Pokiaľ ide o psychickú nepohodu, rôzne úzkosti, fóbie, depresie či chronický stres, štatistiky sú v dnešnej dobe doslova hrozivé. Na druhej strane ani nemá veľký význam príliš sa v nich vŕtať, oveľa dôležitejšie je totiž hľadať účinné riešenia psychických problémov. A samozrejme, čím prírodnejšie, tým lepšie pre náš organizmus, predovšetkým z dlhodobého hľadiska, no aj pokiaľ ide o vedľajšie účinky rôznych antipsychotík na lekársky predpis. My sme sa preto zamerali na prírodné lieky proti psychickej nepohode a ak vás zaujíma, ktoré z nich sú skutočne rokmi overené a účinné, čítajte ďalej!
Pozri aj: Muškátový orech: Šokujúce, ale pre toto pred ním odborníci varujú!
Karbinec európsky (lat. Lycopus europaeus)
Táto bylina je mimoriadne účinná pri odstraňovaní nervozity, pocitu strachu a búšení srdca. Jedným slovom, dokonalo upokojuje. Karbinec kvitne od júna do septembra a od júla do septembra sa zbiera jeho vňať. Je potrebné sušiť ju na dobre vetranom mieste. Okrem psychickej nepohody lieči aj štítnu žľazu.
Kocúrnik obyčajný (lat. Nepeta cataria)
Už odpradávna sa používa na zmiernenie psychických porúch, nakoľko pôsobí výrazne upokojujúco. Kocúrnik kvitne v letných mesiacoch a nazbierať si môžete nezdrevnatenú vňať, konkrétne za suchého a slnečného počasia. Na sušenie rastlina potrebuje dobre vetrané miesto. Odporúčaná denná dávka sú dve až tri šálky denne.
Pozri si: Nekonečné behanie na toaletu? Vyskúšaj tieto bylinky proti hnačke!
Kyprina úzkolistá (lat. Epilobium angustifolium)
Je nenahraditeľným pomocníkom na upokojenie nervov, no hlavne na potlačenie príznakov jarnej únavy. Kyprina kvitne od júna do augusta, v tomto období sa zbierajú jej listy, ideálne v teplom počasí. Kyprinu sušte v tieni. Pomáha tiež proti bolestiam hlavy a pri vonkajšom použití lieči rany.
Lipové kvety (lat. Tilia platyphyllos, Tilia cordata)
Čaj z lipových kvetov upokojuje nervy a ide konkrétne o kvety zo stromov lipy veľkolistej a lipy malolistej, ktoré kvitnú len od júna do júla. Kvety sa zbierajú za slnečného počasia a sušia sa až dokým nechytia žltozelený nádych. Lipu nájdete všade okolo seba, stačí sa rozhliadnuť. Takýto čaj vám výborne poslúži aj proti prechladnutiu.
Majorán záhradný (lat. Majorana hortensis Moench)
Upokojuje nervový systém a kvitne v letných mesiacoch, kedy si ho môžete aj nazbierať a nasušiť, konkrétne vňať rastliny. Čaj z majoránu by ste mali piť dvakrát denne a pripravíte si ho zaliatím jednej lyžičky vňate jednou šálkou vriacej vody. Majorán je tiež pomerne známe prírodné afrodiziakum a dnes ho môžete využívať ako liečivú bylinu aj ako korenie.
Mak vlčí (lat. Papaver rhoeas)
Nebude pre vás žiadnou novinkou, že mak sa už stovky rokov využíva ako prostriedok na upokojenie. Kvitne už od mája do septembra, zbiera sa zhruba do augusta, konkrétne kvety, a to v popoludňajších hodinách, v suchom počasí. Pri zbere by sa lupienky kvetov nemali do seba zlepovať. Sušte ich v tieni a v tenkých vrstvách.
Marinka voňavá (lat. Galium odoratum)
Poznáme ju tiež ako lipkavec marinkový a má výbornú schopnosť odstraňovať nervozitu, búšenie srdca, nepravidelný pulz a nespavosť. Avšak pozor, vo veľkom množstve môže marinka vyvolať dávenie, bolesti hlavy a závraty. Kvitne v máji a júni, kedy sa zároveň zbiera vňať marinky. Tú si usušte v tieni, ale akonáhle sa sfarbí pri sušení dohneda, nepoužívajte ju.
Zaujme ťa: Diskrétny problém? Skoncuj s ním! Toto sú bylinky proti hemoroidom
Orech vlašský (lat. Juglans regia)
Hoci to o ňom nie každý vie, pôsobí upokojujúco na nervy a takisto uvoľňuje kŕče. Strom kvitne v máji a zelené oplodie orechov sa zbiera v auguste a septembri. Listy si nazbierajte zase v júni a v júli. Usušte si jedno aj druhé, pričom použiť ho môžete aj pri žalúdočných a črevných ťažkostiach. Ak ste nositeľkami tmavohnedých vlasov, práve neriedený odvar z orecha vlašského zintenzívni ich farbu.
Ovos siaty (lat. Avena sativa)
Čaj z ovsa vás dokonalo vzpruží pri psychickom vyčerpaní, pomáha aj pri nespavosti a nervozite. Kvitne v júli, pričom v auguste až septembri si nazbierajte jeho zrná, no dokonca aj slamu, avšak na liečebné účely sa používajú najmä zrná. Rovnako dobre vám poslúžia aj ovsené vločky a ovsená kaša. Ovos využijete ako čaj, ale tiež ako prísadu do kúpeľa či kvapky.
Bude sa ti páčiť: Sebarozvoj s koučkou: Čo so skrytým hnevom?
Palina obyčajná (lat. Artemisia vulgaris)
Býva často odporúčaná aj samotnými lekármi pri liečbe nervových ochorení a nespavosti. Avšak pozor na predávkovanie – treba ju užívať naozaj s mierou, teda nie viac, ako tri šálky denne. Palina kvitne od júla do septembra a v tomto čase sa zbierajú vrcholky jej vňate na sušenie. Čaj si pripravíte zaliatím jednej lyžičky paliny šálkou vriacej vody; lúhovať nechajte asi desať minút.
Neprehliadni: Mykóza na nohách: Zbav sa jej pomocou účinných domácich receptov!
Srdcovník obyčajný (lat. Leonurus cardiaca)
Je skvelým pomocníkom na odstránenie vnútornej nervozity a podráždenosti a, ako už z jeho názvu vyplýva, lieči aj poruchy srdcového rytmu. Srdcovník kvitne od júna až do októbra a približne do septembra sa zbiera jeho rozkvitnutá vňať. Rastlinu možno poznáte pod názvom levie srdce alebo srdečník.