Dámy, slečny, panie, dajte si ruku na srdce a povedzte, koľko máte párov topánok. A teraz z nich vytrieďte topánky na podpätku, balerínky, letné šľapky a tie na platformách. Koľko vám ostalo párov?
Vedeli ste, že v priemere človek za rok nachodí 245 až 292 kilometrov? To je skoro ako keby ste šli z Bratislavy do Budapešti na pešo. A čo vaše chodidlá?
Áno, všetky chceme kráčať s módou. Milujeme ten pocit, keď kráčame vo vysokých červených lodičkách. A tie pohľady, doslova sa vznášame. Niektoré z nás zase topánky na podpätkoch neznášajú lebo ich musia nosiť do práce alebo sú skôr športové typy, ktoré nedajú dopustiť na tenisky. A tie nižšie z nás si nevedia bez vyšších podpätkov predstaviť svoj život.
Často však pri výbere a nosení topánok zabúdame na svoje nohy a chodidlá. Byť trendy a pýšiť sa topánkami z najnovšej kolekcie je cool, ale byť zdraví znamená omnoho viac. Majme na mysli, že nohy nás nosia celý život, preto je dôležité vyberať si topánky, ktoré naše nohy nepoškodzujú. Ktoré topánky by sme radšej nosiť nemali?
Neprehliadni: TOP bylinky na ženské problémy: Tieto musí poznať každá z nás!
Hurá, leto sa blíži!
Flip flopy alebo žabky sú skvelé na leto či už na pláž, k bazénu i k letným šatám. Väčšina z nich je pohodlná a naše chodidlá nie sú uzavreté v obuvi počas sparných letných dní. Určite ste však zažili bolesť medi prstami a dokonca sa vám aj urobil nepríjemný pľuzgier prípadne iné bolestivé poškodenie kože.
Nosenie žabiek môže viesť k vychýleniam vo vašich členkoch, kolenách a bokoch. Táto obuv je tiež hlavnou príčinou plantárnej fasciitídy (nazývaná aj „bežecká päta“ – stav spôsobený zápalom v časti chodidla nazývanej plantárna fascia, ide o oblasť tkaniva, ktoré spája prsty s pätami) a Achillovej tendinitídy (zápal Achillovej päty z dôvodu príliš veľkého preťaženia). Okrem toho počas chôdze sa vaše nohy cítia viac unavené. A predstavte si, že by ste mali v žabkách behať.
Iba na behanie
Noste bežecké topánky iba vtedy, keď sa chystáte športovať. Ak ich nosíte každý deň, lebo sa vám zdajú byť také pohodlné, ľahké a vzdušné, môžu vám pri náraze poškodiť nohy, pretože sú príliš pružné a mäkké. Nestresujte svoju plantárnu fasciu a namiesto toho zvoľte lepšiu možnosť pre každodenné nosenie. Športová obuv s tvrdšími podrážkami je oveľa šetrnejšia k vašim chodidlám.
Topánky na platforme
Platforma nie je veľmi šťastným riešením pre naše chodidlá pretože nie je flexibilná a má veľmi tvrdý charakter. Chodidlo by sa malo pri chôdzi určitým spôsobom ohýbať, čo topánka na platforme nedovoľuje, práve naopak, ide proti mechanizmu chôdze. Ak nosíte pravidelne takéto topánky napríklad do práce, zvážte to.
Pre krásu sa trpieť nemusí
Široké chodidlá sa v špicatých topánkach nebudú cítiť veľmi pohodlne. Takýto druh obuvi je veľmi tesný a vyvíja na vaše prsty tlak. Topánky s úzkou špičkou môžu spôsobiť bolesti nervov a pľuzgiere. Predtým, ako sa zamilujete a rozhodnete sa kúpiť si nový pár špicatých topánok, skontrolujte, či sa v nich vaše nohy cítia úplne pohodlne.
Pozri aj: Je nutné nosiť podprsenku aj doma? Čo hovoria odborníci?
Bolesti chrbta, poškodenie nervov
Áno, väčšina z nás zbožňuje vysoké podpätky pretože nám dodávajú pocit sebavedomia a cítime sa v nich veľmi atraktívne. Nosenie vysokých podpätkov však často vedie k podvrtnutiu členka, zarastaniu nechtov na nohách, kriveniu prstov, poškodeniu nervov a bolesti chrbta. Vysoké podpätky kladú neprimeraný tlak na prsty a spodnú časť nohy a spôsobujú nesprávne zarovnanie celého tela. Takéto topánky môžu dokonca spôsobiť, že sa Achillova šľacha skráti a bude spôsobovať pri chôdzi bolesť.
Ak musíte nosiť vysoké podpätky, zvoľte nižšie a v kancelárií majte pod stolom pohodlné topánky, do ktorých sa môžete prezuť.