Je vo všeobecnosti známe, že raňajky sú najdôležitejšou časťou dňa. Mali by sme si na ne vyhradiť čas a urobiť si z nich akýsi rituál – neponáhľať sa a vychutnať si ich, čo je však častokrát nemožné.
Hladný žalúdok isté potraviny príliš nemusí. Prekvapí vás ale, že sú to práve také, ktoré mnohí z vás obľubujú raňajkovať, či už z dôvodu časovej tiesne (niečo malé hodím do úst a utekám), alebo aj v prípade, že si pri raňajkách v kľude posedíte, nikam sa nenáhlite a najete sa.
Sú aj pre vás raňajky nevyhnutnosť? A aké sú podľa vás ideálne raňajky? Možno zloženie svojich raňajok prehodnotíte. Čo sa neodporúča jesť na prázdny žalúdok?
Čo nie je vhodné jesť na raňajky?
Raňajky sú jedlom, ktoré by malo poskytovať telu potrebnú energiu a živiny na začiatok dňa. Niektoré potraviny však môžu spôsobiť nárast hladiny cukru v krvi, pálenie žalúdka alebo iné tráviace ťažkosti, ak sa konzumujú samostatne alebo v kombinácii s určitými ďalšími potravinami.
- Pečivo (biele) – droždie obsiahnuté v pečive dráždi steny žalúdka a spôsobuje zvýšenú plynatosť. Ak máte tento problém, biele pečivo by ste rozhodne nemali jesť na raňajky.
- Sladkosti a sladené raňajkové cereálie – sladké raňajky v podobe cukroviniek (šišky, muffiny, koláčiky s džemom, palacinky a vafle) nie sú najlepšou voľbou. Cukor zvyšuje tvorbu inzulínu, čo predstavuje veľkú záťaž pre slinivku brušnú, ktorá sa práve zobudila. Pri dlhodobejšom preťažovaní slinivky môže vzniknúť cukrovka.
Pozri aj: Ako relaxovať počas prestávky v práci? Toto ti vždy dobije baterky!
- Jogurt a iné kyslomliečne výrobky – Pri zjedení týchto potravín nalačno kyselina chlorovodíková, obsiahnutá v žalúdku, ničí všetky mliečne baktérie. Úžitok z takýchto potravín je ráno minimálny. Dobrou voľbou rozhodne nie sú nízkotučné jogurty.
- Hrušky – Vhodné je sa ráno vyhnúť aj hruškám. Celulóza, ktorú obsahujú hrušky, je ťažšie stráviteľná a môže podráždiť sliznicu prázdneho žalúdka.
- Paradajky – Obsahujú kyselinu trieslovú, ktorá akonáhle sa dostane do kontaktu so žalúdočnými kyselinami, zvýši kyslosť žalúdka a u predisponovaných ľudí môže dôjsť k zhoršeniu vredových ochorení žalúdka a dvanástnika.
Odporúčame: Farebná svadobná torta: Vybrať červenú, zelenú či inú farbu?
- Uhorky a iná zelená zelenina – Surová zelenina podnecuje pálenie záhy, zvyšuje nadúvanie a nepríjemný pocit v žalúdku. Na vine sú kyseliny, ktoré táto zelenina obsahuje.
- Banány – Ak jete banány na lačný žalúdok, horčík, ktorý banány obsahujú sa veľmi rýchlo vstrebáva, čím nepriaznivo zaťažuje srdce.
- Koreniny – Dráždia sliznicu a zosilňujú produkciu žalúdočných žliaz čo má za následok výskyt žalúdočných a črevných problémov.
- Studené a sýtené nápoje – Dráždia sliznicu a zhoršujú krvný obeh v žalúdku, výsledkom čoho sa jedlo ťažšie trávi. Ani sladké džúsy s pridaným cukrom nie sú najlepšou voľbou.
