Šošovica jedlá, latinsky Lens culinaris, je jednoročná rastlina z čeľade bôbovité, ktorá pochádza z Indie. Pestuje sa pre svoje semená ukryté v strukoch. Táto strukovina je súčasťou našej stravy už od dávnych čias, pričom aj v dnešnej dobe predstavuje v mnohých krajinách významnú potravinu.
Dostupné sú pritom rôzne odrody šošovice, ktorých semená sa môžu líšiť veľkosťou i farbou. Okrem tradičnej a dobre známej šošovice si stále väčšiu obľubu získava aj červená šošovica. Potom je tu však i čierna šošovica v netradičnej tmavej farbe. A ako túto strukovinu zaradiť do jedálnička? Pozrime sa spolu na to, ako pripraviť šošovicu chutne a zdravo, máme pre vás výborné recepty so šošovicou.
Prečo konzumovať šošovicu?
Než sa pozrieme na samotné recepty so šošovicou, pripomenúť si môžeme to, prečo by vlastne táto strukovina mala byť pevnou súčasťou našich jedálničkov. Samozrejme, ide o zdravú potravinu, no čo ponúka? Je množstvo dôvodov, prečo jesť šošovicu pravidelne.
V prvom rade musíme spomenúť, že ide o perfektný rastlinný zdroj bielkovín, čo dozaista ocenia vegáni i vegetariáni. Okrem toho telu doplní aj vitamíny skupiny B či minerálne látky, ako sú fosfor, železo aj horčík. Šošovica napomáha udržiavať hladinu cholesterolu aj krvného tlaku v norme.
Taktiež podporuje krvotvorbu a dobrý stav zubov, kostí či svalov. Rovnako má blahodarný vplyv na proces trávenia. Nuž, stačí si z nej už len pripraviť niečo chutné. Poďme zistiť, čo by to mohlo byť. Tieto fit recepty na zdravé jedlá so šošovicou budete zbožňovať! Bude to hustá šošovicová polievka, karí z červenej šošovice alebo iné sýte jedlá so šošovicou.
Odporúčame: TOP 5 spôsobov, ako si vychutnať baklažán: Zamiluje si ich každý!
TOP vegetariánske recepty so šošovicou:
1. Krémová šošovicová polievka bez smotany
Z rôznych druhov šošovice sa dá pripraviť celý rad chutných polievok. Pre mnohých je favoritom kyslá mliečna šošovicová polievka, iní nedajú dopustiť na šošovicovú polievku s párkom a zeleninou. Skúšali ste už aj krémovú polievku z tejto strukoviny? Je rovnako lahodná!
- olej
- 1 nadrobno nakrájaná cibuľa
- 1 väčší zemiak (nakrájaný na menšie kúsky)
- 3 stredne veľké mrkvy (nakrájané na menšie kúsky)
- 2 až 3 strúčiky cesnaku (pretlačené)
- 1 malá lyžička rasce
- asi 1 liter vody alebo vývaru
- 1 hrnček červenej šošovice (lúpaná červená šošovica)
- soľ a korenie
POSTUP: Ako prvé si na oleji osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľku. Potom k nej pridáme aj na menšie kúsky nakrájaný zemiak a mrkvu, pretlačené strúčiky cesnaku a rascu. Následne to zalejeme vodou alebo vývarom.
Počkáme, kým zelenina zmäkne a pridáme červenú šošovicu. Varíme do zmäknutia. Nakoniec všetko rozmixujeme ponorným mixérom. Keď je šošovicová polievka zmixovaná, dochutíme soľou a korením. Hustá šošovicová polievka skvelo nasýti a chutí famózne.
2. Šošovicový šalát
Uvarená šošovica, klasická, čierna i červená, dokáže razom zvýšiť výživovú hodnotu každého šalátu a obohatiť ho o poriadnu dávku dôležitých proteínov. Stačí ju uvariť a pridať k obľúbenej kombinácii zeleniny. Druhou možnosťou je nechať si šošovicu naklíčiť a do šalátu pridať už len klíčky. Tie sú ľahko stráviteľné a výživné. Pripraviť si však môžete i teplý šošovicový šalát.
