Oligomenorea trápi mnoho žien. Čo je jej príčinou?

Len máloktoré ženy majú menštruačný cyklus presný ako švajčiarske hodinky. Určité odchýlky sú bežné a úplne normálne. Ak sú však tieto odchýlky väčšie, môžeme hovoriť o takzvaných poruchách menštruačného cyklu. Tieto poruchy sa môžu týkať intervalov krvácania, alebo sa vzťahujú na silu krvácania. U ženy sa môžu objaviť problémy s úplným vynechaním krvácania, príliš slabým alebo silným krvácaním, abnormálne bolestivým krvácaním a mnohé ďalšie. Jednou z týchto porúch je i takzvaná oligomenorea. Ako sa prejavuje a prečo vzniká?

Menštruačný cyklus a jeho poruchy

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je u zdravej ženy 28 dní. Počas tejto doby sa vystriedajú štyri fázy cyklu, a to menštruačná, folikulárna, ovulačná a luteálna. Len u máloktorej ženy však má cyklus dĺžku každý mesiac presne 28 dní, je bežné, že dĺžka cyklu je každý mesiac trochu iná. Za pravidelný možno považovať cyklus v prípade, ak k menštruačnému krvácaniu dochádza každých 24 až 35 dní. To znamená, že medzi prvým dňom jedného cyklu a prvým dňom  nasledujúceho cyklu ubehne aspoň 24 dní, nie však viac ako 35 dní.

Odchýlku od uvedených hodnôt možno považovať za poruchu menštruačného cyklu. Vplyv na vznik porúch ženského cyklu môže mať mnoho faktorov, medzi inými aj hormonálne vplyvy, rôzne ochorenia, užívané lieky, spôsob stravovania či stres. Medzi najčastejšie problémy s menštruačným cyklom patrí napríklad: 

  • amenorea – úplná absencia menštruačného krvácania,
  • hypomenorea – veľmi slabé menštruačné krvácanie,
  • hypermenorea – veľmi silné menštruačné krvácanie,
  • polymenorea – časté menštruačné krvácanie (cyklus je kratší ako 24 dní),
  • menorágia – silné a zároveň dlhotrvajúce menštruačné krvácanie,
  • metrorágia – krvácanie alebo špinenie medzi dvomi menštruačnými cyklami, teda pred alebo po menštruácii,
  • dysmenorea – bolestivé menštruačné krvácanie.

Odporúčame: Časté príčiny bolesti chrbta: Ide o maličkosť alebo je príčina vážna?

nepravidelná menštruácia

Zdroj: Shutterstock®

Porucha cyklu zvaná oligomenorea

Medzi poruchy menštruačného cyklu radíme i takzvanú oligomenoreu. Táto porucha je charakteristická menej častým, v niektorých prípadoch až zriedkavým menštruačným krvácaním. Menštruačný cyklus je v tomto prípade predĺžený, a to na viac ako 35 dní. Ide teda o opak vyššie spomenutej polymenorey, v prípade ktorej je cyklus veľmi krátky a krvácanie je častejšie. Menštruačné krvácanie má v prípade oligomenorey obvykle normálnu intenzitu a normálnu dĺžku trvania, iba interval medzi jednotlivými menštruáciami je rôzne dlhý. Niekedy môže prísť menštruácia len každých pár mesiacov. 

V normálnom prípade má žena 11 až 13 menštruácií počas roka, u žien s oligomenoreou je tento počet nižší (v priemere 4 až 9). V niektorých prípadoch sa nižšia frekvencia krvácania spája aj s nižšou intenzitou krvácania, teda s hypomenoreou. Ak však dôjde už k úplnému vymiznutiu menštruačného krvácania, tento stav nazývame amenorea. 

Prečo oligomenorea vzniká?

Príčiny oligomenorey môžu byť rôzne, avšak v niektorých prípadoch je jej prítomnosť pomerne bežná. Je to buď krátko po menarché, alebo krátko pred klimaktériom. Pojmom menarché je označovaná prvá menštruácia ženy v období dospievania. Je normálne, že po prvej menštruácii trvá určitý čas (niekedy rok či dva), kým sa cyklus ustáli a začne byť pravidelným. Na menštruačný cyklus pred prechodom vplývajú mnohé hormonálne zmeny, pričom tieto výkyvy hladín hormónov rovnako môžu viesť k tomu, že menštruácia chodí neskoršie. 

