastreté rolety alebo žalúzie. Predsa len, pokiaľ budete v práci a nik nebude doma, tma v byte by nemala nikomu prekážať.
oprípade, pokiaľ nemáte v byte nainštalovanú klimatizáciu a byt máte po dni rozohriaty, pred spaním si zapnite v spálni ventilátor. Ventilátor pomerne rýchlo izbovú teplotu zníži a je to aj šetrné k vášmu zdraviu, keď ventilátor nefúka priamo na vás počas spánku.
Odporúčame navštíviť: Top 7: Najkrajšie pláže v Európe
Ráno – energické, svieže a plné optimizmu
Choďte spať tak skoro, ako sa dá - určite zbytočne neponocujte. Najviac regeneračných procesov v organizme sa realizuje od 23:00 do 1:00 rána. Každé ráno by malo byť energické, svieže a plné optimizmu. Pre dospelého pracujúceho človeka sa odporúča sedem až deväť hodín spánku.
Určite neodporúčame pred spaním pozerať televíziu. Televízia stimuluje mozog a nedovoľuje mu vylučovať dostatok hormónov pre spánok. Áno, niektorí ľudia zaspávajú výlučne pri televízii (určite sa to stalo aspoň raz aj vám), no napriek tomu, že sa im darí zaspať bez problémov, ich podvedomie vníma všetky informácie, ktoré sa vysielajú.
Myslíte si, že spánok cez víkend vám nahradí chýbajúci spánok z celého týždňa? Znie to logicky, no tak to nefunguje. Ak dlhšie vynechávate pravidelnú dĺžku spánku, môže to spôsobiť trvalé poškodenie mozgu.
Toto musíš vidieť: Top bazény, v ktorých sa oplatí aspoň raz za život zaplávať
Pozor na stravu!
Radi v noci otvárate chladničku? Pozor na to, niektoré potraviny nám môžu v teplých dňoch spôsobiť len problémy. A to aj pokiaľ ide o spánok. Aspoň hodinu pred spaním by ste sa mali vyhnúť pikantným a kalorickým potravinám, nápojom obsahujúcim kofeín, alkoholu, ale aj sladkému občerstveniu. Vyhnete sa tak problémom ako pálenie záhy, poruchy trávenia a podobne.
Avšak ak cítite, že vás hlad premáha, konzumáciou týchto potravín si môžete naopak zlepšiť kvalitu spánku:
- ovsené vločky s medom a mliekom - ovos obsahuje látku melatonín, ktorá spôsobí, že sa vám podarí rýchlejšie zaspať
- banán s mandľami - obsahuje draslík, ktorý pozitívne vplýva na spánok
- ryža a strukoviny - strukoviny sú bohaté na horčík, draslík a vitamín B a v kombinácii s ryžou vám pomôžu oveľa ľahšie zaspať
- sladké zemiaky a listová zelenina - kombinácia týchto potravín prispieva k vytvoreniu takej dávky draslíka, ktorá určite poslúži k vytvoreniu kvalitného a regeneračného spánku
Môže ťa zaujať: Top mobilné aplikácie pre zdravie
Vaše telo a myseľ potrebujú po celodennom vypätí odpočinok a priestor na regeneráciu. Dosiahnuť správny spánok nie je vôbec jednoduché. Práve preto je vhodné uvedomiť si svoje spánkové návyky a vynechať tie, ktoré nám škodia najviac. :)