Soľ je a vždy bude nad zlato! O tom asi nemusíme vôbec ani polemizovať. Kým doposiaľ sme všetci poznali a používali klasickú kuchynskú soľ, postupne sa nám začali otvárať možnosti a tým sme objavili nové druhy solí, ktoré sa prepašovali aj do našich kuchýň.
Ak ste si doposiaľ mysleli, že výber soli do kuchyne nie je vôbec náročný a je jedno, akou ochutíte vaše jedlo, tak ste sa mýlili. Soľ totižto dodáva šmrnc jedlám, no nie každá sa hodí na dochutenie každého pripraveného pokrmu. Ktorú soľ kedy použiť? Nahliadnite do nášho praktického sprievodcu rôznymi druhmi solí a vyberte si tú, ktorú budete vo svojej domácnosti používať najčastejšie a v najväčšej miere.
Kuchynská (stolová) soľ
Základom každej kuchyne je klasická kuchynská soľ, ktorú bežne nájdeme aj v reštauráciách. Je to jemne mletá, rafinovaná soľ a zväčša obsahuje protihrudkujúce činidlo, aby bola stále sypká. V dôsledku toho táto soľ často stráca minerálne zložky, ktoré za bežných okolností obsahuje.
Ak pozorne študujete obaly všetkého, čo v obchode nakupujete, tak pri soli si môžete všimnúť, že výrobcovia do nej pridávajú jód, čo je úplne bežná prax. Táto kuchynská soľ je vhodná na každodenné použitie – na dosolenie vody pri varení cestovín či dochutenie hotových jedál.
Pozri aj: Spánok žien by mal trvať trochu dlhšie než u mužov: Prečo je to tak?
Kóšer soľ
Vedeli ste, že podľa diétnych zákonov by sa pred varením mala z mäsa odstrániť všetka nahromadená krv alebo aspoň jej väčšina? Ak hľadáte spôsob, ako to urobiť, tak odpoveď ste našli – prostredníctvom tejto soli. Kóšer soľ má nepravidelnú štruktúru a je hrubozrnná. Mäso stačí touto soľou posýpať a nechať odstáť.
Na druhej strane ide o soľ, ktorá vyzerá skôr efektne než chutne. Kóšer soľ je totižto menej slaná a najčastejšie sa používa na dozdobenie jedál. Pokojne si však môžete na nej „pochrumkať“ v kombinácii s výborným jedlom.
Morská soľ
Ide o soľ destilovanú z oceánu. Môže byť jemná alebo hrubozrnná a môže sa líšiť aj vo svojej farbe. Napríklad v obchodoch môžete natrafiť na ružovú himalájsku soľ, ktorá je bohatá na železo a horčík. Dnes je veľmi obľúbená, pretože sa hovorí, že je zdravšia a pre naše telo prospešnejšia.
Treba však počítať s tým, že morská soľ je v porovnaní s klasickou kuchynskou soľou o niečo drahšia. Je to preto, lebo proces jej ťažby je zložitejší. Z tohto dôvodu sa skôr používa na finálne dochutenie jedál, než na ich dochucovanie počas varenia.
Keltská soľ
Ide o typ morskej soli, ktorá sa ťaží vo Francúzsku. Má mierne sivú farbu a nižší obsah sodíka než ostatné soli. Jej chuť je jemná a cena o niečo vyššia. Využíva sa však na finálne dochutenie jedál a nie na ich dochucovanie počas varenia.
Fleur de Sel (kvet soli)
Je možné, že ste o tomto druhu ešte ani nepočuli. Je to morská soľ najvyššej kvality, preto aj jej cena je podstatne vyššia. Z toho dôvodu sa v našich kuchyniach nenachádza vo veľkom množstve, skôr môžeme povedať, že je to vzácnejšia soľ.
Ide o 100 % prírodnú soľ, ktorá neprechádza žiadnym procesom rafinácie, čím si zachováva všetky obsiahnuté minerály. Má výraznú chuť a vôňu, preto je predurčená len na dozdobenie a finálne dochutenie pokrmov. Kuchári ju odporúčajú najmä ako posýpku na koláče s polevou zo slaného karamelu.
Nakladacia soľ
Ako už jej pomenovanie hovorí, siahnuť by ste mali po nej v období uskladňovania zeleniny na zimu. Keďže ide o nakladaciu soľ, ideálna je napríklad na nakladané uhorky či dokonca ju môžete použiť pri príprave domácej kvasenej kapusty. V podstate ide o 100 % chlorid sodný, ktorý sa často používa na konzerváciu.
Odporúčame: Selén a jeho účinky – je problémom jeho nedostatok alebo nadbytok?
Soľ ALAEA (Havajská červená soľ)
Nerafinovaná a extra chrumkavá morská soľ z Havaja získava svoju pútavo červenú farbu zo sopečného ílu bohatého na železo. Vďaka relatívne vysokému obsahu minerálov je havajská soľ menej slaná ako štandardná kuchynská soľ. Má jemnejšiu chuť, údajne aj detoxikačné účinky a používa sa na dochutenie všetkých druhov jedál. Domorodé havajské kmene ju dokonca používajú aj pri tradičných obradoch a rituáloch.
Soľ KALA NAMAK
Čierna kamenná soľ vypaľovaná v peci – ťaží sa v himalájskej oblasti Pakistanu a Indie. Aj keď má táto soľ prívlastok „čierna“, v skutočnosti ide o kryštáliky soli v hnedej a tmavofialovej farbe. Soľ sa vyznačuje vysokým obsahom síry, ktorá jej dodáva štipľavú chuť a vôňu pripomínajúcu vôňu zhnitých vajec. Kala namak soľ je obľúbená najmä u vegánov či vegetariánov, no využíva sa aj v ajurvéde na liečbu tráviacich problémov, ako je plynatosť či pálenie záhy. Pokojne ju môžete použiť na dochutenie jedál, ale len v malom množstve.
Soľ s hľuzovkou
Špeciálna morská soľ zmiešaná s kúskami čiernych a bielych hľuzoviek. Je to špecialitka pre skutočných gurmánov, ktorí nedajú dopustiť na jej arómu a jemnú chuť umami. Ak patríte ku gurmánom, ktorí dokážu oceniť chuť hľuzovky, tak túto soľ si môžete pokojne pridať do praženice, na avokádový toast či hranolky. Používa sa však len na finálne dochutenie jedla na tanieri, nie pri varení.
Údená soľ
Aromatická soľ, ktorá vzniká údením morskej soli drevom bez kôry počas 2 týždňov. Je to soľ ideálna pre milovníkov opekačiek, grilovaných jedál a táborákov. Soľ má, samozrejme, výraznú údenú chuť, preto sa hodí na dochutenie mäsa, ale dochutiť ňou môžete aj zemiaky, huby alebo koreňovú zeleninu.
Zaujme ťa: Fenomén krilový olej ako potravina budúcnosti: Prečo ho tak ospevujú?