- Citrusy – Vhodné je vyhnúť sa aj citrusovým plodom. Obsahujú veľa ovocných kyselín, ktoré keď sa dostanú do prázdneho žalúdka, spôsobujú pálenie záhy, v neskoršom štádiu až gastritídu a vredy.
- Káva na prázdny žalúdok – Pre niektorých ľudí môže káva na prázdny žalúdok spôsobiť podráždenie žalúdka a žalúdočného traktu, čo môže viesť k nepohodliu, kyslosti, páleniu žalúdka alebo dokonca žalúdočným vredom.
Ako naopak môžu vyzerať zdravé raňajky?
- Ovsená kaša – Ovsené vločky ochraňujú sliznicu žalúdka od účinkov kyseliny chlorovodíkovej, znižujú cholesterol, z čriev odstraňujú nebezpečné nánosy škodlivín, zlepšujú trávenie, dodávajú telu potrebnú energiu. Navyše, každý pozná zázračné účinky ovsa – krajšie vlasy a pleť. Pre krásu neurobíte chybu, ak si vločky namočíte do vody večer vopred, vločky cez noc napučia a ráno ich zalejete teplým mliekom a pridáte ingrediencie, ktoré máte radi.
- Pohánka – Špecifickú chuť pohánky nemusí mať rád každý. Má však stimulujúce účinky na trávenie, taktiež je zdrojom bielkovín, železa a vitamínov. Dá sa z nej pripraviť chutná raňajková kaša.
- Avokádo – Je naplnené zdravými tukmi, vitamínom E i draslíkom. Má blahodarné účinky na organizmus, ako je napríklad prevencia srdcových chorôb. Dokonca ho mnohí označujú za antistresovú potravinu.
Odporúčame: Je opätovné mrazenie mäsa v poriadku? Áno, ale má to háčik!
- Kukuričná kaša – Toto zdravé jedlo odstraňuje toxíny a soli ťažkých kovov, normalizuje stav mikroflóry žalúdka a dokonale zasýti.
- Pšenica a pšeničná kaša – Dve lyžice pšenice predstavujú pätnásť percent z odporúčanej dennej dávky vitamínu E a desať percent dennej dávky kyseliny listovej. Tiež vám naštartuje trávenie.
- Vajcia – Bolo zistené, že vajcia na raňajky znižujú spotrebu kalórií počas ďalšieho dňa. Dokážu dobre zasýtiť, zodpovedajú za zdravie očí.
- Čučoriedky – Zlepšujú pamäť, krvný tlak a normalizujú výmenu látok. Skvelo sa hodia do kaší.
- Celozrnný chlieb bez droždia – Obsahuje uhľovodíky, ktoré sú pre organizmus nevyhnutné. Navyše, ráno je najlepší čas na ich doplnenie.
- Orechy – Na lačný žalúdok účinkujú tak, že zlepšujú jeho funkciu a taktiež znižujú kyslosť žalúdočných štiav.
- Med – Pomáha prebudiť organizmus a naplní ho energiou. Zlepšuje činnosť mozgu a zvyšuje úroveň serotonínu (hormónu šťastia).
Vyčíslené potraviny vyššie (tie, ktoré sa odporúčajú jesť na raňajky) si dokážete dokonca ľubovoľne medzi sebou kombinovať. Porozmýšľate teda nad malou zmenou v jedálničku?
Odporúčame: Endometrióza: Čo všetko by o nej mali vedieť najmä mladé ženy?
TOP recepty na chutné raňajky:
- Raňajková placka z vajíčok
- Sladké domáce makovky
- Vajíčkové nátierky
- Raňajková pohánková kaša
- Ezechielov chlieb
- Raňajkové vajíčkové muffiny s brokolicou
- Domáca mliečna ryža
- Rýchla avokádová pomazánka
- Tekvicový banana bread
- Hummus s červenou repou
- Mrkvová nátierka s údeným syrom
Článok aktualizovaný 23.2.2024