Vieš, čo je čemer? Nauč sa, ako si ho správne rozotrieť a uľaviť od bolesti!

prejavy čemera

Aj vám stará mama rozotierala čemer, keď vás bolelo brucho z cukríkov? Alebo vám tento pojem vôbec nič nehovorí? Už nie raz sa ukázalo, že babské rady alebo triky starých materí majú oveľa väčší efekt, než všetky ibalginy, aspiríny a paraleny dokopy. 

A čemer je presne tento prípad. Ak viete, o čom je reč, zrejme vás práve zabolelo predlaktie. A ak je to pre vás novinka, čítajte ďalej a zistite, čo to ten čemer vlastne je! Aké má čemer liečenie? Ako na čemer masáž? Ľudová medicína vie, ako na to!

Čo je čemer?

Slovo čemer by ste veru v žiadnom slovníku slovenského jazyka nenašli. A už vôbec ho nehľadajte v slovníkoch cudzích slov! Toto nárečové slovo si privlastňujú v Turci, no nárokujú si naň aj na Záhorí. V každom prípade, hovorí sa mu aj ochvat. My vám prezradíme, čo toto tajomné slovo znamená. Možno ste si niekedy všimli, že keď ste sa schuti najedli a zostalo vám ťažko na žalúdku, na predlaktí sa vám objavili zvláštne hrče.

A sme doma. Reč je o nahromadenej lymfatickej tekutine, ktorú je potrebné rozmasírovať, aby sa vám uľavilo. Podobné hrčky alebo opuchliny pod kožou sa vám však mohli objaviť aj na chrbte či dlaniach. Iným slovom, reč je o čemeri.

Zaujímavosti z minulosti o čemeri

Čemer, hoci dnes považovaný skôr za archaizmus alebo výdobytok ľudovej múdrosti, bol kedysi vnímaný ako skutočná diagnóza. V minulosti sa mu hovorilo aj „uhorská choroba“ a spájal sa najmä s bolesťou po výdatnom alebo nevhodnom jedle. Ľudia verili, že čemer spôsobuje zhluknutá krv alebo lymfa, ktorá sa usadzuje pod kožou a vytvára hrčky, najčastejšie na predlaktí, krku, chrbte či v oblasti pupka.

Liečenie čemera bolo rituálom. Používali sa rôzne metódy – od silnej tlakovej masáže až po prikladanie baniek či teplých predmetov. V niektorých regiónoch sa dokonca praktikovali techniky, pri ktorých sa na brucho prikladala zapálená kúdeľ alebo sviečka, zakrytá nádobou, čím sa vytvoril podtlak a vyvolala sa stimulácia prekrvenia. 

Tieto metódy mali za cieľ „rozbiť“ čemer a obnoviť rovnováhu v tráviacom systéme. Staré matere vedeli, kedy treba masírovať, čo priložiť a ako pozorovať prvé známky úľavy.

Prečo vzniká čemer?

Ide o tradičné ľudové označenie ťažkostí po rýchlom zjedení akéhokoľvek, často tučného, ba dokonca skazeného jedla. Na vznik čemera úplne postačí zjesť malé množstvo jedla, no bez dostatočného požutia každého sústa.

Vznikne teda preto, že organizmus nie je schopný v rýchlosti spracovať všetky prijaté tuky. Príčinou je aj nadmerné prehĺtanie vzduchu popri jedení, následkom čoho vznikne vzduchová bublina, ktorá tlačí na bránicu, čo spôsobuje mimoriadne nepríjemné pocity. Ak sa vám na tele objaví čemer, môžete hovoriť o poruche metabolizmu.

vznik čemeru
Freepik

Ako sa čemer prejavuje?

Sprievodnými znakmi sú nevoľnosť, silná bolesť hlavy až migréna a malátnosť. Medzi príznaky radíme aj celkovú únavu. Čemer tiež môže spôsobiť opuchliny na zápästí alebo na chrbte, ktoré sú dôsledkom hrčiek zhustnutej krvi.

V dnešnej dobe je čemer pomerne častým problémom u ľudí s poruchou činnosti pankreasu alebo u diabetikov. Nie je ničím výnimočným, že po rozotretí a rozmasírovaní čemeru vám zostanú na rukách modriny po silnom tlaku prstov. Na druhej strane, radšej modriny, než mimoriadne nepríjemná ťažoba na žalúdku, čo poviete?

Rozdiel medzi čemerom a inými tráviacimi problémami

Príznaky čemera môžu na prvý pohľad pripomínať bežné tráviace ťažkosti, no existujú určité znaky, podľa ktorých ho možno odlíšiť. Kým pri potravinových intoleranciách či virózach prevažujú bolesti brucha, hnačka alebo nevoľnosť, pri čemeri je typickým prejavom výskyt drobných, bolestivých hrčiek pod kožou – najčastejšie na predlaktí, krku alebo chrbte. 

Tie vznikajú v dôsledku nahromadenej lymfy či stuhnutej krvi a môžu byť sprevádzané ťažobou na žalúdku, ospalosťou a malátnosťou po rýchlom alebo ťažkom jedle.

