Jarné výhonky mladých ihličnanov: Prečo si ich nazbierať?

S príchodom jari sa na nás začali usmievať aj výhonky mladých ihličnanov, ktoré fascinujú predovšetkým svojou krásnou sýtozelenou farbou. No napadlo by vám, že práve tieto výhonky dokážu človeku pomôcť pri rôznych ochoreniach? Pýtate sa, ako je to možné? Úplne jednoducho – stačí si ich nazbierať. A čo ďalej?

Príroda nám, najmä po zime, v plnej kráse ukazuje svoju liečivú silu. A zahanbiť sa nedajú ani ihličnaté stromy. Výhonky mladých ihličnanov totiž dokážu zabojovať proti respiračným ochoreniam, kašľu alebo nachladnutiu. Rozpúšťajú hlieny a výrazne pomáhajú aj pri zápale priedušiek. 

Zber ihličnatých výhonkov

Práve toto je obdobie, kedy si ich môžete samy nazbierať a využiť presne tak, ako vyhovuje vám. Výhonky musia byť mladé, mäkké a svetlozelené, najviac 12 cm dlhé. Zbierajte ich na miestach, ktoré nie sú znečistené, takže si radšej zájdite hlbšie do lesa, ďalej od mesta a ciest. 

Bude sa ti páčiť: Očarujúci bonsaj ako strom v miske. Oživ ním svoju domácnosť!

borovicový sirup

Zdroj: Shutterstock®

Účinky výhonkov ihličnanov

Výhonky týchto mladých ihličnatých stromčekov obsahujú vitamín C, borovica aj karotén a minerálne látky. Smrek je bohatý aj na vitamín A. Ako vidíte, ihličnatý strom – to nie sú len pichľavé konáriky a vianočný stromček. Ihličnatý strom nám dáva oveľa viac – zdravie, silu a energiu. A v neposlednom rade – upokojenie. Borovica bola už v staroveku uctievaná ako strom zdravia a plodnosti.

Mimochodom, vedeli ste, že aj stará dobrá alpa je vyrobená práve z výhonkov ihličnanov? Mávate často pocit suchého hrdla, angíny, suchý dráždivý kašeľ alebo vás trápi astma? Tak už neváhajte ani chvíľku, zoberte košík a nazbierajte si v lese výhonky mladých ihličnanov!

Odporúčame: Signály nechtov sú jasné, stačí ich vedieť rozlúštiť!

olej z ihličnanov

Zdroj: Shutterstock®

Med alebo sirup z výhonkov ihličnanov

Je len a len na vás, či si vyberiete borovicu, jedľu alebo smrek, výborný a zdravý sirup si môžete vyrobiť z rašiacich výhonkov ktoréhokoľvek z uvedených stromov. Sirup si pripravíte veľmi jednoducho – z výhonkov, cukru (alebo medu) a plátkov citróna. Stačí ich len navrstviť do pripravenej nádoby. Nakoniec by mal mať medovú konzistenciu.

Sirup si môžete pridávať do čaju alebo užívať jednu lyžičku denne na celkové posilnenie. Pri ochorení dávkovanie zvýšte na jednu až dve lyžičky trikrát denne. Takýto sirup rozpúšťa hlieny, má výbornú chuť a milujú ho aj deti.

Skladujte ho pri izbovej teplote, avšak na tmavšom mieste. Veľmi podobným spôsobom ako sirup, si môžete pripraviť aj med, odporúča sa použiť výhonky z borovice a trstinový cukor.

Vyskúšať môžeš aj tento recept z výhonkov:

Sirup zo smrekových výhonkov: Priprav si ho doma a objav jeho liečivú silu!

