Vlčí alebo divý mak je bylina typická práve pre letné obdobie. Najviac je rozšírená na okrajoch lúk a polí, kde vytvára prenádherné kvetinové červené koberce. Jeho bohatý porast je pastvou pre oči! Ale účinky vlčieho maku blahodarne pôsobia nielen na telo, ale aj na dušu. Krásu a krehkosť vlčieho maku častokrát zachytávajú aj mnohí umelci, ale jeho dokonalosť si možno najviac vychutnať iba v prírode.
Ako deti sme snáď všetci počúvali mýty o vlčom maku – vraj keď si ním pretrieme oči, tak oslepneme. Ale tomuto určite neverte! Práve naopak, vlčí mak je fantastická bylina plná liečivých účinkov. Vedeli ste, že v minulosti bol dokonca používaný v mágií a spájal sa s nesmrteľnosťou? Semená vlčieho maku majú totiž veľkú silu, dokážu vzklíčiť aj po 80 rokoch odpočinku, a to aj v nehostinných podmienkach.
V dnešnej dobe sa využíva pri meditáciách, predovšetkým vo východných filozofiách. Z kvetov vlčieho maku sa pri meditácii a rituáloch vytvára kruh, ktorého úlohou je ochrana pred zlými silami. A ako vlčí mak vieme využiť my?
Aký je správny zber vlčieho maku?
Zabudnite na zbieranie vlčieho maku ako kvetov do vázy. Jeho krehké kvety rýchlo opadajú, a preto musíte byť pri práci s vlčím makom veľmi rýchli. Kvety krásne vyniknú v herbári, avšak spracovanie je vhodné aj na jeho ďalšie využitie.
Zbierajte výrazne červené okvetné lístky vlčieho maku. Tie sú vždy iba štyri. Len veľmi zriedkavo sa možno stretnúť s iným počtom lupeňov. Dbajte na to, aby ste kvety zbierali výlučne iba vtedy, keď je sucho. Ráno sa na zber neponáhľajte, pretože po rannej rose by sa s okvetnými lístkami vlčieho maku veľmi ťažko manipulovalo, a rovnako ťažko by sa kvety aj sušili.
Okvetné lístky vlčieho maku sušíme výlučne v tenkej vrstve, pričom kvety nikdy neotáčame. Vlčí mak pri sušení veľmi rýchlo stráca farbu. Chuť usušených kvetov je mierne horká, avšak ich vôňa rozhodne nie je taká vábivá ako ich krásny a krehký vzhľad. Okvetné lístky zbierajte predovšetkým od mája do júna, kedy sú mimoriadne bohaté na sacharidy, alkaloidy, triesloviny a živice.
Odporúčame: Je Chorvátsko pascou pre turistov? Z mnohých cien vás rozbolí hlava
Aké sú liečivé účinky vlčieho maku?
Vlčí mak je vynikajúce prírodné liečivo, pretože:
- napomáha pri liečení dýchacích problémov a tíšení kašľa,
- pomáha pri astme a zápale priedušiek,
- aktivuje krvný obeh,
- tlmí bolesti hlavy,
- uvoľňuje kŕče,
- pôsobí proti opuchom a kŕčovým žilám,
- chráni pokožku pred UV žiarením a starnutím,
- upokojuje podráždenú pokožku a alergické prejavy na koži,
- prospieva zdravým nechtom a vlasom.
Vďaka obsahu ópiových alkaloidov má vlčí mak blahodarné účinky aj na psychiku, pretože:
- tíši bolesť a upokojuje.
Jeho sedatívne účinky sa využívajú aj pri:
- nespavosti,
- neuróze,
- strese,
- prepracovaní,
- vnútornom chvení a napätí.
Čaj z kvetov vlčieho maku je mdlý a nevýrazný, preto sa jeho chuť obohacuje napríklad o levanduľu, valerián alebo medovku.