Ak však mala žena doposiaľ pravidelnú menštruáciu a následne došlo k predlženiu intervalov medzi jednotlivými menštruáciami, hovoríme o takzvanej sekundárnej oligomenorey. Tá môže byť spôsobená rôznorodými príčinami, vplyv môžu mať rôzne ochorenia a poruchy, ale aj faktory súvisiace so životným štýlom. 

Oligomenoreu môže spôsobiť:

  • porucha funkcie vaječníkov,

  • porucha hladín pohlavných hormónov (napr. nadbytok mužských hormónov),
  • nedostatočná alebo nadbytočná činnosť štítnej žľazy,
  • syndróm polycystických vaječníkov
  • infekcie ženských pohlavných orgánov,
  • nádor na pohlavných orgánoch (napr. rakovina maternice),
  • veľká psychická záťaž a nadmerný stres,
  • výrazná podvýživa, anorexia alebo iné poruchy príjmu potravy,
  • intenzívne cvičenie (napr. pri profesionálnom športe).

Odporúčame: Detská obrna: Aké sú prejavy infekcie? Je možná prevencia?

liečba oligomenorey

Zdroj: Shutterstock®

Liečba oligomenorey

Pri akýchkoľvek problémoch s menštruačným cyklom je nevyhnutné podstúpiť vyšetrenie u gynekológa. Nielen za oligomenoreou, ale aj za poruchami cyklu vo všeobecnosti, môžu stáť mnohé vážne zdravotné problémy, ktoré je potrebné včas riešiť. Okrem klasického gynekologického vyšetrenia môže byť pri diagnostike potrebné vyšetrenie hladiny hormónov (z krvi), ultrazvukové vyšetrenie a iné. Oligomenoreu neradno ignorovať, a to najmä v prípade, ak má žena v pláne otehotnieť.

Nepravidelná menštruácia sa totiž môže spájať aj s nepravidelnou ovuláciou, prípadne k ovulácii nemusí u ženy dochádzať vôbec. Neplatí to však vždy, u niektorých žien môže byť ovulácia pravidelná, aj keď menštruácia prichádza v dlhších intervaloch. Liečba oligomenorey pritom závisí hlavne od príčiny, ktorá ju spôsobila.

Počas puberty či pred menopauzou obvykle nie je liečba potrebná, teda za predpokladu, že nie je zrejmá príčina problému a žena je inak zdravá. Ak je príčinou oligomenorey napríklad hormonálna porucha, obvykle sa uplatňuje hormonálna liečba. Ak nepravidelný cyklus s dlhými intervalmi medzi menštruáciami spôsobilo nejaké ochorenie, napríklad nádor na pohlavných orgánov, je potrebné sa zamerať na liečbu primárneho ochorenia. 

Ako prirodzene podporiť pravidelnosť cyklu?

Ak za oligomenoreou nestojí vážne ochorenie, ale napríklad len výkyvy hladín hormónov či spôsob života ženy, mnohokrát pomôžu aj rôzne režimové opatrenia, respektíve zmeny v životnom štýle. Ako sme spomenuli vyššie, daná porucha cyklu sa môže spájať aj so stresom, zlou životosprávou či nadmerným cvičením. Pre podporu pravidelného cyklu odborníci v prvom rade odporúčajú udržiavanie primeranej telesnej hmotnosti. Mnohé ženy nedajú dopustiť na hormonálnu jogu

Myslieť je potrebné aj na pestrú a vyváženú stravu. Najmä rôzne prísne diéty majú výrazne negatívny vplyv na pravidelnosť menštruácie. Taktiež je vhodné eliminovať v čo najväčšej možnej miere stres, alebo sa s ním naučiť lepšie pracovať (napr. pomocou rôznych relaxačných techník). Pri podpore pravidelnosti cyklu sa uplatňujú aj mnohé bylinky. Ľudová medicína v prvom rade odporúča alchemilku, nápomocná tiež môže byť hluchavka, rebríček, ostružina malinová (listy), šalvia či borievka. 

Odporúčame: Nebezpečná žltá zimnica: Čo ochorenie spôsobuje a aké sú prejavy?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.