 

ihličnany a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Čaj z výhonkov ihličnanov

Môžete si nazbierať napríklad smrekové zelené ihličie a vylúhovaním si z neho pripraviť výborný a zdravý čaj. Ten určite popíjajte, ak vás trápia ťažkosti s prieduškami. Smrekový čaj takisto upokojuje nervy, odstraňuje stres a nervozitu, dokonca zvyšuje mieru koncentrácie a podporuje pamäť. Za zmienku stojí aj fakt, že uvoľňuje boľavé svaly a kĺby.

Čaj z borovice vám zase poslúži pri liečbe zápalu obličiek a močových ciest. Výborný je tiež pri migrénach, depresiách a krk vykrúti aj jarnej únave. Výťažky z mladých výhonkov ihličnatých stromov vás dokonale uvoľnia v kúpeli, predovšetkým po športovom výkone.

ochorenia dýchacích ciest

Zdroj: Shutterstock®

Výhonky ihličnanov na vlasy

Alebo vás trápi nadmerná tvorba lupín? Žiadny problém! Stačí siahnuť po vylúhovanom smrekovom ihličí a premývať si vlasy.

Esenciálny olej z ihličnanov

Vyrobiť si však môžete aj esenciálny olej do aromalampy, ktorý nielenže uvoľní napätie v tele, ešte vám aj prečistí pľúca. Vonné silice borovice zároveň dezinfikujú vzduch v miestnosti. Na záver ešte spomenieme možnosť inhalácie ihličnanov. Výborné výsledky boli preukázané pri pravidelnom inhalovaní odvaru z ihličnatých vetvičiek u ľudí, ktorých trápila bronchitída, astma a ochorenie pľúc.

Tinktúra zo smrekových výhonkov

Potrebovať budeme čistý 60 % alkohol a výhonky. Zmiešame ich v nádobe v pomere 2 diely alkoholu na 1 diel výhonkov. Uzavrieme a na tmavom mieste necháme aspoň týždeň alebo dva macerovať. Každý deň pretrepeme. Potom scedíme a uskladníme v čistej nádobe. 

Vnútorne sa odporúča užívať 5 až 6 kvapiek, ktoré môžeme nakvapkať na kocku cukru. Zvonka môžeme používať podobne ako francovku, napríklad na masáž boľavých kĺbov. 

Aktualizovaný článok: 8.6.2023

10 komentárov
Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

06.05.2018 16:10

Našla som na facebooku:

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

06.05.2018 19:20

super, už nad tým dlhšie rozmýšľam

Vaše meno:

Katarína Gašová

Katarína Gašová

06.05.2018 21:23

Veľmi zaujímavý článok, určite vyskúšam :) Príroda je liek :)

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

06.05.2018 21:33

Už som to tu raz spomenula.Ja som si tiež robila sirup z mladých výhonkov.Do zaváraninového pohára som si dala vrstvu výhonkov,zasypala cukrom,potom zase výhonky,cukor a takto opakovať do celého pohára.Po niekoľkých dňoch sa objaví šťava a tá sa pije proti kašľu...a pomáha to :-)

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

07.05.2018 14:45

zaujímavé

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.05.2018 14:14

Nedám na je dopustiť používam ich do kúpela už roky

Vaše meno:

Katarína Gašová

Katarína Gašová

17.05.2018 10:12

Včera som si naložila 4L pohár :D Som zvedavá ako to dopadne :D

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

17.05.2018 16:32

O tom som doposiaľ nevedela.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.05.2019 17:27

Nevedela som že majú také účinky

Vaše meno:

Linda Drahusová

Linda Drahusová

13.06.2021 16:51

Zdravie z prírody sa tak dobre propaguje. Veď je zadarmo. Teda aspoň tak vyznel tento článok. Ibaže vás môže vyjsť zber výhonkov ihličnanov pekne draho. Je to totiž PROTIZÁKONNÉ. Takže článok vlastne navádza na porušovanie zákona. Ak teda autorka niečo odporúča, mala by poznať celú problematiku a nielen niečo prevziať zrejme zo škandinávskej tlače a aplikovať to neuvážene na naše pomery.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE