Nevieš, ako si udržať dobrú náladu? Táto zelenina to vie!

Hovorí vám niečo pojem okra? A ibištek jedlý? Nebojte sa, nejdeme vás skúšať z pojmov; pri okre, inak povedané ibišteku jedlom, aj zostaneme. Ide totiž o rastlinu, ktorá by mala zaujímať predovšetkým ľudí s depresívnymi stavmi. No nielen ich. A ak hovoríme rastlina, máme na mysli skôr zeleninu, podobnú klasickej zelenej paprike. Že ste o tom nikdy nepočuli? Nevadí, vďaka nám sa dozviete všetko potrebné. V neposlednom rade to, ako si udržať dobrú náladu. ;-)

Okra (lat. Hibiscus esculentus) a ibištek jedlý však nie sú jediné názvy, ktoré pomenúvajú túto zeleninu. Prischli jej tiež názvy bamija a gombo. Ibištek jedlý, čuduj sa svete, kvitne rovnako krásne ako okrasný ibištek, ktorý netreba dvakrát predstavovať. Hoci India a Afrika sa nevedia dohodnúť, odkiaľ vlastne okra pochádza, pre nás je dôležité, že vôbec existuje a že sa hrdo zaraďuje medzi to najzdravšie a najprospešnejšie, čo nám kedy príroda dala. Preto je takmer neodmysliteľnou súčasťou indickej, gréckej aj tureckej kuchyne a napríklad takí Egypťania ju pestovali už dávno pred naším letopočtom.

 

Bude sa ti páčiť: Chce to zmenu? Vyrob si ozdobné strapce a oživ svoj byt či šatník!

ibištek jedlý

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky okry na zdravie človeka?

Ako sme už spomenuli v úvode, efektívne a nadobro posiela depresívne stavy tam, odkiaľ prišli, stará sa o dobrú náladu a čo je pozoruhodné, má aj výrazne protirakovinové účinky, najmä pokiaľ ide o rakovinu prsníka a prostaty. Zároveň je absolútne vhodná pre diabetikov, pri redukčnej diéte a výborne pôsobí na zažívací trakt. Okra obsahuje veľké množstvo vápnika, horčíka a vitamínov B, C a PP. Okra je zároveň mimoriadne chutná zelenina a jej použitie je rovnaké ako v prípade zelenej papriky alebo cukety.

zelenina okra

Zdroj: Shutterstock®

Vypestujte si ju samy!

Okru alebo ibištek jedlý si môžete bez problémov vypestovať vo vlastnej záhradke alebo v skleníku, stačí si zakúpiť ľahko dostupné semená. Tie si na noc namočte do vody a následne vysaďte (najlepšie v máji), ideálne do skleníka alebo fóliovníka, približne do centimetrovej hĺbky, pričom vzdialenosť medzi jednotlivými semenami by mala byť až pol metra.

 

Okra dorastá minimálne do výšky jeden a pol metra, skôr však dva metre. Plody okry sa oberajú priebežne vtedy, kým ešte nie sú väčšie, ako desať centimetrov, a to niekoľko dní po odkvitnutí. Po dlhšom čase už by neboli vôbec chutné a zmenila by sa aj ich konzistencia.

 

Neprehliadni: Pohánka: Obilie chudobných so zabudnutými účinkami. Zisti, čo dokáže!

čerstvá okra

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa teda môže okra konzumovať?

Že je okra vhodná na konzumáciu, spoznáte tak, že sa pokúsite nalomiť jej špičku. Ak sa zlomí, môžete ju použiť. Ak sa len ohne, ale nezlomí, je už prezretá. Zaujímavosťou je, že pre dĺžku, v akej sa okra konzumuje, jej v anglicky hovoriacich krajinách prischol názov ladies fingers, teda dámske prsty. Následne môžete plody okry pridávať do polievok, omáčok, vyprážať, jesť surové v šaláte, na spôsob leča či ako základ hriankových nátierok, použiť ako prílohu k mäsu, no vynikajúce sú aj ako súčasť zapekaných jedál či dokonca na grilovanie. Nech vás však neodradí ich mierna slizkosť, pretože na chuti a prospešnosti im to rozhodne neuberá.

11 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.08.2018 08:16

Okra je pre mňa novinka.

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

19.08.2018 14:03

taky pro mě je to nová zelenina

Vaše meno:

viktor labakann

viktor labakann

19.08.2018 14:48

Nikdy som o tomto nepočul a ani ma neoslovilo. Ak sa niečo nové objavý, ešte neznamená, že sa to aj ujme. Dočkaj času, ako hus klasu.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

19.08.2018 21:17

Túto zeleninu nepoznám,ani som o nej nikdy nepočula.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

19.08.2018 21:19

V telke som ju už videla .

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

19.08.2018 21:19

V telke som ju už videla .

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.08.2018 23:42

Nie je to pre mňa novinka

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

20.08.2018 19:25

ešte som o okre nepočula

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

21.08.2018 14:48

pocut som o nej pocula, ale som ju este ani len nevisela, nieto este jedla

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

08.09.2018 15:49

tak táto okra je pre mňa ako stvorená!

Vaše meno:

Marianna Fabušová

Marianna Fabušová

16.11.2018 21:43

Čítanie komentu o Okre je pre mňa novinkou.naozaj som sa s ňou ešte nestretla,ani sa nepamätám,že by som niekedy o nej čítala.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE