Keď si človek myslí, že už ho v kuchyni nemá čo prekvapiť, zrazu sa spustí lavína nových a nových potravín, valiacich sa z rôznych exotických zemí. Nuž, musíme sa zmieriť s tým, že časy, kedy boli mandarínky na prídel a nálepku tej najväčšej exotiky nosil ananás, sú dávno preč. A nevieme, ako vy, ale my sa s týmto trendom zmierime rady, pretože ochutnávať nové potraviny, ktoré sú navyše plné zdravia, nás baví. A prečo vlastne tento úvod? Preto, lebo sme objavili ďalší z druhov ovocia, ktoré sú jednoducho fascinujúce. A tým ovocím je jackfruit.
Odporúčame: Vyhľadávaš potraviny bez lepku a na chudnutie? Toto musíš spoznať!
Na jeho nákup rozhodne nechoďte s bežnou sieťkou!
Nebudeme vás dlhšie naťahovať a prezradíme, že jackfruit (lat. Artocarpus heterophyllus), známy tiež ako chlebovník (strom, z ktorého jackfruit pochádza), je najväčšie ovocie na svete. A povieme vám, že ak by ste sa vybrali na jeho nákup s bežnou sieťkou na ovocie, ani zďaleka by vám teda nestačila. Po celom svete rastie dokopy okolo päťdesiat druhov ovocia jackfruit, ale pôvod má v Indii, aj preto sa často spomína ako východoindický chlebovník rôznolistý. Dnes sú najväčšími producentmi chlebovníka Thajsko, Indonézia, Srí Lanka, Keňa, samozrejme India a Vietnam.
Čo sa skrýva pod drsnou šupkou?
Strom – chlebovník je približne tridsať metrov vysoký. Konzistencia dužiny plodu je mimoriadne mäsitá, no zároveň aj šťavnatá, pomerne dosť sladká a už kúsok chlebovníka vás zasýti na dlhú dobu. Keď sme spomenuli jeho mäsitosť, zaujímavosťou je, že niektoré krajiny týmto ovocím často dokonca samotné mäso nahrádzajú! To znamená, že jackfruit môžete konzumovať tak nasladko ako aj naslano. Je skvelou prísadou napríklad do šalátov. Chuťou pripomína niečo medzi banánom, mangom, ananásom a čerstvou figou.
Inšpiruj sa: Potrebuješ sa schladiť? Vyskúšaj tieto osviežujúce letné nápoje!
Tvar má jackfruit oválny s drsným zeleno-žltým povrchom a jeden plod vie presiahnuť aj šokujúcich tridsať kilogramov, vyskytli sa však už aj osemdesiat kilové kusy. Semená, ktoré sa nachádzajú v dužine ovocia, sú takisto jedlé a chuťou pripomínajú gaštany. Za zmienku tiež stojí, že jackfruit sa zbiera nezrelý. Obsahuje vysoké množstvo sacharidov, ale aj bielkovín, no nechýbajú v ňom ani vitamíny, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík, mangán, selén, sodík a vláknina.
Sto gramov dužiny má 100 Kcal. V rámci Slovenska jackfruit v bežných reťazcoch nehľadajte, ale na internete alebo v predajniach so zdravou výživou toto ovocie určite nájdete, pričom cena je asi 75 centov za 100 g.