S príchodom jari sa na nás začali usmievať aj výhonky mladých ihličnanov, ktoré fascinujú predovšetkým svojou krásnou sýtozelenou farbou. No napadlo by vám, že práve tieto výhonky dokážu človeku pomôcť pri rôznych ochoreniach? Pýtate sa, ako je to možné? Úplne jednoducho – stačí si ich nazbierať. A čo ďalej?
Príroda nám, najmä po zime, v plnej kráse ukazuje svoju liečivú silu. A zahanbiť sa nedajú ani ihličnaté stromy. Výhonky mladých ihličnanov totiž dokážu zabojovať proti respiračným ochoreniam, kašľu alebo nachladnutiu. Rozpúšťajú hlieny a výrazne pomáhajú aj pri zápale priedušiek.
Zber ihličnatých výhonkov
Práve toto je obdobie, kedy si ich môžete samy nazbierať a využiť presne tak, ako vyhovuje vám. Výhonky musia byť mladé, mäkké a svetlozelené, najviac 12 cm dlhé. Zbierajte ich na miestach, ktoré nie sú znečistené, takže si radšej zájdite hlbšie do lesa, ďalej od mesta a ciest.
Bude sa ti páčiť: Očarujúci bonsaj ako strom v miske. Oživ ním svoju domácnosť!
Účinky výhonkov ihličnanov
Výhonky týchto mladých ihličnatých stromčekov obsahujú vitamín C, borovica aj karotén a minerálne látky. Smrek je bohatý aj na vitamín A. Ako vidíte, ihličnatý strom – to nie sú len pichľavé konáriky a vianočný stromček. Ihličnatý strom nám dáva oveľa viac – zdravie, silu a energiu. A v neposlednom rade – upokojenie. Borovica bola už v staroveku uctievaná ako strom zdravia a plodnosti.
Mimochodom, vedeli ste, že aj stará dobrá alpa je vyrobená práve z výhonkov ihličnanov? Mávate často pocit suchého hrdla, angíny, suchý dráždivý kašeľ alebo vás trápi astma? Tak už neváhajte ani chvíľku, zoberte košík a nazbierajte si v lese výhonky mladých ihličnanov!
Odporúčame: Signály nechtov sú jasné, stačí ich vedieť rozlúštiť!
Med alebo sirup z výhonkov ihličnanov
Je len a len na vás, či si vyberiete borovicu, jedľu alebo smrek, výborný a zdravý sirup si môžete vyrobiť z rašiacich výhonkov ktoréhokoľvek z uvedených stromov. Sirup si pripravíte veľmi jednoducho – z výhonkov, cukru (alebo medu) a plátkov citróna. Stačí ich len navrstviť do pripravenej nádoby. Nakoniec by mal mať medovú konzistenciu.
Sirup si môžete pridávať do čaju alebo užívať jednu lyžičku denne na celkové posilnenie. Pri ochorení dávkovanie zvýšte na jednu až dve lyžičky trikrát denne. Takýto sirup rozpúšťa hlieny, má výbornú chuť a milujú ho aj deti.
Skladujte ho pri izbovej teplote, avšak na tmavšom mieste. Veľmi podobným spôsobom ako sirup, si môžete pripraviť aj med, odporúča sa použiť výhonky z borovice a trstinový cukor.
Vyskúšať môžeš aj tento recept z výhonkov:
Sirup zo smrekových výhonkov: Priprav si ho doma a objav jeho liečivú silu!
Čaj z výhonkov ihličnanov
Môžete si nazbierať napríklad smrekové zelené ihličie a vylúhovaním si z neho pripraviť výborný a zdravý čaj. Ten určite popíjajte, ak vás trápia ťažkosti s prieduškami. Smrekový čaj takisto upokojuje nervy, odstraňuje stres a nervozitu, dokonca zvyšuje mieru koncentrácie a podporuje pamäť. Za zmienku stojí aj fakt, že uvoľňuje boľavé svaly a kĺby.
Čaj z borovice vám zase poslúži pri liečbe zápalu obličiek a močových ciest. Výborný je tiež pri migrénach, depresiách a krk vykrúti aj jarnej únave. Výťažky z mladých výhonkov ihličnatých stromov vás dokonale uvoľnia v kúpeli, predovšetkým po športovom výkone.
Výhonky ihličnanov na vlasy
Alebo vás trápi nadmerná tvorba lupín? Žiadny problém! Stačí siahnuť po vylúhovanom smrekovom ihličí a premývať si vlasy.
Esenciálny olej z ihličnanov
Vyrobiť si však môžete aj esenciálny olej do aromalampy, ktorý nielenže uvoľní napätie v tele, ešte vám aj prečistí pľúca. Vonné silice borovice zároveň dezinfikujú vzduch v miestnosti. Na záver ešte spomenieme možnosť inhalácie ihličnanov. Výborné výsledky boli preukázané pri pravidelnom inhalovaní odvaru z ihličnatých vetvičiek u ľudí, ktorých trápila bronchitída, astma a ochorenie pľúc.
Tinktúra zo smrekových výhonkov
Potrebovať budeme čistý 60 % alkohol a výhonky. Zmiešame ich v nádobe v pomere 2 diely alkoholu na 1 diel výhonkov. Uzavrieme a na tmavom mieste necháme aspoň týždeň alebo dva macerovať. Každý deň pretrepeme. Potom scedíme a uskladníme v čistej nádobe.
Vnútorne sa odporúča užívať 5 až 6 kvapiek, ktoré môžeme nakvapkať na kocku cukru. Zvonka môžeme používať podobne ako francovku, napríklad na masáž boľavých kĺbov.
Aktualizovaný článok: 8.6.2023