Znečistené prostredie neškodí nášmu telu iba zvnútra, ale aj na povrchu. Je nutné chrániť pleť pred škodlivinami zo životného prostredia, tak ako celé telo. Ochranná funkcia pokožky môže byť narušená rôznymi faktormi ako UV žiarenie, smog, prach, vietor, znečistenie, výfukové plyny, klimatizácia, voda obsahujúca priveľa chlóru. Na základe týchto faktorov vznikajú rôzne nepríjemné reakcie, ktoré môžu zmeniť účinnosť kožnej bariéry.
UV žiarenie
UV žiarenie je pre nás prospešné a potrebné kvôli syntéze vitamínu D (rast kostí). Na vytvorenie potrebného množstva vitamínu D postačuje niekoľko minút denne. Nadmerné vystavovanie pokožky vplyvom UVA a UVB žiarenia vedie k poškodeniu, a teda k predčasnému starnutiu, vzniku pigmentových škvŕn a rôznych kožných problémov, ale aj k vzniku rakoviny kože. Nadmerné množstvo slnečného svetla má dočinenia s odparovaním vlhkosti z pokožky. Vaša pokožka bude suchá, môže dôjsť k začervenaniu, ale aj podráždeniu.
Ako sa chrániť? To je už určite každému jasné. Na pleť je potrebné používať ochranný krém s čo najvyšším SPF. Pokojne aj SPF 50.
Pozrite si: Dávkovanie produktov - Aké je ideálne množstvo na jedno použitie? Takto
Smog
Život v meste býva náročný aj kvôli smogu. Zmes zo sadzí, dymu a ďalších zložiek, ktoré sa objavujú vo vzduchu, majú negatívne účinky na pokožku. Vaša pleť vám to dáva najavo unaveným a mdlým vzhľadom, ale často taktiež tvorením akné. Ako sa chrániť? Každý večer a každé ráno dôkladne očistiť pleť pomocou čistiaceho mlieka, peny alebo gélu. Dnes už nájdete na trhu aj ochranné krémy, ktoré vás chránia nielen pred UV, ale aj pred smogom, prachom a inými nečistotami z ovzdušia.
Prečítajte si: Kôpor nie je len korenina. Aké liečivé vlastnosti ukrýva?
Prach
Doma ho máme všetci, dokonca aj tí najporiadnejší z nás. Prachu sa nikdy úplne nezbavíte, zvlášť, ak bývate v meste. Počas celého dňa sa na pleti dokonale usadí, a tým znečisťuje a upcháva póry, čo vedie k akné a objavujú sa nepríjemné vyrážky. Ako tomu predísť? Jednoducho ako pri vyššie uvedenom smogu. Čistenie je alfou a omegou a plus špeciálny krém na ochranu pred škodlivými vplyvmi z vonkajšieho prostredia. Čo sa týka domácnosti, určite pravidelné vysávanie, utieranie prachu vlhkou utierkou (ak je nutné, tak aj viackrát za týždeň) a v neposlednom rade vetranie.
Voda
Voda z vodovodu môže obsahovať škodlivé látky ako vodný kameň, nečistoty, pesticídy a rôzne typy dezinfekcie ako je chlór. Tie môžu v niektorých prípadoch citlivú pokožku dráždiť, a dokonca sa môže vytvoriť atopický ekzém. Je dobré odsledovať, ako vaša pleť na oplachovanie vodou reaguje a podľa toho postupovať pri umývaní a čistení pleti.
Zaujme vás: Záhadná histamínová intolerancia: Ako proti nej bojovať?
Výfukové plyny
Vplyvom výfukových plynov sa zvyšuje úroveň voľných radikálov v tele. Kožné bunky sa poškodzujú a spôsobujú rozpad vlákien kolagénu a elastanu. Dôsledkom toho je predčasné starnutie pokožky. Pokiaľ chcete zabrániť vplyvom výfukových plynov na vašu pokožku, zvýšte prísun potravín bohatých na antioxidanty. Tie brzdia činnosť voľných radikálov v organizme, preto sú často pridávané aj do kozmetických prípravkov.
Pozrite si: Klimaktérium (prechod): Aké sú jeho príznaky a ako ho zvládnuť?