- 250 g šošovice
- 2 väčšie mrkvy (nahrubo nastrúhané)
- 1 palička stopkového zeleru (nakrájaná)
- Soľ
- Korenie
- 2 PL horčice
- 1 PL citrónovej šťavy
- 1 lyžička olivového oleja
POSTUP: Do stredne veľkého hrnca dáme variť šošovicu. Tesne pred dovarením pridáme nahrubo nastrúhané mrkvy a nakrájanú paličku stopkového zeleru. Dochutíme soľou a korením a necháme variť ešte asi 15 minút. Vodu zlejeme. V malej miske zmiešame horčicu, citrónovú šťavu a olivový olej. Zmes pridáme k šošovici a všetko dôkladne zamiešame. Šalát podávame s grilovaným kuracím mäsom, tofu, plátkom celozrnného chleba či feta syrom. Tento chutný šalát patrí medzi veľmi sýte jedlá so šošovicou.
Odporúčame: Inšpirácia na víkendové raňajky: Recept na ovocný chlebík 3-krát inak
3. Karí z červenej šošovice
Skúste aj indický spôsob prípravy šošovice. Ak chcete zaradiť šošovicu do jedálnička a neviete ako, určite musíte vyskúšať aj šošovicové karí. Opäť platí, že na internete nájdete množstvo receptov a my tiež jeden ponúkame.
- 150 g červenej šošovice (lúpaná červená šošovica)
- 200 ml kokosového mlieka
- 1 ČL kurkumy
- Soľ
- Korenie
- ¼ ČL kajenskej papriky
- 1,5 ČL kari korenia
POSTUP: Šošovicu domäkka uvaríme v 400 ml vody. Následne k nej pridáme kokosové mlieko, dôkladne premiešame a pridáme aj všetky koreniny. Necháme zovrieť a môžeme podávať. Najlepšie chutí s jazmínovou či basmati ryžou.
Môžeme posypať čerstvým koriandrom. A šošovicové karí je hotové. Ak stále radi skúšate nové chute, pridajte do receptu ďalšie ingrediencie, napríklad lúpané paradajky v konzerve či na kocky nakrájanú tekvicu alebo bataty. Fantázii sa medze nekladú. Karí s červenou šošovicou patrí medzi úžasné hlavné jedlá.
4. Zelenina plnená šošovicou
Šošovicu môžete využiť aj na prípravu plnky, ktorou naplníte rozličné druhy zeleniny, napríklad bataty, papriky, cukety, tekvice či baklažán. Výber závisí len od vašej chuti. A ako zeleninu naplniť?
- 200 g šošovice (červená alebo hnedá šošovica)
- olej
- 1 väčšia cibuľa (nadrobno nakrájaná)
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 až 2 chilli papričky
- 150 g paradajkového pretlaku
- 200 g baby špenátu
- soľ a korenie
- bylinky podľa chuti
- 1 dl vody zo šošovice (voliteľné)
- vybraná zelenina na plnenie
- syr na zapekanie
POSTUP: V hrnci uvaríme domäkka šošovicu. Na oleji si opražíme nadrobno nakrájanú väčšiu cibuľu, cesnak a chilli papričky. Potom pridáme paradajkový pretlak a chvíľu zohrievame. Pridáme baby špenát a počkáme, kým sa nám vytvorí jednotná hmota. Do nej následne primiešame uvarenú šošovicu, soľ a korenie, prípadne obľúbené bylinky.
Môžeme pridať trochu vody zo šošovice a všetko spolu ešte necháme prevariť. Hotovou zmesou naplníme vybranú zeleninu a dáme ju so syrom zapiecť do rúry na 30 až 40 minút pri teplote 190 °C. Toto bezmäsité jedlo skvelo nasýti.
TIP: Takto si môžete pripraviť plnené papriky červenou šošovicou, plnené cukety, plnené bataty alebo aj huby portobello.
Pozri aj: Najlepšie recepty z batatov: Skvelá príloha, dezert aj hlavné jedlo!
5. Šošovicová nátierka
Možno by ste to ani nepovedali, no šošovicu si môžete dopriať i na raňajky či olovrant. Dajú sa z nej pripraviť totižto rôzne chutné a hlavne zdravé nátierky. Vyskúšať môžete napríklad túto.
- 100 g šošovice
- 1 strúčik cesnaku
- 1 PL olivového oleja
- soľ
- mletá červená paprika
- čierne korenie
- bylinky podľa chuti (voliteľné)
- 1 nastrúhané vajíčko varené na tvrdo (voliteľné)
POSTUP: Najskôr šošovicu domäkka uvaríme. Potom ju scedíme, pridáme pretlačený cesnak, olej a koreniny, prípadne obľúbené bylinky. Všetko dôkladne rozmixujeme tyčovým mixérom, prípadne necháme niektoré kúsky šošovice celé. Nátierka je hotová a môžeme ju natrieť na hrianky či plátok celozrnného chleba. Recept môžete aj obmeniť. Do hotovej zmesi primiešajte nastrúhané vajíčko varené na tvrdo a máte hotovú ďalšiu chutnú nátierku.