Tip pre vás: Ako urýchliť varenie? Spoznaj s nami super triky!
Upokojujúci telový olej z vlčieho maku
Do sklenej uzatvárateľnej nádoby vložte za hrsť usušených kvetov vlčieho maku, levandule a nechtíka. Túto bylinkovú zmes zalejte kvalitným za studena lisovaným sezamovým olejom tak, aby boli všetky kvety naozaj ponorené. Zmes nechajte macerovať aspoň 3 týždne na svetle a pri izbovej teplote.
Po uplynutí 3 týždňov zmes sceďte, vyžmýkajte z kvetov olej a uložte do chladu v uzatvárateľnej sklenej nádobe. Tento upokojujúci olej nanášajte na telo pri masážach alebo po kúpeli. Jeho upokojujúce a blahodarne účinky vás milo prekvapia.
Tinktúra z vlčieho maku
Do skleného pohára natlačte väčšie množstvo usušených okvetných lístkov vlčieho maku a zalejte ich 40 % alkoholom. Takto pripravenú zmes nechajte pri izbovej teplote macerovať minimálne 10 až 14 dní. Zmes občas premiešajte a pohárom pretrepte.
Po uplynutí tejto doby zmes prelejte cez pripravenú gázu a nalejte do malých sklených uzatvárateľných fľaštičiek. Takto pripravenú tinktúru užívajte pri nachladení, kašli a dýchacích problémoch každý deň. Jej priaznivé účinky sa prejavia aj na vašom trávení, ako aj odbúraní stresu a úzkosti.
Tinktúru dávkujte nasledovne: 1 kvapka na 1 kg vašej hmotnosti, pričom dávkovanie rozdeľte na 3 dávky počas dňa. Užívajte s čistou vodou alebo neochuteným čajom.
Sirup z vlčieho maku
Takzvaný „vlčí sirup" je skvelou voľbou na ochutenie vody či čaju.
Približne 100 kusov usušených okvetných lístkov vlčieho maku vložte do hrnca a zalejte ich 500 ml prevarenej horúcej vody. Hrniec prikryte a zmes nechajte lúhovať aspoň 1 deň. Na druhý deň vodu sceďte, pridajte 750 g cukru a 1 lyžičku kyseliny citrónovej. Zmes zľahka zahrievajte, pokiaľ sa cukor úplne nerozpustí. Nechajte vychladnúť a sirup prelejte do vopred pripravených sklených uzatvárateľných fľašiek.
Odporúčame aj: Domáce kuracie stripsy, ktoré prekonajú aj tie z fast food-u
Krém z vlčieho maku na kŕčové žily
15 g včelieho vosku a 30 g za studena lisovaného mandľového oleja dajte do misky a rozpustite v horúcom kúpeli. Postupne pridávajte približne 5 gramov pripravenej tinktúry z vlčieho maku a miešajte, až kým sa všetko úplne nespojí. Zmes prelejte pri pripravenej silikónovej formičky a nechajte stuhnúť.
Na čo si ale treba dať pozor?
Ak by ste užili väčšie množstvo oleja či tinktúry z vlčieho maku, mohlo by vám prísť zle od žalúdka. Preto si dajte pozor na správne dávkovanie.
Čo ale s predsudkom, že vlčí mak je jedovatý? Pri konzumácii vlčieho maku si dajte pozor na to, aby ste si vaše produkty vyrobili iba z okvetných lístkov vlčieho maku. Vo svojich zelených častiach obsahuje vlčí mak mliečnu tekutinu, ktorá je mierne jedovatá. Vo väčšom množstve by konzumácia zelených častí mohla spôsobiť nevoľnosť, zvracanie či dokonca aj bezvedomie.
Preto zbierajte, sušte a pracujte iba s okvetnými lístkami vlčieho maku. Takto sa báť ničoho nemusíte.
Tip pre vás: Dokonalé čokoládové lievance z cmaru na víkendové maškrtenie