Rozdiel spočíva aj v tom, že čemer sa dá zmierniť alebo úplne odstrániť masážou postihnutých miest, čo pri iných zdravotných problémoch zvyčajne nefunguje. Ak cítite po rozotretí hrčiek úľavu, ide s najväčšou pravdepodobnosťou práve o čemer. No v prípade, že sa podobné príznaky opakujú, zhoršujú alebo sa k nim pridružia iné zdravotné komplikácie, určite je vhodné poradiť sa s lekárom a vylúčiť závažnejšie ochorenia.

Ako a kde masírovať čemer pre úľavu od bolesti?

Za zmienku stojí, že čemer sa nerozotieral len na miestach, kde sa objavili hrčky, ale masírovali sa aj plecia alebo krk. Ideálne je masírovať miesta s pomocou masážneho krému.

Ak ste však práve o čemeri počuli prvýkrát, neľakajte sa a pri najbližšej ťažobe na žalúdku si na tele nehľadajte žiadne tenisové loptičky! Ide skutočne o nepatrné hrčky, ktoré si môžete jedine nahmatať, ale ani to nie je u každého samozrejmosťou.

Túto prvú pomoc využite v prípade, že sa najete schuti alebo hltavo, po čom vás prepadne ťažoba na žalúdku, spolu s ospalosťou a bolesťou hlavy. Silným tlakom palcov si rozotierajte miesta od zápästia po lakeť, a to na oboch rukách, prípadne aj spomenuté plecia a krk. Ideálne poproste o pomoc pri masáži niekoho z rodiny.

Takáto masáž rozhýbe činnosť čriev a vám sa uľaví. Teraz, keď už viete, čo to ten čemer vlastne znamená, veríme, že si na zdravé a výživné jedlo vždy nájdete dostatok času a pokoja. No ak vás čemer predsa len prepadne, určite vyskúšajte tento účinný grif našich starých mám – určite sa vám uľaví.

rozotrenie čemeru
Shutterstock®

Tipy na prevenciu čemera a tráviacich problémov

  • Jedzte pomaly: Pomalé jedlo a dôkladné žuvanie pomáhajú zlepšiť trávenie a absorpciu živín.
  • Kontrola pri jedle: Vyhnite sa prejedaniu sa tým, že budete jesť menšie porcie a nebudete jesť nad mieru, najmä pred spaním.
  • Pite dostatok vody: Hydratácia je základom pre dobré trávenie. Voda pomáha rozpúšťať tuky a rozpustnú vlákninu, čím zjednodušuje ich prechod tráviacim systémom.
  • Počúvajte svoje telo: Všímať si, ako vaše telo reaguje na rôzne potraviny a prispôsobiť svoju stravu tak, aby ste sa vyhli tým, ktoré vám spôsobujú tráviace ťažkosti.
  • Jedzte pravidelne: Pravidelné jedlo v menších porciách podporuje konzistentné trávenie a pomáha predchádzať prejedaniu, ktoré môže zaťažiť tráviaci systém.
  • Zvážte probiotiká: Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podporujú zdravú črevnú flóru. Sú dostupné vo forme doplnkov alebo v fermentovaných potravinách ako jogurt, kefír, kvasená zelenina.
  • Pravidelná fyzická aktivita: Pohyb a cvičenie môžu pomôcť stimulovať tráviaci systém a predchádzať problémom ako je zápcha.
  • Minimalizujte stres: Nájdite efektívne spôsoby, ako zvládať stres, pretože vysoké hladiny stresu môžu negatívne ovplyvniť tráviaci systém.

Čemer možno na prvé počutie znie ako zabudnuté slovo z kuchyne starej mamy, no v skutočnosti ide o zaujímavý príklad toho, ako dokáže ľudová múdrosť vnímať signály tela. Aj keď moderná medicína tento pojem nepozná, mnohí ľudia stále pociťujú podobné ťažkosti, ktoré môžu súvisieť s rýchlym jedením, nevhodnou stravou či nahromadeným stresom.

Anketa: Pomohlo vám niekedy rozmasírovanie čemeru?

Odpovedalo 9193 ľudí

77%
11%
13%

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

Aktualizovaný článok: 17.04.2025

4 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Mária Sivová

Mária Sivová

27.07.2023 07:00

O tomto som ešte nepočula ale s ťažobou po jedle mám skúsenosti. Takže to najbližšie vyskúšam.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

25.07.2023 21:40

chvalabohu som nikdy taký problém nemala

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

12.04.2018 22:27

O čemeri som počula,ale nikdy som nepotrebovala rozmasírovať ho...na jedlo si treba nájsť čas,jesť pomaly,všetko dobre požuť.

Vaše meno:

Natália Lobodášová

Natália Lobodášová

12.04.2018 07:54

Kedysi som vôbec nevedela, že existuje čemer, ale pred pár rokmi som sa to dozvedela a od tej doby sa snažím si rozmasírovať ,,hrčky,, na rukách :-)

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.