Alergia na laktózu či orechy je čoraz častejším javom. Avšak nezúfajte! Máme pre vás tip na skvelú potravinu. Keď sa povie tigrie orechy, každý správny rybár si predstaví návnadu s rovnomenným názvom. My sa však pozrieme na trošku iné tigrie orechy. Respektíve to vezmeme za iný koniec. Zaujímať nás budú tigrie orechy, ktoré sa pestovali už v starovekom Egypte, aby z nich vznikali tie najlepšie koláče pod orientálnym slnkom. V tom čase, čo bolo približne 3 tisíc rokov pred naším letopočtom, sa tigrie orechy tešili výraznej obľube, boli dokonca uctievané. A hoci patria do skupiny dávno zabudnutých plodín, prezradíme vám, prečo si opäť zaslúžia stáť na výslní (našich kuchýň).
Zaujme ťa: Trápi ťa únava a bolesť brucha? Pozri, čo môže byť za tým!
Viac zelenina alebo viac orech?
Nepredstavujte si žiadne, napohľad typicky orieškové plody. Tigrie orechy (po latinsky Cyperus esculentus, po anglicky Tigernuts) sú totiž koreňovou zeleninou. Obsahujú vitamín E, vzácny a ojedinelý lyzín, ako aj ďalšie aminokyseliny, draslík a železo – to všetko v bohatom množstve, pričom tuky a kalórie by ste v nich len márne hľadali. Podzemná časť tigrích orechov rozhodne nemá príťažlivý symetrický vzhľad, veď pripomína skôr starý zoschnutý orech, tým sa však netreba nechať odradiť.
Chutia ako spojenie mandlí a lieskových orieškov
A prečo vlastne „orech“, keď ide v skutočnosti o zeleninu? Ak hovoríme o chuti tigrích orechov, tak o pomerne výraznej chuti, pripomínajúcej sladké mandle. Ak teda patríte medzi alergikov na orechy a len s ťažkým srdcom ste sa ich vzdávali, tigrie orechy vám ich vynikajúco a plnohodnotne nahradia svojou chuťou.
Môžete ich konzumovať akokoľvek – surové, pečené, varené a podobne. Zaujímavosťou je, že tigrie orechy sú známe aj pod úplne inými názvami, napríklad chufa, zemné mandle alebo šáchor.
Bude sa ti páčiť: Toto sú najhoršie alergény v kozmetike. Vieš, čoho sa vyvarovať?
Mlieko pre alergikov na laktózu
Tigrie orechy, konkrétne ich podzemné hľuzy, bývajú najčastejšie zdrojom na prípravu mimoriadne zdravého nápoja (horachata), obľúbeného predovšetkým v Španielsku. Ide o spojenie pomletých tigrích orechov, trstinového cukru, citrónovej šťavy a vody. A práve španielske tigrie orechy vraj svojou kvalitou vynikajú nad všetkými ostatnými, pestovanými po celom svete. Nápoj z týchto nezvyčajných plodín je dokonalou náhradou mlieka, ak trpíte neznášanlivosťou laktózy.
V nemalej miere sa tigrie orechy využívajú aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle, výborným zdrojom je totiž práve olej z tejto zeleniny. Pozoruhodný je tu hlavne podiel kyseliny olejovej – takmer 90 %. Ako sme spomenuli hneď v úvode, dnes tigrie orechy chutia najmä rybám a sú vo veľkej miere využívané ako rybárska návnada, patričnú pozornosť by sme im ale mali venovať aj my. Tak čo, dáte im šancu?