Vieš, čo zaberá na bolesť zuba? Túto rastlinu určite neprehliadni!

Ak patríte medzi tých, ktorých domáca lekárnička neobsahuje žiadne ibalginy, ale naopak, samé domáce a neškodné prípravky proti rôznym bolestiam a problémom, nasledujúce riadky sú pre vás ako stvorené. Zuby. Čo si budeme hovoriť, ich bolesťou sme si už prešli asi všetci a rozhodne teda nejde o nič príjemné. Ale viete, čo zaberá na bolesť zuba ihneď a zaručene? Do zoznamu pomocníkov, akými sú klinčeky či cesnak, sa pridáva ďalší, rovnako z rastlinnej ríše. A nejde o žiadnu exotiku, ale naopak, rastlinu, ktorú si môžete samy vypestovať. Čítajte ďalej a zistite, na čo vás to vlastne lákame!

 

Neprehliadni: Senovka grécka: Takto môžeš vďaka nej podporiť svoju ženskosť!

Prírodným liekom už stovky rokov

Spilant (lat. Spilanthes oleracea, angl. toothache plant) - to je názov rastlinky, ktorej sa dnes budeme venovať, pretože si to určite zaslúži. Už v dávnej minulosti bola totiž cenenou súčasťou ľudového lekárstva. Starí Indiáni na ňu veru nedali dopustiť. Domovom rastliny je však Brazília, kde si ju domáci bežne pridávajú do šalátov. Spilant je charakteristický svojím výzorom, len ťažko zameniteľným s inou rastlinou.

 

Lístky má výrazne zelené a súkvetia zase sýtožlté. A práve kvety v sebe ukrývajú veľkú liečivú silu.

Čo teda dokáže?

A v čom je teda spilant taký účinný? Ako sme už spomenuli v úvode, hravo si poradí s bolesťou zuba. Má totiž silnú schopnosť znecitlivieť ústnu dutinu a to po rozhryzení rastliny, konkrétne žltého súkvetia alebo mladých lístkov. Nemusíte sa však ničoho obávať, tento takmer až umŕtvujúci účinok je absolútne neškodný a samozrejme dočasný. Rovnaký efekt dosahuje aj pri bolestiach hrdla, práve cez spomínané stŕpnutie ústnej dutiny.

 

Pozor – spilant vám boľavý zub a hrdlo nevylieči, ale pomôže prekonať čas do návštevy lekára a to bez úmornej bolesti. To všetko tiež bez zbytočnej chémie a bez vedľajších účinkov, bez vedomého poškodzovania svojich orgánov, ako sú obličky alebo pečeň. Spilant totiž nemá vôbec žiadny negatívny dopad na vaše zdravie, v žiadnom prípade nie je toxický.

 

Odporúčame: Čo pomáha na menštruačnú bolesť? Zbav sa jej týmto cvikom!

 

Vypestujte si ho samy!

Za zmienku stojí aj výrazný antibakteriálny účinok spilantu. Ak cítite, že máte v ústach nepríjemne sucho a nie je to dehydratáciou, práve požuvanie spilantu vám pomôže a to zvýšenou produkciou slín. Spilant si môžete vypestovať buď v záhrade, v skleníku, na parenisku alebo pokojne aj v kvetináči, napríklad na balkóne či na okne. Je vhodné vysiať si ho v marci alebo v apríli, vyžaduje si však takmer dvojmesačné predpestovanie, približne pri teplote 17 °C.

 

Kvitne v letných mesiacoch a dopriať by ste mu mali skôr polotieň, ako priame slnko. Zároveň potrebuje pôdu, bohatú na živiny. Patrí do čeľade astrovitých rastlín a vyznačuje sa kyslastou chuťou. Vyskúšate?

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.09.2018 07:17

Spilant je pre mňa novinkou - zaujímavou.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

11.09.2018 11:43

Zaujímavá rastlina ,len kde si ju zaobstarať .

Vaše meno:

Ivana Tatárová

Ivana Tatárová

11.09.2018 15:52

Semená spilantu sú bežne dostupné na internete alebo v záhradníctvach.

Lucia Valková

Lucia Valková

11.09.2018 17:15

Novinka pre mňa..

Vaše meno:

Peter Maňák

Peter Maňák

11.09.2018 23:45

Ešte som sa s ňou nestretol, ale zaujímavé veci som sa dozvedel.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

13.09.2018 13:46

pre mňa je to novinka, aby som rastlinku mala už doma! Stále mám problémy so zubami aj s ďasnom. Určite na budúci rok vyskúšam pestovanie v záhradke. Kvetinka zblízka mi pripomína kvet slnečnice.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

18.09.2018 21:36

Spilant ma zaujal, nikdy som o tejto rastlinke nepočula.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

26.09.2018 16:38

o tomto som nikdy nepočul, ale odvar z klinčeka celkom dobre funguje,

Vaše meno:

Júlia Filová

Júlia Filová

08.10.2018 14:23

Skúsim vypestovať a vyskúšame!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE