Hovorí vám niečo pojem okra? A ibištek jedlý? Nebojte sa, nejdeme vás skúšať z pojmov; pri okre, inak povedané ibišteku jedlom, aj zostaneme. Ide totiž o rastlinu, ktorá by mala zaujímať predovšetkým ľudí s depresívnymi stavmi. No nielen ich. A ak hovoríme rastlina, máme na mysli skôr zeleninu, podobnú klasickej zelenej paprike. Že ste o tom nikdy nepočuli? Nevadí, vďaka nám sa dozviete všetko potrebné. V neposlednom rade to, ako si udržať dobrú náladu. ;-)
Okra (lat. Hibiscus esculentus) a ibištek jedlý však nie sú jediné názvy, ktoré pomenúvajú túto zeleninu. Prischli jej tiež názvy bamija a gombo. Ibištek jedlý, čuduj sa svete, kvitne rovnako krásne ako okrasný ibištek, ktorý netreba dvakrát predstavovať. Hoci India a Afrika sa nevedia dohodnúť, odkiaľ vlastne okra pochádza, pre nás je dôležité, že vôbec existuje a že sa hrdo zaraďuje medzi to najzdravšie a najprospešnejšie, čo nám kedy príroda dala. Preto je takmer neodmysliteľnou súčasťou indickej, gréckej aj tureckej kuchyne a napríklad takí Egypťania ju pestovali už dávno pred naším letopočtom.
Bude sa ti páčiť: Chce to zmenu? Vyrob si ozdobné strapce a oživ svoj byt či šatník!
Aké sú účinky okry na zdravie človeka?
Ako sme už spomenuli v úvode, efektívne a nadobro posiela depresívne stavy tam, odkiaľ prišli, stará sa o dobrú náladu a čo je pozoruhodné, má aj výrazne protirakovinové účinky, najmä pokiaľ ide o rakovinu prsníka a prostaty. Zároveň je absolútne vhodná pre diabetikov, pri redukčnej diéte a výborne pôsobí na zažívací trakt. Okra obsahuje veľké množstvo vápnika, horčíka a vitamínov B, C a PP. Okra je zároveň mimoriadne chutná zelenina a jej použitie je rovnaké ako v prípade zelenej papriky alebo cukety.
Vypestujte si ju samy!
Okru alebo ibištek jedlý si môžete bez problémov vypestovať vo vlastnej záhradke alebo v skleníku, stačí si zakúpiť ľahko dostupné semená. Tie si na noc namočte do vody a následne vysaďte (najlepšie v máji), ideálne do skleníka alebo fóliovníka, približne do centimetrovej hĺbky, pričom vzdialenosť medzi jednotlivými semenami by mala byť až pol metra.
Okra dorastá minimálne do výšky jeden a pol metra, skôr však dva metre. Plody okry sa oberajú priebežne vtedy, kým ešte nie sú väčšie, ako desať centimetrov, a to niekoľko dní po odkvitnutí. Po dlhšom čase už by neboli vôbec chutné a zmenila by sa aj ich konzistencia.
Neprehliadni: Pohánka: Obilie chudobných so zabudnutými účinkami. Zisti, čo dokáže!
Kedy sa teda môže okra konzumovať?
Že je okra vhodná na konzumáciu, spoznáte tak, že sa pokúsite nalomiť jej špičku. Ak sa zlomí, môžete ju použiť. Ak sa len ohne, ale nezlomí, je už prezretá. Zaujímavosťou je, že pre dĺžku, v akej sa okra konzumuje, jej v anglicky hovoriacich krajinách prischol názov ladies fingers, teda dámske prsty. Následne môžete plody okry pridávať do polievok, omáčok, vyprážať, jesť surové v šaláte, na spôsob leča či ako základ hriankových nátierok, použiť ako prílohu k mäsu, no vynikajúce sú aj ako súčasť zapekaných jedál či dokonca na grilovanie. Nech vás však neodradí ich mierna slizkosť, pretože na chuti a prospešnosti im to rozhodne neuberá.