6. Šošovicový prívarok
- 250 g šošovice
- 1 väčšia cibuľa (nadrobno nakrájaná)
- 2 strúčiky cesnaku (pretlačené)
- 2 PL hladkej múky
- 1 PL oleja alebo masla
- 500 ml mlieka
- 500 ml vody alebo vývaru
- 1 bobkový list
- soľ a korenie
- ocot a cukor na dochutenie
POSTUP: Šošovicu prepláchneme a dáme variť do hrnca s vodou alebo vývarom, pridáme bobkový list a varíme, kým šošovica nezmäkne. Na oleji alebo masle opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu do sklovita, pridáme pretlačený cesnak a ešte chvíľu pražíme. Prisypeme hladkú múku a vytvoríme svetlú zápražku, ktorú zalejeme mliekom a dobre rozmiešame, aby sa nevytvorili hrudky.
Mliečnu zmes pridáme k uvarenej šošovici a dôkladne premiešame, dochutíme soľou, korením, octom a cukrom podľa chuti. Necháme ešte chvíľu povariť, aby sa chute prepojili. Šošovicový prívarok podávame s volským okom, varenými vajíčkami alebo opečenou klobásou. Toto jedlo je veľmi chutné a nutrične hodnotné.
Odporúčame: Recept na hubovú polievku: Táto je najlepšia pod slnkom!
7. Šošovicové fašírky
- 200 g šošovice
- 1 väčšia cibuľa (nadrobno nakrájaná)
- 2 strúčiky cesnaku (pretlačené)
- 1 mrkva (nastrúhaná)
- 1 zemiak (nastrúhaný)
- 1 vajce
- 3 PL strúhanky (alebo viac podľa potreby)
- 1 ČL horčice
- 1 ČL majoránky
- soľ a korenie
- olej na vyprážanie
POSTUP: Šošovicu uvaríme domäkka a scedíme. Na oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme pretlačený cesnak a chvíľu opekáme. V miske zmiešame uvarenú šošovicu, opraženú cibuľu s cesnakom, nastrúhanú mrkvu a zemiak. Pridáme vajce, horčicu, majoránku, soľ, korenie a strúhanku.
Všetko dôkladne premiešame a podľa potreby pridáme viac strúhanky, aby sme dosiahli správnu konzistenciu na tvarovanie fašírok. Zo zmesi formujeme fašírky a smažíme ich na rozpálenom oleji z oboch strán do zlatista. Hotové fašírky podávame s prílohou podľa chuti, napríklad so zemiakovou kašou alebo čerstvým šalátom.
TIP: Zo zmesi nemusíte tvarovať ploské fašírky, ale pokojne aj šošovicové guľôčky a môžete ich použiť k nejakej omáčke.
8. Špagety s červenou šošovicou
- 200 g špagiet
- 150 g červenej šošovice
- 1 väčšia cibuľa (nadrobno nakrájaná)
- 2 strúčiky cesnaku (pretlačené)
- 400 g konzervovaných paradajok (alebo pretlaku)
- 1 ČL cukru
- 1 ČL sušenej bazalky
- 1 ČL sušeného oregana
- soľ a korenie
- Olivový olej
- parmezán na posypanie (voliteľné)
- čerstvá bazalka na ozdobu (voliteľné)
POSTUP: Špagety uvaríme podľa návodu na obale. Medzitým si na oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu do sklovita, pridáme pretlačený cesnak a krátko opekáme. Pridáme červenú šošovicu a krátko opražíme. Pridáme konzervované paradajky (alebo pretlak), cukor, sušenú bazalku, oregano, soľ a korenie.
Zmes dobre premiešame, privedieme k varu a necháme dusiť na miernom ohni, kým šošovica nezmäkne (asi 15-20 minút). Ak je omáčka príliš hustá, pridáme trochu vody. Uvarené špagety scedíme a zmiešame s omáčkou. Podávame posypané strúhaným parmezánom a ozdobené čerstvou bazalkou. Tieto špagety patria medzi skvelé bezmäsité jedlá, ktoré dokážu zasýtiť.
Článok aktualizovaný 30.6.2024
Zdroj úvodnej fotky: Shutterstock
Aktualizovaný článok: 30.06.2024